Opsada Sarajeva 92-95.g.

Poznate ličnosti, ratovi, važni događaji

Moderator: Krokodil Behko

User avatar
Maja
Administrator
Administrator
Posts: 119808
Joined: 23 Mar 2010, 23:31
Location: Mrduša Donja
Has thanked: 5695 times
Been thanked: 12254 times
Contact:
Status: Offline

Re: Film koji bi svako trebao pogledati: Kako je Dragan Vikić herojski odbranio Sarajevo

Post by Maja » 06 Apr 2023, 22:04

A film je mogao biti bolji. Nekako zbrda zdola. Trebali su sve fino hronoloski ispratiti i bolje pojasniti za nas koji nismo upuceni u sva ta desavanja kao Sarajlije.

User avatar
Zana
Gospođetina
Gospođetina
Posts: 27603
Joined: 02 Apr 2020, 22:24
Has thanked: 7279 times
Been thanked: 6635 times
Status: Offline

Re: Film koji bi svako trebao pogledati: Kako je Dragan Vikić herojski odbranio Sarajevo

Post by Zana » 06 Apr 2023, 22:16

Rum wrote: 06 Apr 2023, 21:19
Zana wrote: 06 Apr 2023, 20:52Gledate li?
Jel to places
Ma jok

Al me malo iziritirala ona advokatica. Kaže da je bila starija, uključila bi se u neku jedinicu.
Prozva ona sve žene koje su bile u ratu u Sarajevu.
Treba samo ić' prekoreda i govorit' "izvinjavam se"

User avatar
Maja
Administrator
Administrator
Posts: 119808
Joined: 23 Mar 2010, 23:31
Location: Mrduša Donja
Has thanked: 5695 times
Been thanked: 12254 times
Contact:
Status: Offline

Re: Film koji bi svako trebao pogledati: Kako je Dragan Vikić herojski odbranio Sarajevo

Post by Maja » 06 Apr 2023, 22:20

I Tifa je rekao "odakle je NAVODNO snajper pucao" al na kraju rece da je bio na pravoj strani.

User avatar
HAVANA
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 53998
Joined: 10 Nov 2019, 11:07
Has thanked: 1925 times
Been thanked: 15262 times
Status: Online

Re: Film koji bi svako trebao pogledati: Kako je Dragan Vikić herojski odbranio Sarajevo

Post by HAVANA » 06 Apr 2023, 22:36

Maja wrote: 06 Apr 2023, 22:04 A film je mogao biti bolji. Nekako zbrda zdola. Trebali su sve fino hronoloski ispratiti i bolje pojasniti za nas koji nismo upuceni u sva ta desavanja kao Sarajlije.
Pa otprilike ti je to ovde. Vrlo bitan i jedan od najbitnijih likova u pocetku rata, podigo mnogo ljudi tom nekom svojom karizmom i imenom... A da ne bi njega i nekih drugih u pocetku, slabo bi sta ostalo. Poslije su pocele igranke svima njima i tako...U pocetku su trebali ti neki takvi ljudi da povuku, podignu ljude svih profila a to su i odradili od vikica do cela, juke... Naravno tu su i mali i obicni ljudi medju kojim su mnogi za divljenja njihovoj hrabrosti... Prvim redom igranka, drugi zaboravljeni i u qrcu, neki novi zasjeli i ja ih u 80% slucajeva ne volim al jebo mene.Ja se nadjem i zasjednem s ovim malim sto ih zivih osta... https://www.oslobodjenje.ba/vijesti/sar ... bih-849318
Nije skupo na moru, skupo je na obali.

User avatar
Rum
Sebijin pulen
Sebijin pulen
Posts: 96636
Joined: 17 Oct 2010, 17:29
Mood:
Has thanked: 34573 times
Been thanked: 21246 times
Contact:
Status: Offline

Re: Film koji bi svako trebao pogledati: Kako je Dragan Vikić herojski odbranio Sarajevo

Post by Rum » 06 Apr 2023, 22:44

sddefault.jpg
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
Neka si nam Živa I Zdrava Sultanija 💚
Muškarac bi trebao biti naspram žene, kao što je to hridina naspram morskih valova. Čvrst, nesalomljiv i postojan!!!

User avatar
Rum
Sebijin pulen
Sebijin pulen
Posts: 96636
Joined: 17 Oct 2010, 17:29
Mood:
Has thanked: 34573 times
Been thanked: 21246 times
Contact:
Status: Offline

Re: Film koji bi svako trebao pogledati: Kako je Dragan Vikić herojski odbranio Sarajevo

Post by Rum » 06 Apr 2023, 22:45

Nema bez muda nista
Neka si nam Živa I Zdrava Sultanija 💚
Muškarac bi trebao biti naspram žene, kao što je to hridina naspram morskih valova. Čvrst, nesalomljiv i postojan!!!

User avatar
Naseef Mushroom
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11845
Joined: 14 Oct 2020, 14:50
Has thanked: 2932 times
Been thanked: 2600 times
Status: Offline

Re: Film koji bi svako trebao pogledati: Kako je Dragan Vikić herojski odbranio Sarajevo

Post by Naseef Mushroom » 06 Apr 2023, 22:45

Maja wrote: 06 Apr 2023, 22:03 Bolan Nazife sto ga Alija smijeni? Kome je i zasto smetao?
To možemo samo Aliju pitati ali je sad već kasno za to.
Ide junak do junaka, ide Bošnjak do Bošnjaka, Allahu se svom klanjaju i pjesmu pjevaju.
Živio Alija i bosanska armija, živjela, živjela Bosna.

User avatar
Rum
Sebijin pulen
Sebijin pulen
Posts: 96636
Joined: 17 Oct 2010, 17:29
Mood:
Has thanked: 34573 times
Been thanked: 21246 times
Contact:
Status: Offline

Re: Film koji bi svako trebao pogledati: Kako je Dragan Vikić herojski odbranio Sarajevo

Post by Rum » 06 Apr 2023, 22:47

preuzimanje (3).jpeg
Rum wrote: 06 Apr 2023, 22:44sddefault.jpg
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
Neka si nam Živa I Zdrava Sultanija 💚
Muškarac bi trebao biti naspram žene, kao što je to hridina naspram morskih valova. Čvrst, nesalomljiv i postojan!!!

User avatar
Zana
Gospođetina
Gospođetina
Posts: 27603
Joined: 02 Apr 2020, 22:24
Has thanked: 7279 times
Been thanked: 6635 times
Status: Offline

Re: Film koji bi svako trebao pogledati: Kako je Dragan Vikić herojski odbranio Sarajevo

Post by Zana » 06 Apr 2023, 23:02

Maja wrote: 06 Apr 2023, 22:20 I Tifa je rekao "odakle je NAVODNO snajper pucao" al na kraju rece da je bio na pravoj strani.
Reče "Ne zamjeram nikom ali ja sam bio na pravoj strani"
Treba samo ić' prekoreda i govorit' "izvinjavam se"

User avatar
Kai
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 7564
Joined: 24 Aug 2021, 13:47
Mood:
Has thanked: 675 times
Been thanked: 1453 times
Status: Offline

Re: Opsada Sarajeva 92-95.g.

Post by Kai » 07 Apr 2023, 00:24

Tako i bi.. mogli su prije al po elidji hodati..
8D7A2DAA-57C8-449A-AE7D-8ACC46ECFCF6.jpeg
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
Vragolasto..:zao

User avatar
Tierra Caliente
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3460
Joined: 15 Sep 2019, 02:41
Location: Sarajevo
Has thanked: 797 times
Been thanked: 283 times
Status: Offline

Re: Film koji bi svako trebao pogledati: Kako je Dragan Vikić herojski odbranio Sarajevo

Post by Tierra Caliente » 07 Apr 2023, 02:35

11 plavih, Loris Grbavica
Skenderija, Predsjedništvo


Pofalićka bitka, Otes, Stup, Azići, Nedžarići, Mojmilo, Hrasno brdo, Aerodromsko Naselje. Ovo su mnogo veće bitke i borbe od ovih koje se spominju za Vikića. Tako da nisu MUP i specijalna jedinica iznijeli najveće žrtve. Niti su oni dali najveći doprinos u odbrani Sarajeva kako se želi predstaviti.

Jedino i najveće priznanje Vikiću i specijalnoj jedinici MUP-a je za akciju Pretis i za izvlačenje Osa i Zolja. A i tokom ove akcije nisu bili sami već sa pripadnicima TO odnosno PLBiH.
{code}

User avatar
Tierra Caliente
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3460
Joined: 15 Sep 2019, 02:41
Location: Sarajevo
Has thanked: 797 times
Been thanked: 283 times
Status: Offline

Re: Film koji bi svako trebao pogledati: Kako je Dragan Vikić herojski odbranio Sarajevo

Post by Tierra Caliente » 07 Apr 2023, 02:44

Maja wrote: 06 Apr 2023, 22:04 A film je mogao biti bolji. Nekako zbrda zdola. Trebali su sve fino hronoloski ispratiti i bolje pojasniti za nas koji nismo upuceni u sva ta desavanja kao Sarajlije.
Miletić i Caja najaci. Na mrtve ljude sve svali i ko ih jbe :ha Miro Žmiro sa Alipašina ih pobio :ha
{code}

User avatar
Tierra Caliente
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3460
Joined: 15 Sep 2019, 02:41
Location: Sarajevo
Has thanked: 797 times
Been thanked: 283 times
Status: Offline

Re: Film koji bi svako trebao pogledati: Kako je Dragan Vikić herojski odbranio Sarajevo

Post by Tierra Caliente » 07 Apr 2023, 02:49

Zana wrote: 06 Apr 2023, 22:16
Rum wrote: 06 Apr 2023, 21:19

Jel to places
Ma jok

Al me malo iziritirala ona advokatica. Kaže da je bila starija, uključila bi se u neku jedinicu.
Prozva ona sve žene koje su bile u ratu u Sarajevu.
To ti je ono da su babi muda bila bi deda. Znam desetine žena koje nisu bile nikakvi borci već civili pa su bili teško ranjavane. Ja nisam bio nikakav borac, već dijete i civil pa su svaki Božiji dan mogli da me ubiju u sobama i u stanu. Ko god je htio da svoj život izlaže mogao je to bez ikakvih problema da uradi. I da bude alarahmetile.
{code}

User avatar
Vrag
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 26599
Joined: 05 Oct 2018, 08:54
Has thanked: 56 times
Been thanked: 246 times
Status: Offline

Re: Film koji bi svako trebao pogledati: Kako je Dragan Vikić herojski odbranio Sarajevo

Post by Vrag » 07 Apr 2023, 03:53


User avatar
Koteljubi_kadnisamtu
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 6984
Joined: 17 Apr 2020, 03:03
Has thanked: 2751 times
Been thanked: 1294 times
Status: Offline

Re: Film koji bi svako trebao pogledati: Kako je Dragan Vikić herojski odbranio Sarajevo

Post by Koteljubi_kadnisamtu » 07 Apr 2023, 04:02

Jedne prilike kaze tkz Babuka, onako drsko, pa znas li ko sam ja? Ja mu kazem ime i prezime i nadimak. On me gleda.
Ja ga pitam, a znas li ko sam ja? kaze Babuka pa ko si? Ja mu kazem ja sam ta i ta, sarajevska princeza. On se odvalio, skoro pade s drvene stolice :D.
Twiterka

User avatar
Melek
Deer Hunter
Deer Hunter
Posts: 29042
Joined: 20 Jun 2013, 23:18
Has thanked: 3593 times
Been thanked: 2421 times
Status: Offline

Re: Film koji bi svako trebao pogledati: Kako je Dragan Vikić herojski odbranio Sarajevo

Post by Melek » 07 Apr 2023, 05:38

Tierra Caliente wrote: 07 Apr 2023, 02:35 11 plavih, Loris Grbavica
Skenderija, Predsjedništvo


Pofalićka bitka, Otes, Stup, Azići, Nedžarići, Mojmilo, Hrasno brdo, Aerodromsko Naselje. Ovo su mnogo veće bitke i borbe od ovih koje se spominju za Vikića. Tako da nisu MUP i specijalna jedinica iznijeli najveće žrtve. Niti su oni dali najveći doprinos u odbrani Sarajeva kako se želi predstaviti.

Jedino i najveće priznanje Vikiću i specijalnoj jedinici MUP-a je za akciju Pretis i za izvlačenje Osa i Zolja. A i tokom ove akcije nisu bili sami već sa pripadnicima TO odnosno PLBiH.
Prvi udar na Sarajevo, da nije bilo Vikića i policije TAD, danas bi Sarajevci il guslali ko Insomnija il bi ih, što je mnogo vjerovatnije, ne bi ni bilo.
Weak people revenge.
Strong people forgive.
Intelligent people ignore.

User avatar
Melek
Deer Hunter
Deer Hunter
Posts: 29042
Joined: 20 Jun 2013, 23:18
Has thanked: 3593 times
Been thanked: 2421 times
Status: Offline

Re: Film koji bi svako trebao pogledati: Kako je Dragan Vikić herojski odbranio Sarajevo

Post by Melek » 07 Apr 2023, 05:48

https://index.ba/26-godina-od-podviga-k ... ni-zlocin/
Prije 26 godina (pisano 2018.), u noći 17. na 18. april izvedena je akcija “Pretis”. Ova akcija smatra se presudnom za odbranu Sarajeva i države BiH.

Tridesetak pripadnika Specijalne jedinice MUP-a Republike BiH , organizirali su uz pomoć združenih jedinica TO iznošenje naoružanja iz kruga tvornice “Pretis” u Vogošći.

Bez ispaljenog metka, od tri do pet sati ujutro, specijalci Dragana Vikića izvukli su 1.100 protivoklopnih raketa i kamion minobacačkih granata koje će se kasnije pokazati presudnim za odbranu grada.
Weak people revenge.
Strong people forgive.
Intelligent people ignore.

User avatar
HAVANA
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 53998
Joined: 10 Nov 2019, 11:07
Has thanked: 1925 times
Been thanked: 15262 times
Status: Online

Re: Film koji bi svako trebao pogledati: Kako je Dragan Vikić herojski odbranio Sarajevo

Post by HAVANA » 07 Apr 2023, 06:36

Tierra Caliente wrote: 07 Apr 2023, 02:35 11 plavih, Loris Grbavica
Skenderija, Predsjedništvo


Pofalićka bitka, Otes, Stup, Azići, Nedžarići, Mojmilo, Hrasno brdo, Aerodromsko Naselje. Ovo su mnogo veće bitke i borbe od ovih koje se spominju za Vikića. Tako da nisu MUP i specijalna jedinica iznijeli najveće žrtve. Niti su oni dali najveći doprinos u odbrani Sarajeva kako se želi predstaviti.

Jedino i najveće priznanje Vikiću i specijalnoj jedinici MUP-a je za akciju Pretis i za izvlačenje Osa i Zolja. A i tokom ove akcije nisu bili sami već sa pripadnicima TO odnosno PLBiH.
Na svim tim mjestima su i oni bili, ja ih vidjeh i na hrasnom u junu 92,u pofalicima, na zuci i na trgu... Tad nije ni moglo drugacije. Imao si celine, jukine, vikiceve i TO... I ljude po granicnim naseljima koji su se organizovali i drzali te linije a ovi letali...Nisu najvece ali da je jedan od najbitnijih i najzasluznijih ljudi jeste definitivno. I treba ih spominjati. Kao i obicne male ljude, pogotovo ove po granicnim zonama koji su stalno bili na pragu i trpili svakodnevni horor i drzali liniju. A opet kad dodju leteci i interventne, ispomoc.... Digne te. Znam na zuci kad kaze eto vikicevih, nekako te podigne, ko lakse ti, sacemo im jebat mater...Mada, sve se to tuzno zavrsi,ne ponovilo se nikom.
Nije skupo na moru, skupo je na obali.

User avatar
Melek
Deer Hunter
Deer Hunter
Posts: 29042
Joined: 20 Jun 2013, 23:18
Has thanked: 3593 times
Been thanked: 2421 times
Status: Offline

Re: Film koji bi svako trebao pogledati: Kako je Dragan Vikić herojski odbranio Sarajevo

Post by Melek » 07 Apr 2023, 06:38

No, nevezano ni sa čim, jedan cijeli grad se odbrani sa kamionom minobacača i 1100 protivoklopnih raketa. Fakat, aferim!

Zahod se tome nije nado :oo
Weak people revenge.
Strong people forgive.
Intelligent people ignore.

User avatar
HAVANA
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 53998
Joined: 10 Nov 2019, 11:07
Has thanked: 1925 times
Been thanked: 15262 times
Status: Online

Re: Film koji bi svako trebao pogledati: Kako je Dragan Vikić herojski odbranio Sarajevo

Post by HAVANA » 07 Apr 2023, 06:50

E j... ga to ti je ono srcem branio kucni prag. Jeben je onaj ko s dobosarom il papovkom cuci na pragu kuce i ne misli on nikud pobjec... Proc nece a ostaje mu tuci velusice... Ma pocetak je bio cirkus sa opremom i oruzjem, poslije je ko nesta i bilo. Al da ne bi pocetak kakav je bio, ne bi niceg ni bilo.. Usli nisu, masakrirali nas jesu, iz daleka...
Nije skupo na moru, skupo je na obali.

Post Reply

Return to “Historija”

Who is online

Users browsing this forum: bosnjakinja and 30 guests