Turska

Dešavanja u svijetu

Moderators: Krokodil Behko, Duminjo

User avatar
spacebound
Urednik foruma
Urednik foruma
Posts: 80593
Joined: 13 Nov 2015, 08:33
Location: u obecanoj zemlji
Has thanked: 7213 times
Been thanked: 11664 times
Status: Online

Re: Turska

Post by spacebound » 17 Feb 2023, 10:54

Julia-Klara wrote: 17 Feb 2023, 10:51 Maloprije se cujem sa kolegicom, inace je njena porodica iz Istanbula, muzeva iz Hataya. Njegovi svi najblizi izginuli osim par mladjih. Preko 20 clanova porodice...Tuga...
Bit ce ovo kao na Haitiju, samo dok se sve otkopa.
Ti koji si persona non grata u šalter salama komercijalnih banaka - Ramo

User avatar
Arthur Dent
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12208
Joined: 11 Oct 2022, 21:14
Has thanked: 790 times
Been thanked: 5450 times
Status: Offline

Re: Turska

Post by Arthur Dent » 17 Feb 2023, 10:57

spacebound wrote: 17 Feb 2023, 10:54
Julia-Klara wrote: 17 Feb 2023, 10:51 Maloprije se cujem sa kolegicom, inace je njena porodica iz Istanbula, muzeva iz Hataya. Njegovi svi najblizi izginuli osim par mladjih. Preko 20 clanova porodice...Tuga...
Bit ce ovo kao na Haitiju, samo dok se sve otkopa.
velika je sreca sto je hladno.... problem ce biti zarazne bolesti... neopisiv smrad smrti... rusevine manje vise, iako izgeda kao kijametski dan...
ali onaj zadah smrti. :(

User avatar
Dori
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 22624
Joined: 12 Nov 2019, 14:35
Mood:
Has thanked: 13005 times
Been thanked: 12650 times
Status: Online

Re: Turska

Post by Dori » 17 Feb 2023, 11:05

spacebound wrote: 17 Feb 2023, 10:54
Julia-Klara wrote: 17 Feb 2023, 10:51 Maloprije se cujem sa kolegicom, inace je njena porodica iz Istanbula, muzeva iz Hataya. Njegovi svi najblizi izginuli osim par mladjih. Preko 20 clanova porodice...Tuga...
Bit ce ovo kao na Haitiju, samo dok se sve otkopa.
Prestrasno! :(

Ja se sa malim neku noc igrala. Nasao neku kartonsku kutiju, hoce da se sakrijemo u nju. Ja usla, nakom 10 sekundi morala izaci...Fakat mi nije bilo dobro. Toliko se slika nagledas, a opet ne mozes ni zamisliti.....Toliko beba, djece, starih pod onim rusevinama....Do koliko ih samo nisu dosli na vrijeme.
Sreca nema toiko tih slika u medijima. Samo onih koji su spaseni. Ali ne mozemo mi ni zamisliti koliki je taj broj koji je stradao....Uopste nemamo tu sliku :(
”Fascism is cured by reading and racism is cured by traveling”

User avatar
Zana
Gospođetina
Gospođetina
Posts: 27603
Joined: 02 Apr 2020, 22:24
Has thanked: 7279 times
Been thanked: 6635 times
Status: Offline

Re: Turska

Post by Zana » 17 Feb 2023, 11:11

Dori wrote: 17 Feb 2023, 11:05
spacebound wrote: 17 Feb 2023, 10:54

Bit ce ovo kao na Haitiju, samo dok se sve otkopa.
Prestrasno! :(

Ja se sa malim neku noc igrala. Nasao neku kartonsku kutiju, hoce da se sakrijemo u nju. Ja usla, nakom 10 sekundi morala izaci...Fakat mi nije bilo dobro. Toliko se slika nagledas, a opet ne mozes ni zamisliti.....Toliko beba, djece, starih pod onim rusevinama....Do koliko ih samo nisu dosli na vrijeme.
Sreca nema toiko tih slika u medijima. Samo onih koji su spaseni
. Ali ne mozemo mi ni zamisliti koliki je taj broj koji je stradao....Uopste nemamo tu sliku :(

Pa stvarno. Ovo sam tek sad shvatila. A obzirom da svi imaju kamere, ovo je pohvalno
Treba samo ić' prekoreda i govorit' "izvinjavam se"

User avatar
Dori
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 22624
Joined: 12 Nov 2019, 14:35
Mood:
Has thanked: 13005 times
Been thanked: 12650 times
Status: Online

Re: Turska

Post by Dori » 17 Feb 2023, 11:12

Zana wrote: 17 Feb 2023, 11:11
Pa stvarno. Ovo sam tek sad shvatila. A obzirom da svi imaju kamere, ovo je pohvalno
Mozda jednostavno zele postedjeti narod tih slika....I onako svu vec svi sludjeni i bez toga....
Last edited by Dori on 17 Feb 2023, 13:18, edited 1 time in total.
”Fascism is cured by reading and racism is cured by traveling”

User avatar
spacebound
Urednik foruma
Urednik foruma
Posts: 80593
Joined: 13 Nov 2015, 08:33
Location: u obecanoj zemlji
Has thanked: 7213 times
Been thanked: 11664 times
Status: Online

Re: Turska

Post by spacebound » 17 Feb 2023, 13:15

Dori wrote: 17 Feb 2023, 11:05
spacebound wrote: 17 Feb 2023, 10:54

Bit ce ovo kao na Haitiju, samo dok se sve otkopa.
Prestrasno! :(

Ja se sa malim neku noc igrala. Nasao neku kartonsku kutiju, hoce da se sakrijemo u nju. Ja usla, nakom 10 sekundi morala izaci...Fakat mi nije bilo dobro. Toliko se slika nagledas, a opet ne mozes ni zamisliti.....Toliko beba, djece, starih pod onim rusevinama....Do koliko ih samo nisu dosli na vrijeme.
Sreca nema toiko tih slika u medijima. Samo onih koji su spaseni. Ali ne mozemo mi ni zamisliti koliki je taj broj koji je stradao....Uopste nemamo tu sliku :(
I ja tako idem u dubine, vidim, pa me sve fizicki zaboli. Zamisli ti onu majku sto je radjala pod rusevinama. Hej, bebu s pupcanom vrpcom izvukli. Pamet da ti stane.
Razmisljam i o spasiocima i svim tim ljudima okolo, koliko oni vristanja, jecanja i molbi za pomoc cuju ispod rusevina, a ne mogu doci do tih ljudi i onda samo jednom utihne.
A ni smo prokleti, uvijek nam nesto fali, prva ja nezadovoljna i sad idem kuci autom, dijete mi zdravo nazad sjedi, pustila muziku, sunce, pjevam i vozim i kontam se - A sta mi ustvari fali?
Ti koji si persona non grata u šalter salama komercijalnih banaka - Ramo

User avatar
spacebound
Urednik foruma
Urednik foruma
Posts: 80593
Joined: 13 Nov 2015, 08:33
Location: u obecanoj zemlji
Has thanked: 7213 times
Been thanked: 11664 times
Status: Online

Re: Turska

Post by spacebound » 17 Feb 2023, 13:17

Arthur Dent wrote: 17 Feb 2023, 10:57
spacebound wrote: 17 Feb 2023, 10:54

Bit ce ovo kao na Haitiju, samo dok se sve otkopa.
velika je sreca sto je hladno.... problem ce biti zarazne bolesti... neopisiv smrad smrti... rusevine manje vise, iako izgeda kao kijametski dan...
ali onaj zadah smrti. :(
Ne znam sts bih ti rekla. S jedne strane je sreca, a sta s onim jadnicima koji su se danima snrzavali ispod tih rusevina i s ovim jadnicima koji su se izvukli, ali nit doma nit kaputa vec se mrznu.
Ti koji si persona non grata u šalter salama komercijalnih banaka - Ramo

User avatar
Arthur Dent
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12208
Joined: 11 Oct 2022, 21:14
Has thanked: 790 times
Been thanked: 5450 times
Status: Offline

Re: Turska

Post by Arthur Dent » 17 Feb 2023, 13:26

spacebound wrote: 17 Feb 2023, 13:17
Arthur Dent wrote: 17 Feb 2023, 10:57

velika je sreca sto je hladno.... problem ce biti zarazne bolesti... neopisiv smrad smrti... rusevine manje vise, iako izgeda kao kijametski dan...
ali onaj zadah smrti. :(
Ne znam sts bih ti rekla. S jedne strane je sreca, a sta s onim jadnicima koji su se danima snrzavali ispod tih rusevina i s ovim jadnicima koji su se izvukli, ali nit doma nit kaputa vec se mrznu.
uveliko se prebacuju oni satori sa svjetskog prvenstva sto su se koristili. za prvu pomoc su super. oni koji su spaseni, ne razmisljaju o tom smrzavanju. broji se samo opstanak. doslo je dosta pomoci, odjece. al mi nikada nece biti jasno zasto ljudi salju bezveze stvari koje nikom i nikada nece pomoci. gledao sam doslo vjencanica, nekakvih haljina sa sljokicama, cipele sa visokim petama.... pa kako ljudi imaju duse da to posalju.... u pm...

User avatar
Arthur Dent
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12208
Joined: 11 Oct 2022, 21:14
Has thanked: 790 times
Been thanked: 5450 times
Status: Offline

Re: Turska

Post by Arthur Dent » 17 Feb 2023, 13:31

spacebound wrote: 17 Feb 2023, 13:15
Dori wrote: 17 Feb 2023, 11:05

Prestrasno! :(

Ja se sa malim neku noc igrala. Nasao neku kartonsku kutiju, hoce da se sakrijemo u nju. Ja usla, nakom 10 sekundi morala izaci...Fakat mi nije bilo dobro. Toliko se slika nagledas, a opet ne mozes ni zamisliti.....Toliko beba, djece, starih pod onim rusevinama....Do koliko ih samo nisu dosli na vrijeme.
Sreca nema toiko tih slika u medijima. Samo onih koji su spaseni. Ali ne mozemo mi ni zamisliti koliki je taj broj koji je stradao....Uopste nemamo tu sliku :(
I ja tako idem u dubine, vidim, pa me sve fizicki zaboli. Zamisli ti onu majku sto je radjala pod rusevinama. Hej, bebu s pupcanom vrpcom izvukli. Pamet da ti stane.
Razmisljam i o spasiocima i svim tim ljudima okolo, koliko oni vristanja, jecanja i molbi za pomoc cuju ispod rusevina, a ne mogu doci do tih ljudi i onda samo jednom utihne.
A ni smo prokleti, uvijek nam nesto fali, prva ja nezadovoljna i sad idem kuci autom, dijete mi zdravo nazad sjedi, pustila muziku, sunce, pjevam i vozim i kontam se - A sta mi ustvari fali?
ne fali ti nista mozda, ali po prirodi covjek tezi da mu bude uvijek bolje i bolje. ne budi previse nepravedna ni prema sebi! trebamo da se razvijamo, da uzivamo u suncu i da pjevamo. ali kad je potrebno i da pomognemo i da znamo da nista nije na "podrazumijeva se".
ljudi postanu zli, puni sujete i nekakve ogavne tastine..

slusao sam ljude kako govore, neka kaze, ko ih jebe i turke i kurde i treba im tako. eh to ja nikako ne shvatam, nikada necu ni moci.

User avatar
spacebound
Urednik foruma
Urednik foruma
Posts: 80593
Joined: 13 Nov 2015, 08:33
Location: u obecanoj zemlji
Has thanked: 7213 times
Been thanked: 11664 times
Status: Online

Re: Turska

Post by spacebound » 17 Feb 2023, 13:48

Arthur Dent wrote: 17 Feb 2023, 13:31
spacebound wrote: 17 Feb 2023, 13:15
I ja tako idem u dubine, vidim, pa me sve fizicki zaboli. Zamisli ti onu majku sto je radjala pod rusevinama. Hej, bebu s pupcanom vrpcom izvukli. Pamet da ti stane.
Razmisljam i o spasiocima i svim tim ljudima okolo, koliko oni vristanja, jecanja i molbi za pomoc cuju ispod rusevina, a ne mogu doci do tih ljudi i onda samo jednom utihne.
A ni smo prokleti, uvijek nam nesto fali, prva ja nezadovoljna i sad idem kuci autom, dijete mi zdravo nazad sjedi, pustila muziku, sunce, pjevam i vozim i kontam se - A sta mi ustvari fali?
ne fali ti nista mozda, ali po prirodi covjek tezi da mu bude uvijek bolje i bolje. ne budi previse nepravedna ni prema sebi! trebamo da se razvijamo, da uzivamo u suncu i da pjevamo. ali kad je potrebno i da pomognemo i da znamo da nista nije na "podrazumijeva se".
ljudi postanu zli, puni sujete i nekakve ogavne tastine..

slusao sam ljude kako govore, neka kaze, ko ih jebe i turke i kurde i treba im tako. eh to ja nikako ne shvatam, nikada necu ni moci.
Sve si ti u pravu, nego ja kontam kako mi uvijek mislimo da nam treba jos nesto da bismo bili sretni, pa kad to dobijemo eh onda jos samo jedno i to jos jedno nikad ne nestaje. I tek kad izgubimo ono nesto stvarno vazno i potrebno shvatimo kakvu smo srecu imali. Vrlo cesto.

A ti s takvim razmisljanjem i govorom su ljudi za zaljenje, zamisli kako su jadne te duse, truhle, uvijek nezadovoljne i nesretne. Ne znam, meni je zlobnih ljudi zao, nesto njima fali debelo, pa su takvi.
Ti koji si persona non grata u šalter salama komercijalnih banaka - Ramo

User avatar
Arthur Dent
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12208
Joined: 11 Oct 2022, 21:14
Has thanked: 790 times
Been thanked: 5450 times
Status: Offline

Re: Turska

Post by Arthur Dent » 17 Feb 2023, 13:55

spacebound wrote: 17 Feb 2023, 13:48
Sve si ti u pravu, nego ja kontam kako mi uvijek mislimo da nam treba jos nesto da bismo bili sretni, pa kad to dobijemo eh onda jos samo jedno i to jos jedno nikad ne nestaje. I tek kad izgubimo ono nesto stvarno vazno i potrebno shvatimo kakvu smo srecu imali. Vrlo cesto.

A ti s takvim razmisljanjem i govorom su ljudi za zaljenje, zamisli kako su jadne te duse, truhle, uvijek nezadovoljne i truhle. Ne znam, meni je zlobnih ljudi zao, nesto njima fali debelo, pa su takvi.
mislim da je do odgoja spejsi. kad se rodimo i kad pocnemo shvatati znacenje rijeci, jezika, pocinju nas obradjivati a mi to radimo kod svoje djece. ako ne zavrsis skolu i ne budes najbolji, neces se zaposliti, neces nista imati i bit ces nesretan. da bi bio sine sretan, moras imati svoje auto, svoju kucu, zenu i djecu, po mogucnosti musku! ne zeni nju, ta ljubav je prolazna, nije iz dobre kuce. moras biti doktor, pilot ili u najmanju ruku najbolji fudbaler svih vremena. ma i prije nego se djeca rode ono njih pocne gurati u nekakve zamisljene okvire ocekivanja... i tako cijeli zivot.
sve pocne sa onim, znas sine da bi bio sretan i zadovoljan moras.... ta zla recenica je najopasnije sto moze insan izgovoriti. time vec najmanjem djetetu govori da je ono nesretno, da nema zbog cega biti zadovoljno i da je tuzno.

a kasnije ide sljedeca stepenica toga! "jos samo da ono napravim, pa cu biti..." ona samo jos dublje zakopava covjeka i nosi ga do kraja njegovog bijednog zivota na nesretnoj putanji. eh et...

User avatar
spacebound
Urednik foruma
Urednik foruma
Posts: 80593
Joined: 13 Nov 2015, 08:33
Location: u obecanoj zemlji
Has thanked: 7213 times
Been thanked: 11664 times
Status: Online

Re: Turska

Post by spacebound » 17 Feb 2023, 14:00

Vidis, nisam o tome nikad razmisljala na taj nacin ali ima smisla.
Ti koji si persona non grata u šalter salama komercijalnih banaka - Ramo

User avatar
Julia-Klara
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 81323
Joined: 02 Dec 2011, 23:48
Location: u gajevima
Has thanked: 10242 times
Been thanked: 7123 times
Status: Offline

Re: Turska

Post by Julia-Klara » 17 Feb 2023, 14:06

spacebound wrote: 17 Feb 2023, 14:00 Vidis, nisam o tome nikad razmisljala na taj nacin ali ima smisla.
Itekako... Ali to je ljudski modus operandi, svi tako rade (uglavnom). Do jednom, kad ti se oci otvore, i shvatis da je sve nebitno i prolazno
ju mast lov jor femili end bi najs tu komsija :djed

User avatar
Arthur Dent
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12208
Joined: 11 Oct 2022, 21:14
Has thanked: 790 times
Been thanked: 5450 times
Status: Offline

Re: Turska

Post by Arthur Dent » 17 Feb 2023, 14:19

Julia-Klara wrote: 17 Feb 2023, 14:06
spacebound wrote: 17 Feb 2023, 14:00 Vidis, nisam o tome nikad razmisljala na taj nacin ali ima smisla.
Itekako... Ali to je ljudski modus operandi, svi tako rade (uglavnom). Do jednom, kad ti se oci otvore, i shvatis da je sve nebitno i prolazno
to se inace desava na samrtnoj postelji, rijetko kada prije.

no odosmo predaleko, sto se osnovne teme tice. al bi bilo interesantno porazgovarati i na ovu temu.

User avatar
Matan
Sila nečista
Sila nečista
Posts: 31642
Joined: 22 Mar 2020, 15:54
Has thanked: 2686 times
Been thanked: 5137 times
Status: Offline

Re: Turska

Post by Matan » 17 Feb 2023, 14:22

Mozda da nije te teznje za necemu visem,
zivjeli bi jos u kamenom dobu..
ili kao i zivotinje..
Zasto konja tuces sine, kad i drugi cura ima..

User avatar
Taare
greatest
greatest
Posts: 32341
Joined: 19 Nov 2019, 13:51
Has thanked: 6107 times
Been thanked: 4410 times
Status: Offline

Re: Turska

Post by Taare » 18 Feb 2023, 13:04

Ovo je taj način razmišljanja kojeg sam opisao na drugoj temi.
Nekadašnji hodža i aktuelni političar priča o tome kako je Allah pobio tursku i sirijsku sirotinju.
Ne znam za vas, al meni se stisne želudac dok slušam ovakve da-Allah-sačuva-govore.

Svi mi se morete obratit

User avatar
Melek
Deer Hunter
Deer Hunter
Posts: 29042
Joined: 20 Jun 2013, 23:18
Has thanked: 3593 times
Been thanked: 2421 times
Status: Offline

Re: Turska

Post by Melek » 18 Feb 2023, 13:35

Eh, pa to ti je vrlo unosan biznis, biti nadrihodža, vrač, iscjelitelj i tako to. Plodno tlo svaka religija. Vjerski influenseri. Haram do jaja.
Weak people revenge.
Strong people forgive.
Intelligent people ignore.

User avatar
Taare
greatest
greatest
Posts: 32341
Joined: 19 Nov 2019, 13:51
Has thanked: 6107 times
Been thanked: 4410 times
Status: Offline

Re: Turska

Post by Taare » 18 Feb 2023, 14:31

Melek wrote: 18 Feb 2023, 13:35 Eh, pa to ti je vrlo unosan biznis, biti nadrihodža, vrač, iscjelitelj i tako to. Plodno tlo svaka religija. Vjerski influenseri. Haram do jaja.
Odakle ti pravo da vrijeđaš duhovne iscjelitelje :o koji dan-noć rade kako bi pomogli hudom i napaćenom narodu pri tome ne tražeći nikakvu materijalnu korist, osim onog što narod halali :zubi
Doduše, imaju i posebne hamajlije za sreću, ljubav, zdravlje i sl. i iste koštaju više stotina maraka, al to je samo zbog visokih cijena nabavnog materijala. Narod nije svjestan koliko košta komadić papira i hemijska olovka :zubi

Jedan od onih koji su uzeli riječ i iskoristili medijski prostor kako bi iznijeli istinu o zemljotresima u tr i siriji bio je i visočki duhovni učitelj i naučnik :o, izvjesni semir o. koji je, gostujući kod senada, pričao o zemljotresima i ljudskom faktoru kao uzročniku za iste.
najviše me dojmilo kad je kazao kako je u nekom od prijašnjih života bio upravnik kolonije na marsu :zubi

Sad par neoborivih dokaza da je amerika koristeći harp i neko tajno ali istovremeno svima poznato( :zubi) teslino oružje uzrokovala zemljotrese u tr i sr.

Prva slika kao krunski dokaz.
neobičan oblak kao najava zemljotresa.
radi se o oblaku u obliku vagine i znači "sad ćemo vas jebat" :ooo

Image

Drugo su misteriozna svjetla i munje iznad turske i to je sigurni znak da je u pitanju teslino tajno oružje :zubi

Zli jezici će kazati da je u pitanju zloupotreba slika i tvitova iz kazahstana odakle se lansiraju ruske rakete.
Naravno da to nije istina. Mi znamo da je u pitanju harp :zubi

Slika iz kazahstana.

Image

Raketa lansirana u kazahstanu



Trag koji ostavlja

Image



Bonus.

Ako je vjerovati ovom hodži i političaru, u norveškoj i finskoj žive najbolji mu'mini na dunjaluku.
norveška nikad nije imala zemljotres jači od 2,2 a finska od četiri.
Na listu mogu još i kolumbija, novi zeland i gvineja :zubi
Svi mi se morete obratit

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120468
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6990 times
Been thanked: 7929 times
Status: Offline

Re: Turska

Post by Krokodil Behko » 18 Feb 2023, 17:50

Broj poginulih na jugu Turske prešao 40 hiljada
online

User avatar
Pasaga
Hadžija
Hadžija
Posts: 37923
Joined: 09 Dec 2012, 16:58
Location: NORDPOL
Has thanked: 2957 times
Been thanked: 2300 times
Status: Offline

Re: Turska

Post by Pasaga » 18 Feb 2023, 19:57

Krokodil Behko wrote: 18 Feb 2023, 17:50 Broj poginulih na jugu Turske prešao 40 hiljada
nesto i pozitivno

https://www.slobodna-bosna.ba/vijest/28 ... egiju.html
Ne obracaj mi se:
Lavlje_srce

"Ne uzimaj hranu iz tanjira brata svojeg, jer će oslabiti, i ma koliko te volio, tako slab ti neće biti od pomoći, i ostaćeš sam".

Post Reply

Return to “Svijet”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 27 guests