Gradske legende

Ponašanje u društvu i odnosi među ljudima. Humanost, predrasude.

Moderator: Krokodil Behko

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120425
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6978 times
Been thanked: 7912 times
Status: Offline

Re: Gradske legende

Post by Krokodil Behko » 24 Apr 2013, 22:55

Izgleda da je bio velika faca kao i naočit frajer.
online

User avatar
Rum
Sebijin pulen
Sebijin pulen
Posts: 96509
Joined: 17 Oct 2010, 17:29
Mood:
Has thanked: 34448 times
Been thanked: 21164 times
Contact:
Status: Offline

Re: Gradske legende

Post by Rum » 27 Aug 2013, 21:23

Čovjek nezasitog stomaka


Prepisano iz knjige Vlastimira Jovića „Zenica koje više nema

Image

Od kada zna za sebe, Nezir Bošnjak „kuburi“ sa svojim stomakom koji je nezasit. Pojede, na primjer, pola velikog lonca graha sa vrućom pogačom i samo što je „odmakao“ od kuće počinje da osjeća kako mu crijeva krče. Priča se da je zbog silnog apetita za vrijeme dok se nalazio na odsluženju vojnog roka stalno bio u centru pažnje i da je nailazio na razumijevanje svojih pretpostavljenih.

Malo je Zeničana koji nisu čuli za Nezira Bošnjaka, radnika Pogona za održavanje zelenila u Željezari, koji inače živi sa ženom i troje djece u Donjoj Gračanici. Za Nezirovo ime vezane su njegove brojne opklade koje je dobijao „brišući“ u rekordnom vremenu pozamašne količine hrane. Priča se da je tako jednom prilikom u jednom restoranu društvene ishrane u Željezari za tili čas likvidirao između ostalog – 40 bureka!

Da bi se uvjerili u „kapacitet“ Nezirovog stomaka, zamolili smo ga da nam prošlog četvrtka na naš račun pokaže nešto iz oblasti svoje životne preokupacije. On nam se najprije izvinio da je doručkovao, ali je ipak, na naše navaljivanje u zeničkom „Ekspresu“ i pored toga od šale „počistio“ prepun sto načičkan tanjirima pasulja i hljeba. Poslije toga da bi, kako on kaže, počastio srce, onako s nogu „liferovao“ i kilogram grožđa.

Logično da je poskupljenje prehrambenih proizvoda strašno pogodilo Nezira Bošnjaka, koji zajedno sa dječijim dodatkom prima mjesečno oko 43 hiljade dinara:
- Ja bih od plate umro od gladi. Zbog hrane sam prinuđen da pored redovnog posla u Željezari svakog dana letim po Zenici da bi zaradio koji dinar, ili nešto hrane. Ono što jeste, pomažu mi trgovci koji mi često daju da jedem onu robu koju kao malo natrulu otpisuju. Što me pitate za ženu i djecu, reći ću vam ovo. Moja žena Zejda jede prilično malo. Međutim, što se tiče djece, to vam je da bog sačuva! Išću da jedu svakih pola sata! Nije lako opstati u ovakvoj situaciji. Sreća što mi i ljudi pomognu. Išao sam ja i doktorima. Svi mi kažu da imam jaku kiselinu u stomaku koja svari hranu za tren oka. Vjerovali ili ne, kad sam gladan, poješću bez naprezanja 25 tanjura pasulja i nešto slatka! Razumije se, hljeb neću izostaviti.

I tako to ide iz dana u dan. Da bi utolio svoju stalnu glad i glad svojih mališana ovaj čovjek mora dnevno da radi po 18 sati. Kažu da su ga zbog toga u Željezari premjestili na lakši posao. Ovdje je još interesantno napomenuti da prilikom ugovaranja honorarnih poslova, Nezir redovno nailazi na jednu teškoću. Naime, niko ga ni za živu glavu neće da primi i na hranu. Nego, kažu mu: „Nezire, reci koliko je tvoje u novcu?“


Ps za :cool njega je cula i Ruana u Danskoj
Neka si nam Živa I Zdrava Sultanija 💚
Muškarac bi trebao biti naspram žene, kao što je to hridina naspram morskih valova. Čvrst, nesalomljiv i postojan!!!

User avatar
Rum
Sebijin pulen
Sebijin pulen
Posts: 96509
Joined: 17 Oct 2010, 17:29
Mood:
Has thanked: 34448 times
Been thanked: 21164 times
Contact:
Status: Offline

Re: Gradske legende

Post by Rum » 30 Aug 2013, 21:38

Image
Neka si nam Živa I Zdrava Sultanija 💚
Muškarac bi trebao biti naspram žene, kao što je to hridina naspram morskih valova. Čvrst, nesalomljiv i postojan!!!

User avatar
Dzagoda
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 4639
Joined: 10 Feb 2014, 12:19
Status: Offline

Re: Gradske legende

Post by Dzagoda » 08 Mar 2014, 16:12

http://media.historija.ba/picture/velike/emir_balic.jpg


Emir Balić je legendarni bosanskohercegovački skakač s mostarskog Starog mosta. Balić je posljednji put skočio sa Starog mosta 1996, u 61. godini života.
U zvaničnim takmičenjima učestvovao je 20 puta, a sa svojom čuvenom lastom pobijedio je 13 puta. Četiri puta je bio drugi, a tri puta treći.
2008. objavio je knjigu Sjećanja, koja je izdana u saradnji s Klubom skakača u vodu Mostari. Knjiga je izdana u 1.000 primjeraka i može se nabaviti direktno u Mostaru, u prostorijama kluba.
O sebi, u sklopu knjige, Balić je izjavio sljedeće:
“ Prvi put sam rođen u Mostaru 1935. godine. Kad sam imao 16 godina, prvi put sam skočio sa Starog mosta, tada sam se prebio i tako sam se drugi put rodio - opet u Mostaru. S mosta sam skočio više od 1.000 puta. Hiljadu i neki put zagrlio sam Neretvu, izbacujući njenu vodu. Svašta sam u životu bio - i kinooperater, i kaskader, i bokser, i padobranac, i logoraš, i član Olimpijskog komiteta BiH... Prije i poslije svega, skakač laste.
Prvi put sam poginuo 9. novembra 1993. kad je HVO srušio Stari most. U Neretvu sam zadnji put skočio 1996. s mosta kojeg nije bilo... A iz poštovanja prema Starom, s novog nikad nisam skočio. Živim u Mostaru. Do kraja svog života.''

Objavio je i DVD Emir Balić u dokumentarnim filmovima o Mostaru i skokovima. Filmovi koji su dio DVD-a su Mostar, Admiral, Dječak i most, Dobri duh Starog mosta, a tu su i inserti iz filmova i TV-reportaže Emir Balić u muzičkim spotovima i najavna špica Red Bull.
Na pitanje jednog novinara da li će novi Stari most (otvoren 2004) ponovo ujediniti Mostarce, Balić je odgovorio:
“ Ćuprija je ćuprija, a da li će nas ona ujediniti, stvar je naših glava. Oni koji su voljeli onaj Stari most voljet će i ovaj. A oni koji nisu voljeli onaj neće voljeti ni ovaj. "
D.I.L.L.I.G.A.F.
btw. U ovom ruznom svijetu imam noge za 10 :D

User avatar
Dzagoda
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 4639
Joined: 10 Feb 2014, 12:19
Status: Offline

Re: Gradske legende

Post by Dzagoda » 08 Mar 2014, 16:14

Svaki Banjalucanin zna za Majdu;))))))) Zdravkova neprezaljena ljubav :D.

Image
D.I.L.L.I.G.A.F.
btw. U ovom ruznom svijetu imam noge za 10 :D

dacina_curica
Status: Offline

Re: Gradske legende

Post by dacina_curica » 08 Mar 2014, 16:31

Jagoda :)
Sinoc sam na drugom forumu citala neku temu o BH ubicama (prije rata) i puno se prica o Dragi Udovcicu. Je li ti zvuci poznato? :jonas

(znam da nije za ove teme ali ne znam gdje da pitam :cudi)

User avatar
Dzagoda
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 4639
Joined: 10 Feb 2014, 12:19
Status: Offline

Re: Gradske legende

Post by Dzagoda » 08 Mar 2014, 16:40

dacina_curica wrote:Jagoda :)
Sinoc sam na drugom forumu citala neku temu o BH ubicama (prije rata) i puno se prica o Dragi Udovcicu. Je li ti zvuci poznato? :jonas

(znam da nije za ove teme ali ne znam gdje da pitam :cudi)
Zvuci mi poznato, ali ne mogu odmah da se sjetim. Pitacu muza, mozda se on sjeca, pa javim:)
D.I.L.L.I.G.A.F.
btw. U ovom ruznom svijetu imam noge za 10 :D

dacina_curica
Status: Offline

Re: Gradske legende

Post by dacina_curica » 08 Mar 2014, 16:44

Krokodil Behko wrote:Dobro je to sve
Ovo je legenda nad legendama :respekt

Hari Džekson - Bijeljinski kauboj
:klanja

Buraz ima jednu odlicnu pricu o Hariju, zamolicu ga da mi napise pa cu okaciti. Jedan tetak je svojevremeno "glumio" u nAkom Harijevom westernu, moracu pokrasti slike od rodjaka. :grana

Jedan od najlegendarnijih zvornicana je bio JABLAN, malen, krhak, vjecito nasmijan. Vazda nosao dvokasetas na ramenu, onako "gangsterski" :D. i svakoj curici/curi/zeni se obracao sa "Seko, seko". Vazda svakome od pomoci, nikad ljut, ma ljudina i legenda. Ne znam sjecate li se scene iz "Otac na sluzbenom putu" kad Malik mjesecari na mostu (zvornickom)? Onaj cistac ulice u filmu je nas ledgendarni Jablan. Nazalost ovaj forum na kojem su stojale mnogobrojne pric o njemu je propao, a slika nigdje ni za lijeka. Mislim da je poginuo u ratu, niko nije siguran sta se desilo, samo znamo da je rahmetlija. :( Veliki gubitak za grad!

Najlegendarniji gradski Romi su bili Cima i Gulaga koji su prodavali sjeme, jedno pored poste, drugo pored Namahdzaha (nebodera preko puta Robne Kuce). Legenda kruzi da je Cimino i Gulagino sjeme bilo najbolje zbog specijalnog nacina na koji su ga solili. :D. (ne smijem ni pomenuti kako :valja)

dacina_curica
Status: Offline

Re: Gradske legende

Post by dacina_curica » 08 Mar 2014, 16:47

Jagoda wrote:
dacina_curica wrote:Jagoda :)
Sinoc sam na drugom forumu citala neku temu o BH ubicama (prije rata) i puno se prica o Dragi Udovcicu. Je li ti zvuci poznato? :jonas

(znam da nije za ove teme ali ne znam gdje da pitam :cudi)
Zvuci mi poznato, ali ne mogu odmah da se sjetim. Pitacu muza, mozda se on sjeca, pa javim:)

Kazu da je 88. nozem izbo nekoliko djece na igralistu. :jonas Sad, je li urbana legenda ili istina pojma nemam, ja sam sve mislila da je prica o jednoj zeni iz nekog sela kod Zvornika sto je ubila trudnicu da joj ukrade bebu bila "mit" kad asti vraga - ziva istina. :sok

User avatar
Dzagoda
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 4639
Joined: 10 Feb 2014, 12:19
Status: Offline

Re: Gradske legende

Post by Dzagoda » 08 Mar 2014, 16:56

dacina_curica wrote:
Jagoda wrote:
dacina_curica wrote:Jagoda :)
Sinoc sam na drugom forumu citala neku temu o BH ubicama (prije rata) i puno se prica o Dragi Udovcicu. Je li ti zvuci poznato? :jonas

(znam da nije za ove teme ali ne znam gdje da pitam :cudi)
Zvuci mi poznato, ali ne mogu odmah da se sjetim. Pitacu muza, mozda se on sjeca, pa javim:)

Kazu da je 88. nozem izbo nekoliko djece na igralistu. :jonas Sad, je li urbana legenda ili istina pojma nemam, ja sam sve mislila da je prica o jednoj zeni iz nekog sela kod Zvornika sto je ubila trudnicu da joj ukrade bebu bila "mit" kad asti vraga - ziva istina. :sok
Zvuci mi poznato, ali iskreno takve stvari pokusam da blokiram. Pitacu.
Znam da je oko tog doba bio jedan u nekom selu kod Banjaluke koji je silovao svoju kcer, slagacu sad koliko staru, ali mladju od 10 godina.

A evo jedna pricica o Ali, malo veselija:

Idem odnekud, i prema Gradskom Mostu, zastoj saobracaja, skroz od trznice do mosta. Odjednom, polako krenusmo,,,, ne sjecam se, nesto je bilo, il je praznik il nesto, helenese kako polako prilazim raskrsnici pred mostom, stoji Ale na sredini, regulise covjek saobracaj, i svi ga slusaju:))))))))) Krenu saobracaj:)

Zadnji put sam ga vidjela pred rat na dzenazi moje majke rahmetli. Dusa draga:)
D.I.L.L.I.G.A.F.
btw. U ovom ruznom svijetu imam noge za 10 :D

User avatar
Dzagoda
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 4639
Joined: 10 Feb 2014, 12:19
Status: Offline

Re: Gradske legende

Post by Dzagoda » 09 Mar 2014, 15:25

dacina_curica wrote:Jagoda :)
Sinoc sam na drugom forumu citala neku temu o BH ubicama (prije rata) i puno se prica o Dragi Udovcicu. Je li ti zvuci poznato? :jonas

(znam da nije za ove teme ali ne znam gdje da pitam :cudi)
Pitala sam par ljudi draga, niko se nesto ne sjeca tog imena. Ali svi su se odmah sjetili onog sto je silovao kcer, mozda je to taj?!
Helenese, uzas kako god.
D.I.L.L.I.G.A.F.
btw. U ovom ruznom svijetu imam noge za 10 :D

User avatar
Rum
Sebijin pulen
Sebijin pulen
Posts: 96509
Joined: 17 Oct 2010, 17:29
Mood:
Has thanked: 34448 times
Been thanked: 21164 times
Contact:
Status: Offline

Re: Gradske legende

Post by Rum » 08 Jun 2014, 22:10

Image
SMETOVSKI BOEM Garavi sa pravim imenom Mirsad od 1997 god zivi na Smetovima , daleko od vreve , smoga ,kamera koje nas vrebaju iza svakog coska i raskrsnice ulazeci u nasu intimu zivi svoj zivot boema . Zavrsio je Muzicku skolu i za nas ceste posjetioce PL doma Zeljezare predstavlja pravi dragulj uz ciju muziku gitare ili harmonike i sevdalinkee ali i starogradske pjesme zimske duge noci pretvara u trenutke srece. Davno je poznati Zagrebacki pjesnik i boem TIN UJEVIC napisao ne bas pedagosku pjesmu ,,RAKIJA UBIJA , ZNAMO O ZNAMO AL RAKIJE , RAKIJE AMO JER UTJEHE NEMA U VODI,,. Garvi u drustvu popije koju casicu ali za svojevrsnu regeneraciju jetre odredi da jedan mjesec u godini ostavi ,, vatrenu vodu,,. Februar ili veljaca mu se ucini najprikladnijim vjerovatno zbog broja dana i to traje vec desetak godina. Sa drustvom zaticem naseg boema 16. 2. uz pice nase mladosti , na moje pitanje jel se februar oduzio samo se seretski nasmjesi. —
Neka si nam Živa I Zdrava Sultanija 💚
Muškarac bi trebao biti naspram žene, kao što je to hridina naspram morskih valova. Čvrst, nesalomljiv i postojan!!!

Ružni
Status: Offline

Re: Gradske legende

Post by Ružni » 18 Jun 2014, 20:15

Ne mogu da vjerujem da u temu nije upisan legendarni Kobra :ljut U Brčkom svi znaju za njega, svi se poistevjećuju sa njim, primjer svega dobrog i na koga se mlađi trebaju ugledati. Par snimaka da naučite neke nove poteze, otkriva laži kojm su nas filovali u bajkama itd.

[ytube][/ytube]

[ytube][/ytube]

[ytube][/ytube]

[ytube][/ytube]

User avatar
Rum
Sebijin pulen
Sebijin pulen
Posts: 96509
Joined: 17 Oct 2010, 17:29
Mood:
Has thanked: 34448 times
Been thanked: 21164 times
Contact:
Status: Offline

Re: Gradske legende

Post by Rum » 25 Jul 2014, 23:34

Titalajko. Legenda zeničkih ulica
Image

Svako ko je pravi Zeničanin/ka sjetit će se jedne od najpoznatijih osoba na ulicama Zenice. Naravno one generacije koju si imale priliku da ga vide i čuju, jer već više godina Titalajko nije na našim ulicama.

Titalajko! Poseban zvuk koji je dopirao od njega, dok je sjedio na ulici i prosio, mogao se čuti u više ulica, i ponekad kada biste čuli taj zvuk, ne biste ga morali vidjeti ali znali ste da se iza ćoska nalazi Titalajko.

Nikada nije pravio probleme, prosio je i bio uvijek isti. Ako biste krenuli u šetnju, ili u nabavku namirnica, ili ‘pak samo na popodnevnu kafu, prolazeći kroz glavne ulice, čuli biste i vidjeli njega. Bas onako posebnog kakav je i bio. Neki će reći, pa to je bio samo jedan u nizu prosjaka. A znamo svi da je kroz svoj životni vijek obilježio naš grad na neki svojstven način.

Moramo priznati svi koji ga pamtimo, da nakon njegovog odlaska sa zeničkih ulica, bilo je neobično proći kroz te ulice i ne čuti taj dobro poznati zvuk.

[ytube][/ytube]
Neka si nam Živa I Zdrava Sultanija 💚
Muškarac bi trebao biti naspram žene, kao što je to hridina naspram morskih valova. Čvrst, nesalomljiv i postojan!!!

User avatar
Rum
Sebijin pulen
Sebijin pulen
Posts: 96509
Joined: 17 Oct 2010, 17:29
Mood:
Has thanked: 34448 times
Been thanked: 21164 times
Contact:
Status: Offline

Re: Gradske legende

Post by Rum » 03 Dec 2020, 21:37

Kada ga pitas kada se najeo kaze ,dva puta u zivotu jednom u vojsci i jednom kada mi je voz kravu zgazio......
Image


Jedna anegdota vezana za Nezira. Čovjek brao šljive u sepet. Nezir naišao i upitao : Gazda mogu li pojesti koju šljivu? Gazda mu odobri , sjedi i jedi koliko možeš. Kada se gazda vratio sa drugim ubranim sepetom ostao je zaprepašten. Onaj prvi sepet prazan . Gazda upita : Gdje su bolan šljive ? Nezir odgovori. Pa pojeo sam sve rekao si da jedem. Gazda ga upita: Je li boga ti jesi li ti onaj Nezir što može puno pojesti. Nezir odgovori : Jesam glavom i bradom. Gazda odgovori: Ma kud na mene naleti da mi pojedeš sepet šljiva.
Neka si nam Živa I Zdrava Sultanija 💚
Muškarac bi trebao biti naspram žene, kao što je to hridina naspram morskih valova. Čvrst, nesalomljiv i postojan!!!

User avatar
Beni
Fuck you
Fuck you
Posts: 26402
Joined: 27 Aug 2019, 17:14
Location: On land, air, or sea, I don't need No I.D
Mood:
Has thanked: 1870 times
Been thanked: 4095 times
Status: Offline

Re: Gradske legende

Post by Beni » 04 Dec 2020, 09:50

Image
Fuck you a friendly note to start the day

User avatar
Beni
Fuck you
Fuck you
Posts: 26402
Joined: 27 Aug 2019, 17:14
Location: On land, air, or sea, I don't need No I.D
Mood:
Has thanked: 1870 times
Been thanked: 4095 times
Status: Offline

Re: Gradske legende

Post by Beni » 04 Dec 2020, 09:51

Image
Fuck you a friendly note to start the day

User avatar
Mister No
The Good, the Bad and the Ugly
The Good, the Bad and the Ugly
Posts: 31664
Joined: 28 Sep 2010, 18:17
Has thanked: 7206 times
Been thanked: 3917 times
Status: Offline

Re: Gradske legende

Post by Mister No » 04 Dec 2020, 11:12

The Dark Side Of The Forum...

User avatar
Rum
Sebijin pulen
Sebijin pulen
Posts: 96509
Joined: 17 Oct 2010, 17:29
Mood:
Has thanked: 34448 times
Been thanked: 21164 times
Contact:
Status: Offline

Re: Gradske legende

Post by Rum » 17 Dec 2020, 18:41

Image
Neka si nam Živa I Zdrava Sultanija 💚
Muškarac bi trebao biti naspram žene, kao što je to hridina naspram morskih valova. Čvrst, nesalomljiv i postojan!!!

User avatar
Rum
Sebijin pulen
Sebijin pulen
Posts: 96509
Joined: 17 Oct 2010, 17:29
Mood:
Has thanked: 34448 times
Been thanked: 21164 times
Contact:
Status: Offline

Re: Gradske legende

Post by Rum » 27 Dec 2021, 13:24

ZENICA - OSUĐENIK HARI KIRI

U kaznionici bijaše jedan osuđenik, koji se negdje osamdesetih godina izbo nože,. Radi toga je dobio nadimak Hari Kiri.

Image
Neka si nam Živa I Zdrava Sultanija 💚
Muškarac bi trebao biti naspram žene, kao što je to hridina naspram morskih valova. Čvrst, nesalomljiv i postojan!!!

Post Reply

Return to “Drustvo”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 3 guests