Gradske legende

Ponašanje u društvu i odnosi među ljudima. Humanost, predrasude.

Moderator: Krokodil Behko

User avatar
Anestzijaaa
Forumaš mjeseca
Forumaš mjeseca
Posts: 4275
Joined: 23 Dec 2020, 22:51
Location: Nebesa
Has thanked: 2563 times
Been thanked: 1920 times
Status: Offline

Re: Gradske legende

Post by Anestzijaaa » 27 Dec 2021, 13:29

Zbogom hrabri lavovi,vase sjenke i sad cuvaju nas grad.

User avatar
Zanki
saudade / forumasica godine
saudade / forumasica godine
Posts: 52007
Joined: 29 Jul 2020, 17:52
Has thanked: 19426 times
Been thanked: 22187 times
Status: Offline

Re: Gradske legende

Post by Zanki » 27 Dec 2021, 13:30

adio stari
"It takes something more
than intelligence to act
intelligently "

User avatar
Anestzijaaa
Forumaš mjeseca
Forumaš mjeseca
Posts: 4275
Joined: 23 Dec 2020, 22:51
Location: Nebesa
Has thanked: 2563 times
Been thanked: 1920 times
Status: Offline

Re: Gradske legende

Post by Anestzijaaa » 27 Dec 2021, 14:21

Jel ovo torcidas stari
Zbogom hrabri lavovi,vase sjenke i sad cuvaju nas grad.

User avatar
HAVANA
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 54029
Joined: 10 Nov 2019, 11:07
Has thanked: 1927 times
Been thanked: 15277 times
Status: Offline

Re: Gradske legende

Post by HAVANA » 27 Dec 2021, 18:08

Zanki wrote: 27 Dec 2021, 13:30 adio stari
Jel ovo onaj sto je spavo ispred studenca na rivi? Cerka mi rece da je umro,tu joj je stan..Kaze odvela ga murija i u celiji valjda umro,srce sta li.
Nije skupo na moru, skupo je na obali.

User avatar
Rum
Sebijin pulen
Sebijin pulen
Posts: 96693
Joined: 17 Oct 2010, 17:29
Mood:
Has thanked: 34625 times
Been thanked: 21267 times
Contact:
Status: Offline

Re: Gradske legende

Post by Rum » 10 Mar 2023, 21:07

Rum wrote: 30 Nov 2012, 23:28 Nura i Hazba :ha


Image


Oduvijek sam govorio da Zenica obiluje ridikulima raznih vrsta, a s obzirom da je Andrić opisivao jednog „Ćorkana“ takva je očito situacija bila i ostala u čitavoj BiH. U toj galeriji čudnih likova meni su najčudnije uvijek bile Nura i njena mati Hazba.

Znam, nisam vam baš mnogo rekao ovim imenima ali vjerujem da ste svi zapazili jednu djevojku koja cijeli život šeće po gradu sa svojom mamom pod ruku. Pisac ovih redova ih je prvi puta zapazio još sredinom osamdesetih kada su prolazile pored „Žileta“ dok je Nura bila tek slatki mali djevojčurak. Njena mama je oduvijek bila naborana i sa strogom facom koja je mene neodoljivo podsjećala na onu Ivet iz kultne serije „Alo, alo“. Uvijek su se pojavljivale nekako s proljeća (što bi Žera rekao) i Nura bi nosila po dvije ruže - jednu u ruci a drugu u kosi. Uvijek je bila napadno našminkana, okićena tonom najjeftinije bižuterije, vjerojatno da bi odavala utisak starije djevojke. Prolazile bi one tako satima i ne bi otišle kući dok ne bi udovoljile svom nekakvom latentnom mazohizmu, tj.dok gradski momci ne bi počeli dobacivati ono famozno: „Nuro, udaj se za mene...“ Hazba bi na to uvijek odgovorila da će se njena Nura udati za doktora ili se nikad neće udati. Nažalost što vrijeme više odmiče sve sam sigurniji u ovu drugu varijantu. O njima nikad nisam čuo neke podrobnije informacije ali sam sticajem okolnosti upoznao i Hazbinog muža, tj. Nurinog oca koji se zvao Sakib i radio je na Rudniku. Bio je to izrazito nizak čovjek koji po mojoj procjeni nije mogao imati više od 45 kila a koji je pušio tri kutije cigareta na dan. Na Rudniku su pričali da ga žena tuče i da je on uvijek spreman da zamijeni nekog na poslu jer mu se ne ide kući na maltretiranja.

I u ratna vremena njih dvije nisu propuštale priliku da izađu van i prošeću se svojom uobičajenom rutom. Vidio sam ih neki dan i nisam mogao doći sebi kada sam skontao koliko je Nura ostarila a njena mama je ostala jednako naborana i namrgođena. Kada su se pojavile prvi puta u gradu Nura je bila tek pupoljak a sada izgleda kao nekakva ruža, koja zaboravljena od svih polako gubi svoju ljepotu. Nezamislivo mi je koliko je ta djevojka propatila i koliku ona ima rupu u socijalizaciji sa drugim ljudima kada znamo da nikad nije izašla vani ni s kim drugim nego isključivo sa svojom namrgođenom mamom. Po mojoj slobodnoj procjeni ona ima negdje oko 40 godina i život je definitivno prošao mimo nje. Najčudnije u svemu je to što se Nura više ne ističe svojom pojavom u gradu. Ne, dragi moji, nije se ona emancipovala nego se grad toliko poseljačio da ona više ne plijeni pažnju ljudi koji sjede okupljeni u čaršiji.

Nekad je i bilo simpatično slušati nabacivanja momaka ali danas više niko to ne radi jer je svima, vjerojatno, žao te djevojke koja je mladost protraćila čekajući mamino dopuštenje da popriča sa nekim momkom.
Rip

Neka si nam Živa I Zdrava Sultanija 💚
Muškarac bi trebao biti naspram žene, kao što je to hridina naspram morskih valova. Čvrst, nesalomljiv i postojan!!!

User avatar
bagra
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12016
Joined: 12 Jun 2013, 20:00
Has thanked: 492 times
Been thanked: 1077 times
Status: Offline

Re: Gradske legende

Post by bagra » 11 Mar 2023, 16:57

svaka cast gradskim legendama pravim onim kao takvim
al ne znam za vas gradske legende su i lokalni alkoholicari
sav ga svijet zna, ni po cem dobrom ali eto... to je in sta li :hm
ovaj jedan haj sto nije normalan mislim da nije ni punoljetan
loce ko insomia u ramazanu jos ga i par puta vidjo s prozora - drka :grana
jednom na jednu konu sto izasla da baci smece :grana drugi put na zenu
sto pere prozore. dzaba je i ocerat budalu sta ces mu eto ga drugi dan
drugi isto teski alkos malo stariji od ovog smrdio bjezali svi od njeg za zivota
poslije smrti mu napravili mural na jednoj zgradi. legenda. fale se "znao sam ga"
valjda ko i svi neshvaceni umjetnici... najvise im pocasti odajemo poslije smrti
pa ti zivi normalno ne loci budi bogobojazan radi u drzavnoj filrmi podmjeruj se
u bingu budi aktivan na drustvenim mrezama i placaj poreze et :?? sta je poruka

User avatar
Rum
Sebijin pulen
Sebijin pulen
Posts: 96693
Joined: 17 Oct 2010, 17:29
Mood:
Has thanked: 34625 times
Been thanked: 21267 times
Contact:
Status: Offline

Re: Gradske legende

Post by Rum » 21 Mar 2023, 20:38

Evo brt Karga Nicaze
Neka si nam Živa I Zdrava Sultanija 💚
Muškarac bi trebao biti naspram žene, kao što je to hridina naspram morskih valova. Čvrst, nesalomljiv i postojan!!!

User avatar
Rum
Sebijin pulen
Sebijin pulen
Posts: 96693
Joined: 17 Oct 2010, 17:29
Mood:
Has thanked: 34625 times
Been thanked: 21267 times
Contact:
Status: Offline

Re: Gradske legende

Post by Rum » 23 May 2023, 20:28

Neka si nam Živa I Zdrava Sultanija 💚
Muškarac bi trebao biti naspram žene, kao što je to hridina naspram morskih valova. Čvrst, nesalomljiv i postojan!!!

User avatar
bagra
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12016
Joined: 12 Jun 2013, 20:00
Has thanked: 492 times
Been thanked: 1077 times
Status: Offline

Re: Gradske legende

Post by bagra » 24 May 2023, 22:39

Legendarno nema sta :cudi

Post Reply

Return to “Drustvo”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 69 guests