Afganistan

Dešavanja u svijetu

Moderators: Krokodil Behko, Duminjo

User avatar
insomnia
Rđav kurac
Rđav kurac
Posts: 63717
Joined: 31 May 2013, 20:11
Has thanked: 3146 times
Been thanked: 9719 times
Status: Offline

Re: Afganistan

Post by insomnia » 24 May 2022, 12:28

I onako je vecina informacija koje nam se danas serviraju smece
Iskustvo mi je pomoglo da u sebi nađem balans
Pa okoreli šaban začas postao je šaman

User avatar
Duminjo
Urednik foruma
Urednik foruma
Posts: 56078
Joined: 17 Mar 2019, 21:52
Has thanked: 1968 times
Been thanked: 5805 times
Status: Online

Re: Afganistan

Post by Duminjo » 22 Jun 2022, 14:55

U Afganistanu sinoc bio zemljotres dok su ljudi spavali.
Do sada, preko 1000 mrtvih i 600 povrijedjenih.
Kazu da ce ih biti i više. Valjda jos nisu dosli ni do svih zabacenih sela a ima ih i pod rusevinama.

Nacina zemljotresa bila 6.1

User avatar
Hurija
Pandora
Pandora
Posts: 19647
Joined: 05 May 2018, 21:21
Has thanked: 874 times
Been thanked: 1047 times
Status: Offline

Re: Afganistan

Post by Hurija » 22 Jun 2022, 14:56

Sve će na sirotinju vala .
Ostalo je cutanje.

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120482
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6992 times
Been thanked: 7930 times
Status: Online

Re: Afganistan

Post by Krokodil Behko » 22 Jun 2022, 16:59

I đe su sad ovi muslimani, da komentarišu?
Ni njima nije bitno. Bitan im je Afganistan, samo ako je u pitanju Amerika.
I još tvrde da su nešto bolji, od Amerike.
online

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120482
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6992 times
Been thanked: 7930 times
Status: Online

Re: Afganistan

Post by Krokodil Behko » 14 Aug 2022, 20:51

Afganistanska porodica zbog gladi prisiljena da proda trogodišnju kćerku

Nakon što su talibani prije godinu dana preuzeli vlast u Afganistanu, ekonomija u ovoj državi je doživjela kolaps, a mnoge porodice su prisiljene da prodaju djecu kako bi preživjele.


Ekipa francuskog France24 je u siromašnom predgrađu Kabula obavila razgovor sa porodicom koja kaže da je zbog gladi morala prodati trogodišnju kćerku Farosu za nešto više od 1.600 eura. Prema dogovoru kada djevojčica napuni deset godina ona će preći u porodicu kupca.

"Moje srce jednostavno ne može da prihvati ovo. Kako mogu poslati desetogodišnju djevojčicu u drugu kuću", kazala je majka djevojčice Fatima.

Farosin otac kazao je kako je to bila najteža u njegovom životu ali da jednostavno nije imao izbora. Prije dolaska talibana na vlast radio je kao ulični prodavač ali su talibani uništili njegov štand jer nije posjedovao dozvolu.

"Umjesto da ih gledam mrtve, radije ću ih gledati žive. Zato sam prodao kćerku", kazao je djevočicin otac.

Lokalni vođa Malik Daad je rekao kao su mnogi radili na dnevnicu ali ta vrsta poslova više ne postoji, mnogi su željeli da se ubiju zbog očaja i gladi.

"Neki su prodavali svoje bubrege, drugi djecu. Mnogo ljudi se susreće sa problemima", kazao je Daad za France24.

Druga priča je o porodici koja je prodala sedmogodišnju kćerku kako bi osigurala sredstva za preživljavanje trogodišnje djevojčice sa problemima u razvoju.


"Prije smo bili siromašni ali inflacija još teže pogađa siromašne ljude. Ako je ne prodamo, šta drugo možemo uraditi. Nisu za prodaju ali ne postoji drugi način", govori majka ovih djevojčica.

Prislini brakovi su dugoustaljena tradicija u Afganistanu ali su povratkom talibana na vlast dobili novi zamah zbog siromaštva u kojeg su zapale mnoge porodice.

(klix)
online

User avatar
insomnia
Rđav kurac
Rđav kurac
Posts: 63717
Joined: 31 May 2013, 20:11
Has thanked: 3146 times
Been thanked: 9719 times
Status: Offline

Re: Afganistan

Post by insomnia » 14 Aug 2022, 20:57

Jbg. Kad je trebalo stati s puskom protiv talibana svi se pravili budale
Iskustvo mi je pomoglo da u sebi nađem balans
Pa okoreli šaban začas postao je šaman

User avatar
insomnia
Rđav kurac
Rđav kurac
Posts: 63717
Joined: 31 May 2013, 20:11
Has thanked: 3146 times
Been thanked: 9719 times
Status: Offline

Re: Afganistan

Post by insomnia » 14 Aug 2022, 23:48

https://www.washingtonpost.com/opinions ... -failures/
“The U.S. government has now spent 20 years and $145 billion trying to rebuild Afghanistan,” it begins. It added up all the other costs, including $837 billion on warfighting, 3,587 U.S. and allied troops dead, no fewer than 66,000 Afghan troops dead. But, the report notes, “if the goal was to rebuild and leave behind a country that can sustain itself and pose little threat to U.S. national security interests, the overall picture is bleak.”
Iskustvo mi je pomoglo da u sebi nađem balans
Pa okoreli šaban začas postao je šaman

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120482
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6992 times
Been thanked: 7930 times
Status: Online

Re: Afganistan

Post by Krokodil Behko » 20 Aug 2022, 09:45

Talibani ponudili Rusiji da kupuju naftu direktnom razmjenom za grožđice, biljke i minerale


Afganistan razmatra mogućnost kupnje naftnih derivata i robe putem direktne razmjene. Zauzvrat, Afganistan bi izvozio minerale, grožđice i biljke za lijekove u Rusiju.


O ovome prijedlogu je u intervjuu za RIA Novosti govorio ministar industrije i trgovine Afganistana Nuriddin Azizi. Afganistanom od ljeta 2021. godine upravljaju talibani ali njihova vlast nije priznata ni od jedne svjetske države.

"Naš prioritet je uvoz ove ruske robe na bazi razmjene. Ako operacije prema ovom planu ne uspiju, onda možemo koristiti financijske transakcije. Nema nikakvih problema s tim pitanjem. Što se tiče Afganistana, nema ograničenja od strane Sjedinjenih Američkih Država ili EU na isporuke takvih sirovina, Afganistan može platiti tu robu novcem", rekao je Azizi.

Prema njegovim riječima Afganistan ima želju da iz Rusije do kraja godine uveze milion tona plina i milion tona dizela. U zamjenu rekao je da bi oni mogli ponuditi i minerale.

"Osim toga, imamo, naprimjer sušeno voće, grožđice i ljekovito bilje. Afganistan je kroz historiju isporučivao velike količine grožđica Rusiji. U Rusiju možemo isporučiti stotine tona takvih proizvoda. Na primjer, cijene ljekovitog bilja su sada vrlo visoke, a Rusija treba takve sirovine za lijekove. I možemo ih koristiti u razmjeni", predstavio je talibanski političar svoje zamisli.

Delegacija afganistanskog ministarstva industrije i trgovine boravi u Rusiji do 14. augusta iako Rusija zvanično talibane smatra terorističkom organizacijom
online

User avatar
Dori
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 22632
Joined: 12 Nov 2019, 14:35
Mood:
Has thanked: 13006 times
Been thanked: 12660 times
Status: Offline

Re: Afganistan

Post by Dori » 30 Aug 2022, 12:20

Afganistanka Halima, za koju je pokrenuta i akcija, uspjela je dobiti vizu i izaći iz zemlje

Image

Hrvatski pustolov Kristijan Iličić otputovao je u Iran gdje je posjetio Afganistanku Halimu koja je tu, zajedno sa svojom djecom, uspjela stići po izlasku iz zemlje koja je već odavno nije tretirala kao ljudsko biće.

Priča o Halimi već je poznata čitateljima, zahvaljujući Iličiću koji je upoznao prije dvije godine. Nakon što se ovoga ljeta vratio u Afganistan, odlučio je ponovo pronaći, međutim, to se nije odmah dogodilo, jer je Halima završila u zatvoru.

IZDAO JE SUPRUG

Kristijan Iličić se u Afganistanu sastao sa ženom koju su uhapsili talibani: Prošla je kroz pakao

Hrabra Halima zauzimala se za ravnopravnost žena i željela je svijetu pokazati da u Afganistanu postoje žene koje se bore za sebe. Bila je vlasnica restorana i prehranjivala je čak šest porodica. Međutim, njen suprug nije mogao podnijeti njen poslovni uspjeh i to što je ona "moderna i slobodna" žena te je optužio za preljubu. Potresen novostima o Halimi, Iličić je tada pokrenuo i humanitarnu akciju za novčanu pomoć ovoj ženi, koja mu je otkrila da, zbog slomljenih ideala, želi prodati kuću i napustiti Afganistan.

Iz posljednjeg javljanja hrvatskog pustolova, može se zaključiti da je u tome i uspjela. Halima se sada, zajedno sa svojom djecom, nalazi u Iranu.


"Halima je dobila je vizu za Iran i uspjela je izaći iz Afganistana sa svoje četvero djece. Prije samog odlaska imala je prisebnosti i ljudskosti da djeci kaže da se odu pozdraviti sa svojim ocem, no djeca su naišla na zid čovjeka koji nije imao nimalo ljudskosti. Njihov vlastiti otac im je rekao da za njega više ne postoje i da ih više ne poznaje. Gledao sam tu dobru, lijepu i pametnu djecu i pitao se - kakav je to čovjek koji ih se tako lako odrekao? Kroz priču sam saznao da se Halima za njega udala s 13 godina! I upravo tada, još kao djevojčica, rodila je dijete koje je odmah umrlo. Njezin put je dug i neizmjerno težak. I svejedno, sve ove godine ga nije niti prevarila, niti bila loša supruga i majka. Izdigla se iz svega, obrazovala se, postigla nešto, da bi potom opet bila bačena na dno. I unatoč svemu ona je djeci rekla neka se odu oprostiti s ocem. U njoj tinja vječni plamen ljudskosti, milosti prema drugima i želje da svijet bude bolji", napisao je Iličić u posljednjoj objavi.
Istakao je kako ni Hazara, trenutno iransko okruženje gdje je Halima, nije previše blagonaklono prema njoj, no da se ona ne predaje.


"Halima je prava lavica i borac, nikad ne odustaje, ovdje su joj izgledi bolji. Odsjela je kod svoje obitelji koja već dugo živi u Iranu. Sada je s majkom, bratom i sestrom i tamo negdje na dnu tunela svoga života nazire jedno sitno, ali vrlo postojano svjetlo! Kažu da život ovako udara samo najjače, a ja iskreno nisam sreo ovako snažnu osobu kao što je Halima", zaključio je Iličić.

Također, zahvalio se svima koji su Halimi i njenoj porodici pružili podršku i dali joj "vjetar u leđa" da otpočne novi život.

Image

Za kraj, Iličić je spomenuo i kako je jednu noć pozvao Halimu i njenu porodicu na druženje, rekavši kako je tada bila izuzetno sretna.

"Ona zna da uz sve ostalo dijelimo i jednu neobičnu istinu u svome srcu: unatoč svemu što je Afganistan danas, ni meni ni njoj ta zemlja nikad neće prestati nedostajati. Halima je voljela svoj život u Bamyanu, prije dolaska talibana. I za tim životom će uvijek žaliti. Ona zna da ja to razumijem", napisao je Kristijan.
”Fascism is cured by reading and racism is cured by traveling”

User avatar
immuno
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 10161
Joined: 01 Feb 2022, 19:48
Has thanked: 8306 times
Been thanked: 8687 times
Status: Offline

Re: Afganistan

Post by immuno » 30 Aug 2022, 12:45

Sinoc sam gledala reportazu ( Thilo Mischke, njemacki novinar) 3h je trajala I bas dosta obiso. Kabul, Kandahar, Kundus, Masar a sharif.... Strasno, tolika sirotinja, glad, bijeda, ima djece koji nemaju sta jesti svaki dan heeej ne svaki obrok nego daaaan 😥. Zalazio je u sela, neki su ga pustili I u kucu da udje uzaaas. Zene se tretiraju kao robinje al bukvalno, na avliju nesmiju izaci ako musko nedozvoli pa taman I da je dijete od 5-6 godina al je musko. Uslovi zivota nikakvih al vojske pune ulice, naoruzani I prema sopstvenom nahodjenju ubiju il neubiju, obaveza I'm je da sto ljuce, smrknutije izgledaju I prepadaju sve oko sebe..... Manje vise dosta je poznato o talibanima. Jako me se dojmilo to sve mozda zbog toga nisam sinoc do 3h zaspala. Pitam samu sebe, muslimanka sam I te zene u afganistanu su muslimanke sto znaci po vjeri smo sestre I ja apsolutno nista neradim da pomognem sestri. Sjedim u stanu, namjestenom, zdravom, sa svim potrebnim, struja, topla voda, tehnika I gledam tu moju sestru koja sjedi na zemlji, u nekoj prostoriji bez prozora, struje, vode I I kakvih prava na zivot osim da sluzi nekom starcu ( velika vecina ih je udata za starije hm 50 godina razlike) uzaaas.... nemogu da se pomirim sa tim, pojede me, sramota me... 😥😥😥😥

User avatar
Dori
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 22632
Joined: 12 Nov 2019, 14:35
Mood:
Has thanked: 13006 times
Been thanked: 12660 times
Status: Offline

Re: Afganistan

Post by Dori » 30 Aug 2022, 12:48

immuno wrote: 30 Aug 2022, 12:45 Sinoc sam gledala reportazu ( Thilo Mischke, njemacki novinar) 3h je trajala I bas dosta obiso. Kabul, Kandahar, Kundus, Masar a sharif.... Strasno, tolika sirotinja, glad, bijeda, ima djece koji nemaju sta jesti svaki dan heeej ne svaki obrok nego daaaan 😥. Zalazio je u sela, neki su ga pustili I u kucu da udje uzaaas. Zene se tretiraju kao robinje al bukvalno, na avliju nesmiju izaci ako musko nedozvoli pa taman I da je dijete od 5-6 godina al je musko. Uslovi zivota nikakvih al vojske pune ulice, naoruzani I prema sopstvenom nahodjenju ubiju il neubiju, obaveza I'm je da sto ljuce, smrknutije izgledaju I prepadaju sve oko sebe..... Manje vise dosta je poznato o talibanima. Jako me se dojmilo to sve mozda zbog toga nisam sinoc do 3h zaspala. Pitam samu sebe, muslimanka sam I te zene u afganistanu su muslimanke sto znaci po vjeri smo sestre I ja apsolutno nista neradim da pomognem sestri. Sjedim u stanu, namjestenom, zdravom, sa svim potrebnim, struja, topla voda, tehnika I gledam tu moju sestru koja sjedi na zemlji, u nekoj prostoriji bez prozora, struje, vode I I kakvih prava na zivot osim da sluzi nekom starcu ( velika vecina ih je udata za starije hm 50 godina razlike) uzaaas.... nemogu da se pomirim sa tim, pojede me, sramota me... 😥😥😥😥
Ne mozes da vjerujes da zivimo u istom vremenu, na istoj planeti.....
”Fascism is cured by reading and racism is cured by traveling”

User avatar
Taare
greatest
greatest
Posts: 32341
Joined: 19 Nov 2019, 13:51
Has thanked: 6107 times
Been thanked: 4410 times
Status: Offline

Re: Afganistan

Post by Taare » 30 Aug 2022, 18:45

Kristijan u afganistanu? Da ne čitam njihovu propagandu, može li neko bit ljubazan i napisati šta su mu uradili? Tipujem da su ga prvo strijeljali, onda silovali, onda objesili, pa na kraju spalili.
immuno wrote: 30 Aug 2022, 12:45 Pitam samu sebe, muslimanka sam I te zene u afganistanu su muslimanke sto znaci po vjeri smo sestre I ja apsolutno nista neradim da pomognem sestri.
Eto, za početak možeš napisati mail američkoj ambasadi i tražiti da im vrate pare koje su im ukrali. :cudi
talibani su radikali i smatram da se mnoga od njihovih učenja kose sa islamskim propisima.
Al jbga, da nisu imali podršku među narodom, nikad ne bi došli na vlast.
Sad nek taj narod gleda šta će i kako će. Moraju živjeti sa vlastitim izborom.

I da, rat je tek stao. Vidjet ćemo kako će afg. izgledati za par godina. Možda će biti bolje, a možda gore.
Svi mi se morete obratit

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120482
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6992 times
Been thanked: 7930 times
Status: Online

Re: Afganistan

Post by Krokodil Behko » 30 Aug 2022, 19:04

Taare wrote: 30 Aug 2022, 18:45
Eto, za početak možeš napisati mail američkoj ambasadi i tražiti da im vrate pare koje su im ukrali.

Čije su pare ukradene?
online

User avatar
Taare
greatest
greatest
Posts: 32341
Joined: 19 Nov 2019, 13:51
Has thanked: 6107 times
Been thanked: 4410 times
Status: Offline

Re: Afganistan

Post by Taare » 30 Aug 2022, 19:05

Tvoje.
Svi mi se morete obratit

User avatar
Taare
greatest
greatest
Posts: 32341
Joined: 19 Nov 2019, 13:51
Has thanked: 6107 times
Been thanked: 4410 times
Status: Offline

Re: Afganistan

Post by Taare » 30 Aug 2022, 19:06

Pare naroda afghanistana. Pare njihove centralne banke.
Svi mi se morete obratit

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120482
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6992 times
Been thanked: 7930 times
Status: Online

Re: Afganistan

Post by Krokodil Behko » 30 Aug 2022, 19:08

Taare wrote: 30 Aug 2022, 19:06 Pare naroda afghanistana. Pare njihove centralne banke.

Uozbilji se.
Jenkiji su tamo skršili 20 milijardi usd.
online

User avatar
harlekin
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3089
Joined: 14 Aug 2011, 02:04
Has thanked: 150 times
Been thanked: 261 times
Status: Offline

Re: Afganistan

Post by harlekin » 30 Aug 2022, 19:16

Talibani su surovi ljudi jer da nisu nebi ni prezivjeli do sad,radjaju se pod vatrom,odrastaju skrivajuc se,umiru pod vatrom.
Ti ljudi trebaju tek naucit kako zivjet u miru i normalno funkcionisat,puno njih doslovno ne zna sta je to mir.
Love ih ko zeceve generacijama i sad odjednom ocekujes od njih da se ponasaju ko neka evropska gospoda kojima najveca trauma u zivotu bila kad im mačak umro.

User avatar
Taare
greatest
greatest
Posts: 32341
Joined: 19 Nov 2019, 13:51
Has thanked: 6107 times
Been thanked: 4410 times
Status: Offline

Re: Afganistan

Post by Taare » 30 Aug 2022, 19:22

Krokodil Behko wrote: 30 Aug 2022, 19:08
Taare wrote: 30 Aug 2022, 19:06 Pare naroda afghanistana. Pare njihove centralne banke.

Uozbilji se.
Jenkiji su tamo skršili 20 milijardi usd.
Pa? Razne jedinice iz srbije su trošile novac u bih.
stvarno ne kontam šta želiš da kažeš.
Svi mi se morete obratit

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120482
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6992 times
Been thanked: 7930 times
Status: Online

Re: Afganistan

Post by Krokodil Behko » 30 Aug 2022, 19:47

Taare wrote: 30 Aug 2022, 19:22
Krokodil Behko wrote: 30 Aug 2022, 19:08


Uozbilji se.
Jenkiji su tamo skršili 20 milijardi usd.
Pa? Razne jedinice iz srbije su trošile novac u bih.
stvarno ne kontam šta želiš da kažeš.

Ali, oni umiru od gladi, čim su Amerikanci napustili državu.
Znači, ne stoji priča kako su marljivi Afganistanci zarađivali, a Jenkiji im otimali.
Da je to tako, eto nema Amerikanaca i u čemu je sad problem.
Eto te ko oni u Srbiji, koji samo larmaju kako je njih tobože neko pljačkao i terorisao u prošlosti, pa zato nisu razvijeno društvo.
online

User avatar
Taare
greatest
greatest
Posts: 32341
Joined: 19 Nov 2019, 13:51
Has thanked: 6107 times
Been thanked: 4410 times
Status: Offline

Re: Afganistan

Post by Taare » 31 Aug 2022, 00:54

Krokodil Behko wrote: 30 Aug 2022, 19:47 Ali, oni umiru od gladi, čim su Amerikanci napustili državu.
Znači, ne stoji priča kako su marljivi Afganistanci zarađivali, a Jenkiji im otimali.
Da je to tako, eto nema Amerikanaca i u čemu je sad problem.
Eto te ko oni u Srbiji, koji samo larmaju kako je njih tobože neko pljačkao i terorisao u prošlosti, pa zato nisu razvijeno društvo.
A ti znaš da nije bilo isto kad su ameri bili u afg.?
Drugo, neka im vrate njihove milijarde i niko neće umirati od gladi.
Rat koji je trajao haman pa 20 godina. Ekonomija stjerana na nulu, narod pod traumama. Poginule desetine hiljada, a ranjenim ne znaš broja.
Haj da vidimo kako će izgledati za par godina. Ako ništa, barem su dogovorili sa rusima da trampe naftu.
Možda i kinezi ulože koju desetinu milijardi u afg. rude.
Svi mi se morete obratit

Post Reply

Return to “Svijet”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 35 guests