Afganistan

Dešavanja u svijetu

Moderators: Krokodil Behko, Duminjo

User avatar
ironman
sirius
sirius
Posts: 27122
Joined: 25 Jan 2021, 19:36
Has thanked: 14193 times
Been thanked: 14529 times
Status: Offline

Re: Afganistan

Post by ironman » 18 Jan 2023, 11:06

S vremena na vrijeme.
Treba ovo
Image
Slika i prilika .
Zali boze ljudi kojima ove spodobe kroje sudbinu.
Jer kreteni vuku poteze ,kojima razbjesne neku od velikih sila.
A onda narod nastrada..
dream of spring..
...at dawn look to the east.

User avatar
HAVANA
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 53902
Joined: 10 Nov 2019, 11:07
Has thanked: 1921 times
Been thanked: 15226 times
Status: Offline

Re: Afganistan

Post by HAVANA » 18 Jan 2023, 11:07

Kakve tare to sad ima veze sa ovim izivljavanjem nad vlastitim narodom i ubistvima,svim sto rade? Svom narodu.Jebenu lutku u foliju umoto,sta li je ono?Cirkus koji bi bio pravo smijesan da nema zlocina...
Nije skupo na moru, skupo je na obali.

User avatar
Dori
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 22606
Joined: 12 Nov 2019, 14:35
Mood:
Has thanked: 12976 times
Been thanked: 12626 times
Status: Offline

Re: Afganistan

Post by Dori » 18 Jan 2023, 11:15

Taare wrote: 18 Jan 2023, 11:03
Dori wrote: 17 Jan 2023, 09:07

Prelistaj temu :kafa ;)
Imam ja. Šta hoćete? Koji je način da se to riješi?
Očigledno je da argument tu ne pomaže.
podržavao sam ih u ratu i podržavam sve one kojima je učinjen zulum.
Napali ih bez ikakvog razloga. Razvalili zemlju. Ostavili stotine hiljada što mrtvih što invalida.
Niko ne zna broj mrtve djece.
A ti prva, mani mi tog licemjerja. Lažne krokodilske suze za pojedincima iz afganistana.
Gdje su bile te suze kad amer uleti na svadbu i pobije desetine žena i djece?
Ovdje ne pricamo o jednoj svadbi vec cijeloj drzavi....Bezveze trollas kao inace...
”Fascism is cured by reading and racism is cured by traveling”

User avatar
Taare
greatest
greatest
Posts: 32341
Joined: 19 Nov 2019, 13:51
Has thanked: 6107 times
Been thanked: 4410 times
Status: Offline

Re: Afganistan

Post by Taare » 18 Jan 2023, 13:57

HAVANA wrote: 18 Jan 2023, 11:07 Kakve tare to sad ima veze sa ovim izivljavanjem nad vlastitim narodom i ubistvima,svim sto rade? Svom narodu.Jebenu lutku u foliju umoto,sta li je ono?Cirkus koji bi bio pravo smijesan da nema zlocina...
Pa svakakve. Ne mogu licemjerja. Naravno da niko normalan ne podržava ovo što trenutno rade, samo se to ne može istrgnuti iz cijelog konteksta.
Problem je što se cijelo vrijeme upravo to radi.
niko da pita šta ih je dovelo da budu takvi kakvi jesu. Zanemari se sve ono što im se dešavalo-a dešavale su se grozne stvari-i samo se komentariše produkt.

Kroz vijekove je spominjano čuveno afganistansko gostoprimstvo.
šta je dovelo do toga da postanu barbari? Misliš da im se jednog dana samo tako nadigla ćuna i da su kazali da će od danas biti takvi kakvi jesu? Naravno da nije.

Ti si ratovao neke tri i pol godine i taj je rat ostavio trajne posljedice. Vidim pišeš da ti je teško govoriti o toj temi.
Kako je tek njima kod kojih je rat trajao oko 30 godina? Cijele generacije rođene i umrle u ratu. Dakle, nisu znale šta je to mir.
i onda mi dođe gospoja iz nordijskih zemalja i kobejagi se zgražava.
Zgražava li se na to što su iste te nordijske zemlje ubijale afg. sirotinju? Naravno da ne.
Svi mi se morete obratit

User avatar
HAVANA
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 53902
Joined: 10 Nov 2019, 11:07
Has thanked: 1921 times
Been thanked: 15226 times
Status: Offline

Re: Afganistan

Post by HAVANA » 18 Jan 2023, 14:00

I od svega toga i te huje on naso ubijat i izivljavat se na vlastitom narodu,ne dozvoljavat skolovanje i kretanje zenama pa cak i lutku jebenu u foliju umotat? Genijalno.
Nije skupo na moru, skupo je na obali.

User avatar
Kai
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 7564
Joined: 24 Aug 2021, 13:47
Mood:
Has thanked: 675 times
Been thanked: 1453 times
Status: Offline

Re: Afganistan

Post by Kai » 18 Jan 2023, 15:36

HAVANA wrote: 18 Jan 2023, 14:00 I od svega toga i te huje on naso ubijat i izivljavat se na vlastitom narodu,ne dozvoljavat skolovanje i kretanje zenama pa cak i lutku jebenu u foliju umotat? Genijalno.
Pa sta ti si bolji od njih ako bi ih pobio. :oo
Vragolasto..:zao

User avatar
HAVANA
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 53902
Joined: 10 Nov 2019, 11:07
Has thanked: 1921 times
Been thanked: 15226 times
Status: Offline

Re: Afganistan

Post by HAVANA » 18 Jan 2023, 15:44

Kai wrote: 18 Jan 2023, 15:36
HAVANA wrote: 18 Jan 2023, 14:00 I od svega toga i te huje on naso ubijat i izivljavat se na vlastitom narodu,ne dozvoljavat skolovanje i kretanje zenama pa cak i lutku jebenu u foliju umotat? Genijalno.
Pa sta ti si bolji od njih ako bi ih pobio. :oo
Pa stas im drugo,vidis da su ludi. :cudi Bolje njih nego da pobiju to zena i djece sto je ostalo.A realno nista ja necu neg nako serem.Njihov problem.
Nije skupo na moru, skupo je na obali.

User avatar
Kai
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 7564
Joined: 24 Aug 2021, 13:47
Mood:
Has thanked: 675 times
Been thanked: 1453 times
Status: Offline

Re: Afganistan

Post by Kai » 18 Jan 2023, 16:03

HAVANA wrote: 18 Jan 2023, 15:44
Kai wrote: 18 Jan 2023, 15:36

Pa sta ti si bolji od njih ako bi ih pobio. :oo
Pa stas im drugo,vidis da su ludi. :cudi Bolje njih nego da pobiju to zena i djece sto je ostalo.A realno nista ja necu neg nako serem.Njihov problem.
Djaba se nerviras kad su tako navikli da zive sa tim svojim nekim zakonima i divlje. Kome se ne svidja pobjegne iz zemlje. Vecina ih je tamo navucena na opijum i dosta ga proizvode. To ne moze niko promjeniti jer tako su naucili.
Vragolasto..:zao

User avatar
Taare
greatest
greatest
Posts: 32341
Joined: 19 Nov 2019, 13:51
Has thanked: 6107 times
Been thanked: 4410 times
Status: Offline

Re: Afganistan

Post by Taare » 18 Jan 2023, 17:45

HAVANA wrote: 18 Jan 2023, 14:00 I od svega toga i te huje on naso ubijat i izivljavat se na vlastitom narodu,ne dozvoljavat skolovanje i kretanje zenama pa cak i lutku jebenu u foliju umotat? Genijalno.
Čovječe, shvataš li ti da nisi zdrav? Nisam ni ja. Nije ni fudo, a bome ni ostali koji smo predeverali rat.
Rat ostavi posljedice. Evo, ja prvi ne smijem otići kod nekog psihologa jer vjerujem da bi našo štošta.
Msm, nismo sad potpune budale, al bi se definitivno našlo nešto.

E sad, možeš zamisliti kako je njima?! Ubilo mu oca, mater, ženu, djecu...
Jarane, tamo je šifra do šifre.
Taman da dođu na neki zapadni sud, to bi im bila olakšavajuća okolnost.
i opet, meni nije problem osuditi ta devijantna ponašanja. Mislim, wtf?! Zamotava glave lutkama? Ne možeš ba biti normalan i zamotati glavu nekoj lutki.
I da, uvijek sam na strani istine i pravde pa makar bila protiv mojih najbližih.
moj problem je u tome što se osuđuju posljedice a zanemaruju uzroci.
Za mene je to licemjerje, a na isto sam alergičan.
I onda, bolje mi je da ljude trpam na foe, neg da me prenese pa bude neš više od toga.
Svi mi se morete obratit

User avatar
Taare
greatest
greatest
Posts: 32341
Joined: 19 Nov 2019, 13:51
Has thanked: 6107 times
Been thanked: 4410 times
Status: Offline

Re: Afganistan

Post by Taare » 18 Jan 2023, 18:34

Što se tiče tog njihovog radikalnog stava u vezi lutaka(kipova kako to oni vide), uzrok treba tražiti u njihovom porijeklu.
Ako je vjerovati nekim stručnjacima, paštuni vode porijeklo od jevreja koji su nekada davno krenuli iz izraela i naselili prostore današnjeg afganistana i pakistana.
paštuni sami za sebe kažu da su benu israil tj. sinovi iliti potomci starojevrejskog proroka poznatog po nadimku izrael po kojem je i država izrael dobila ime. Njegovo ime bilo je jakob iliti jakub po islamskom vjerovanju. Sin izaka(ishak) i unuk abrahama(ibrahim)
Radi se o ekstremno konzervativnim jevrejima po čijem vjerovanju pravljenje bilo kakvih kipova predstavlja teški grijeh.
Izgleda da paštuni vode porijeklo od tih konzervativaca.
Some anthropologists lend credence to the oral traditions of the Pashtun tribes themselves. For example, according to the Encyclopaedia of Islam, the theory of Pashtun descent from Israelites is traced to Nimat Allah al-Harawi, who compiled a history for Khan-e-Jehan Lodhi in the reign of Mughal Emperor Jehangir in the 17th century.[181] The 13th century Tabaqat-i Nasiri discusses the settlement of immigrant Bani Israel at the end of the 8th century CE in the Ghor region of Afghanistan, settlement attested by Jewish inscriptions in Ghor. Historian André Wink suggests that the story "may contain a clue to the remarkable theory of the Jewish origin of some of the Afghan tribes which is persistently advocated in the Persian-Afghan chronicles."[182] These references to Bani Israel agree with the commonly held view by Pashtuns that when the twelve tribes of Israel were dispersed, the tribe of Joseph, among other Hebrew tribes, settled in the Afghanistan region.[183] This oral tradition is widespread among the Pashtun tribes. There have been many legends over the centuries of descent from the Ten Lost Tribes after groups converted to Christianity and Islam. Hence the tribal name Yusufzai in Pashto translates to the "son of Joseph". A similar story is told by many historians, including the 14th century Ibn Battuta and 16th century Ferishta.[39] However, the similarity of names can also be traced to the presence of Arabic through Islam.[184]
https://en.m.wikipedia.org/wiki/Pashtuns

Imaju i svoj zakon koji se razlikuje od islamskog. Zove se paštunvali.
Pashtunwali or Pakhtunwali is the traditional lifestyle and is best described as a code of honor of the Pashtun people, by which they live. Scholars widely have interpreted it as being "the way of the Afghans" or "the code of life".Pashtunwali is widely practised by Pashtuns in the Pashtun-dominated regions.Pashtunwali dates back to ancient pre-Islamic times.
Ako su ovo klasični azijati, ja sam djedamraz.

Image

Image

Isto tako u vezi oblačenja. Burke i nikabi nisu islamska izmišljotina. Ko u kur'anu nađe burku i nikab, dajem mu šta poželi.
To je jevrejska tradicionalna nošnja koju su jedno vrijeme koristili i kršćani.
što se tiče islama, do današnjeg dana postoji zabrana nošnja burke i nikaba u dvorištu ćabe. Bukvalno zabranjeno.

Image


Image
Svi mi se morete obratit

User avatar
Tierra Caliente
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3460
Joined: 15 Sep 2019, 02:41
Location: Sarajevo
Has thanked: 797 times
Been thanked: 283 times
Status: Offline

Re: Afganistan

Post by Tierra Caliente » 19 Jan 2023, 04:12

Taare wrote: 18 Jan 2023, 17:45
HAVANA wrote: 18 Jan 2023, 14:00 I od svega toga i te huje on naso ubijat i izivljavat se na vlastitom narodu,ne dozvoljavat skolovanje i kretanje zenama pa cak i lutku jebenu u foliju umotat? Genijalno.
Čovječe, shvataš li ti da nisi zdrav? Nisam ni ja. Nije ni fudo, a bome ni ostali koji smo predeverali rat.
Rat ostavi posljedice. Evo, ja prvi ne smijem otići kod nekog psihologa jer vjerujem da bi našo štošta.
Msm, nismo sad potpune budale, al bi se definitivno našlo nešto.

E sad, možeš zamisliti kako je njima?! Ubilo mu oca, mater, ženu, djecu...
Jarane, tamo je šifra do šifre.
Taman da dođu na neki zapadni sud, to bi im bila olakšavajuća okolnost.
i opet, meni nije problem osuditi ta devijantna ponašanja. Mislim, wtf?! Zamotava glave lutkama? Ne možeš ba biti normalan i zamotati glavu nekoj lutki.
I da, uvijek sam na strani istine i pravde pa makar bila protiv mojih najbližih.
moj problem je u tome što se osuđuju posljedice a zanemaruju uzroci.
Za mene je to licemjerje, a na isto sam alergičan.
I onda, bolje mi je da ljude trpam na foe, neg da me prenese pa bude neš više od toga.
Jooj Taree :haha

Dobro je dok ih ne počnu otkidati :ha
{code}

User avatar
Taare
greatest
greatest
Posts: 32341
Joined: 19 Nov 2019, 13:51
Has thanked: 6107 times
Been thanked: 4410 times
Status: Offline

Re: Afganistan

Post by Taare » 19 Jan 2023, 11:03

Jaro, meni to nije smiješno. Meni je tih ljudi žao. Teška fukara napaćena kroz desetljeća stranih intervencija. Da su makar bili krivi il da su izazvali te sukobe. Al jok. Napadaju ih bez razloga.
Prvo rusi pa onda cijeli nato savez predvođen amerikom.
što je najgore, radi se o zemlji prebogatoj rudama čija se vrijednost mjeri u trilionima dolara.
Nadam se da će ih sad krenuti ovo sa kinezima pa da loma stanu na noge.
Ovako je amer govorio o njima dok ih je dočekivao u bijeloj kući.

Image
Svi mi se morete obratit

User avatar
HAVANA
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 53902
Joined: 10 Nov 2019, 11:07
Has thanked: 1921 times
Been thanked: 15226 times
Status: Offline

Re: Afganistan

Post by HAVANA » 19 Jan 2023, 16:08

Ne znam ali ja te ljude ne mogu ni shvatiti ni zaliti po tim nakim zemljama,da jos 300 godina zivim.Idioti totalni od ljudi do sudstva,roditelja...Jedino ako su ovo lazi,ne znam ni sto citam ovo ,zlo mi dodje. :lupa https://www.klix.ba/vijesti/svijet/iran ... DYyPZ10Skg
Nije skupo na moru, skupo je na obali.

User avatar
Taare
greatest
greatest
Posts: 32341
Joined: 19 Nov 2019, 13:51
Has thanked: 6107 times
Been thanked: 4410 times
Status: Offline

Re: Afganistan

Post by Taare » 19 Jan 2023, 18:07

Ako ima neš pozitivno u tom stanu, onda je to što su ih ameri naoružali da valja :ooo




Zanima me ko ih je naučio da upravljaju helićima :hm



A oprema je par ekselans.
Šta bi bilo da njima dodik najavi otcjepljenje :D.

Svi mi se morete obratit

User avatar
Tierra Caliente
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3460
Joined: 15 Sep 2019, 02:41
Location: Sarajevo
Has thanked: 797 times
Been thanked: 283 times
Status: Offline

Re: Afganistan

Post by Tierra Caliente » 19 Jan 2023, 19:06

Taare wrote: 19 Jan 2023, 18:07 Ako ima neš pozitivno u tom stanu, onda je to što su ih ameri naoružali da valja :ooo




Zanima me ko ih je naučio da upravljaju helićima :hm



A oprema je par ekselans.
Šta bi bilo da njima dodik najavi otcjepljenje :D.

Mi smo im poklonili preko 80 i kusur haubica D-30 122mm i još brdo minobacača od 82 i 120mm.

Image

Image


{code}

User avatar
Tierra Caliente
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3460
Joined: 15 Sep 2019, 02:41
Location: Sarajevo
Has thanked: 797 times
Been thanked: 283 times
Status: Offline

Re: Afganistan

Post by Tierra Caliente » 19 Jan 2023, 19:37

{code}

User avatar
Tierra Caliente
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3460
Joined: 15 Sep 2019, 02:41
Location: Sarajevo
Has thanked: 797 times
Been thanked: 283 times
Status: Offline

Re: Afganistan

Post by Tierra Caliente » 21 Jan 2023, 04:28

Expo Afganistan

{code}

User avatar
Tierra Caliente
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3460
Joined: 15 Sep 2019, 02:41
Location: Sarajevo
Has thanked: 797 times
Been thanked: 283 times
Status: Offline

Re: Afganistan

Post by Tierra Caliente » 22 Jan 2023, 18:54

GASOVOD TAPI

Talibani pozvali Ruse da im se pridruže u novom energetskom projektu: Potrebni su nam partneri

Zabihullah Mujahid, glasnogovornik talibanske vlasti (Foto: EPA-EFE)

Zabihullah Mujahid, glasnogovornik talibanske vlasti (Foto: EPA-EFE)

Talibanski zvaničnici izjavili su kako bi voljeli da se Rusija pridruži projektu gasovoda TAPI koji će uključivati Turkmenistan, Afganistan, Pakistan i Indiju.

Glasnogovornik talibanske vlasti Zabihullah Mujahid izjavio je kako će Afganistan garantovati sigurnost ovog projekta za sve one koji se žele uključiti u njega.

"Afganistan je zemlja koja treba da raste i stoji sama. Nama je prijeko potrebna podrška zemalja i možemo im pružiti sve pogodnosti", rekao je Mujahid.

Također, glasnogovornik ministarstva ekonomije Abdurrahman Habib je naglasio kako je TAPI od historijskog značaja za Afganistan, ali i cijelu regiju.

"TAPI je jedan od najznačajnijih ekonomskih projekata za našu zemlju, a njegova realizacija ne samo da će unaprijediti politički dijalog i regionalnu saradnju već će i omogućiti iskopavanje nacionalnih rezervi gasa te će otvoriti nova radna mjesta", rekao je on.

Povodom cijelog projekta oglasio se i ruski specijalni izaslanik za Afganistan Zamir Kabulov.

"Na zahtjev partnera projekta, mi ćemo se pridružiti ovoj inicijativi. Predsjednik Rusije je još prije nekoliko godina pokazao spremnost da sarađuje na ovom projektu, a mi smo zainteresovani za saradnju u azijskom ekonomskom sektoru. Ključno pitanje ovog projekta je sigurnost na teritoriji Afganistana, a ovaj projekat može podići ekonomski status te države", rekao je Kabulov.

Inače, glavni dio TAPI gasovoda trebao bi prolaziti kroz Afganistan i Pakistan prije nego što dođe do Indije. Prema pisanju afganistanskih medija, ova država bi od projekta trebala godišnje inkasirati oko 400 miliona dolara na godišnjem nivou.
{code}

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120417
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6975 times
Been thanked: 7908 times
Status: Offline

Re: Afganistan

Post by Krokodil Behko » 30 Jan 2023, 17:46

Miroljubivi Talibani, digli još jednu džamiju u zrak, u Pakistanu.
Sve mumin do mumina, više su džamija porušili od četničke bratije


RASTE BROJ ŽRTAVA U SAMOUBILAČKOM NAPADU U PAKISTANU: Poginule 44 osobe, 157 povrijeđenih

Prema izvještajima nacionalnih medija, samoubilački napad izveden je na džamiju u kvartu policijskih snaga tokom muslimanske molitve u Peshawaru, glavnom gradu provincije Khyber Pakhtunkhwa.

Džamija se nalazi unutar policijskog kompleksa.

Mohammad Asim, glasnogovornik bolnice u Peshawaru, naveo je u saopštenju da je broj poginulih porastao na 44 nakon što je još 12 povrijeđenih podleglo povredama. Broj povrijeđenih je porastao na 157.


U džamiji bilo oko 300 ljudi

Zvaničnici su izjavili da je u džamiji u trenutku napada bilo oko 300 ljudi, te su izrazili strahovanje od porasta broja poginulih.


Policijski zvaničnik Muhammed Ijaz Han izjavio je da se krov džamije srušio nakon eksplozije i da se nastavljaju napori kako bi bili spašeni ljudi koji s ostali zatrpani pod ruševinama, prenosi Anadolija.

Usljed eksplozije nastala je ogromna šteta na okolnim objektima i vozilima, kao i na džamiji. Na snimcima objavljenim na društvenim mrežama vidi se da je veći dio džamije uništen u eksploziji.

Odgovornost za napad preuzeli pakistanski talibani

List "Dawn" je objavio da su odgovornost za napad preuzeli pakistanski talibani.

Pakistanski premijer Shehbaz Sharif je na Twitteru osudio napad i poručio da će biti poduzete snažne mjere protiv onih koji stoje iza ovog čina.


Sharif je odmah nakon napada posjetio Peshawar gdje je obišao povrijeđene i dobio informacije o sigurnosnoj situaciji.

Bivši premijer Imran Khan također je osudio gnusni čin, nazvavši ga "terorističkim napadom".

Pakistanski talibani posljednjih sedmica su intenzivirali napade u zemlji.

Broj terorističkih napada u Pakistanu tokom 2022. povećan je za 15 posto u odnosu na prethodnu godinu.
online

User avatar
Taare
greatest
greatest
Posts: 32341
Joined: 19 Nov 2019, 13:51
Has thanked: 6107 times
Been thanked: 4410 times
Status: Offline

Re: Afganistan

Post by Taare » 30 Mar 2023, 11:00

Napraviše od njih ozbiljnu vojsku :sok
Dio od onoga što su im ostavili.

Talibani tvrde da su popravili i vratili u upotrebu oko 300 vojnih vozila koja su ostala nakon haotičnog povlačenja Amerikanaca iz Afganistana 2021. godine.

U objavi na Twitteru afganistanskog ministarstva odbrane prikazani su redovi vozila, od kojih su neka oklopna vozila Humvee.
https://www.klix.ba/vijesti/svijet/tali ... tdiscovery


Svi mi se morete obratit

Post Reply

Return to “Svijet”

Who is online

Users browsing this forum: biha, spacebound and 26 guests