Afganistan

Dešavanja u svijetu

Moderators: Krokodil Behko, Duminjo

User avatar
blento59
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11733
Joined: 18 Aug 2011, 23:07
Status: Offline

Afganistan

Post by blento59 » 05 Jul 2012, 04:01

Afganistanski policajci koje su obučavali Amerikanci prebjegli u redove talibana


Image

PRIPADNICI posebnih afganistanskih sigurnosnih snaga, koje su osnovane na američku inicijativu kako bi se okončala pobuna u Afganistanu, prebjegli su na stranu "neprijatelja" i pridružili se talibanima, javlja Washington Post.

Jedan dužnosnik afganistanske službe sigurnosti potvrdio je kako se čak 41 član Afganistanske lokalne policije pridružio pobunjenicima koje predvode talibani. ALP je osnovan 2010. godine na američku inicijativu kako bi NATO-u i afganistanskoj vojsci pomogli u sprječavanju širenja pobunjeničkog pokreta.

Naravno, nekadašnji članovi ALP-a u talibane nisu prebjegli praznih ruku, već su ponijeli i oružje koje im je dodijeljeno u bivšoj službi, potvrdio je dužnosnik. "Ovaj prebjeg možda neće imati velik utjecaj na sigurnosnu situaciju u regiji, ali definitivno podiže sumnju u lojalnost onih koje zapošljava ALP", kazao je Ghulam Sarwar, prenosi Washington Post.

Talibani pak tvrde kako je 86 članova ALP-a prešlo u njihove redove. Očito su shvatili kako su im tako veće šanse da prežive, jer Post navodi kako je u zadnjih nekoliko mjeseci u napadima talibana poginulo nekoliko desetaka pripadnika ALP-a.
Kada je živ onda je visok, a kada je mrtav onda je dugačak

User avatar
Major
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1775
Joined: 24 Dec 2011, 23:30
Status: Offline

Re: Afganistanski policajci

Post by Major » 05 Jul 2012, 12:04

Njih civilizovati onako kako si to zapadnjaci zamisljaju granicilo bi to sa najvecim svjetskim cudom.
Njih treba jednostavno ostaviti na miru i neka to oni izmedju sebe rjesavaju.
Ameri su i u velikoj mjeri mnogi nemoralni zapadnjaci instalirali tog zapadnog sintora i njihovog spijuna Karzai-a.
Ogromna vecina je za Serijatsku drzavu, nasilno im se to nemoze oduzeti ili pak izbiti iz njihovih mozgova,
cijena je od strane zapada ogromna sa kojm su nastojali da ih kako oni vele.."normalizuju".
"In dem Augenblick, in dem ein Mensch den Sinn und den
Wert des Lebens bezweifelt, ist er krank"....Sigmund Freud

User avatar
Mic-Sokoli
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1012
Joined: 29 Jan 2012, 21:23
Status: Offline

Re: Afganistanski policajci

Post by Mic-Sokoli » 05 Jul 2012, 12:14

Jedino je Afganistan sacuvao Obraz Muslimanima deru Agresore i lukavstvom i otvorenom i gerilskom Borbom.
Da ih Allah ojaca i ucvrsti,za njih se ne brinem,nijedna sila ih nije mogla pokoriti,pocevsi od Aleksandra pa preko GB i evo sad pola Dunjaluka salje vojnike,ali oni su jaki.
Prije invazije je rekao Peter Scholl Latour na pitanje dal mogu uci Amerikanci odgovorio mogu mogu :D al nije problem uci nego ostat.

[ytube][/ytube] [ytube][/ytube]
http://www.youtube.com/watch?v=W2QmK8XszUM

Se shqiptari i fort si guri,
Jo s'lufton pa u mbështet për muri
Po kur t'pshtetët dije djallë
O zor asht turrin me ja ndalë!

User avatar
Major
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1775
Joined: 24 Dec 2011, 23:30
Status: Offline

Re: Afganistanski policajci

Post by Major » 05 Jul 2012, 12:24

Scholl Latour je veliki kriticar zapadne strategije naspram Islamskih drzava i uvjek nanovo je propagirao
propast njihovih poduhvata, i u pravu je.
Fakt je i to da vec duzi period Avganistanci zive zivotom kamenog doba, ko bi tamo htio da zivi ?

Ali neduzni nisu ni oni, njihov agresivno propagirani Islam doveo je do tog sto sada imamo.
Iz njihovih redova regrutuju se samoubice sa dinamitom oko pojasa ne birajuci zrtve.
"In dem Augenblick, in dem ein Mensch den Sinn und den
Wert des Lebens bezweifelt, ist er krank"....Sigmund Freud

User avatar
Mic-Sokoli
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1012
Joined: 29 Jan 2012, 21:23
Status: Offline

Re: Afganistanski policajci

Post by Mic-Sokoli » 05 Jul 2012, 12:25

[ytube][/ytube]
http://www.youtube.com/watch?v=W2QmK8XszUM

Se shqiptari i fort si guri,
Jo s'lufton pa u mbështet për muri
Po kur t'pshtetët dije djallë
O zor asht turrin me ja ndalë!

User avatar
Major
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1775
Joined: 24 Dec 2011, 23:30
Status: Offline

Re: Afganistanski policajci

Post by Major » 05 Jul 2012, 12:37

Mic-Sokoli wrote:[ytube][/ytube]
Strano legioner Peter Scholl Latour je moj omiljeni kolumnista,
ali hebi ga, on je veliki zagovornik ljevicara, jednostavno ih obozava i svakodnevno u njegovim diskusijama
pije mozak ovim kapitalistima a da o klerofasistima i ne govorimo, njih bi on bez pogovora na.... :puca
"In dem Augenblick, in dem ein Mensch den Sinn und den
Wert des Lebens bezweifelt, ist er krank"....Sigmund Freud

User avatar
carobnjak N
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12908
Joined: 07 Oct 2010, 22:49
Has thanked: 801 times
Been thanked: 923 times
Status: Offline

Re: Afganistanski policajci

Post by carobnjak N » 05 Jul 2012, 13:39

Treba uzeti u obzir da kad govorimo o afganistancima ,moramo znati da se preko njihovih leđa vodio rusko-američki sukob u hladnoratovskom periodu ,odnosno SAD ih je obučavala i naoružavala ,a talibani su ratovali skoro dvije decenije protiv rusa . Opet nakon 10-ak godina predaha novi rat sad protiv dojučerašnjih saveznika ,SAD-a.
Maltene su 50 godina u ratu i generacije su stasale u tom ratu i jedino što znaju jeste da ratuju ali ne svojom voljom.
Bilo koji narod da se nađe u takvim uslovima bio bi i gori od njih
niko te ne može spasiti osim tebe (Bukovski)

User avatar
blento59
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11733
Joined: 18 Aug 2011, 23:07
Status: Offline

Re: Afganistan

Post by blento59 » 26 Dec 2012, 16:42

U napadu na bazu CIA-e u Afganistanu troje mrtvih

Image

AFGANISTANSKI talibani napali su bazu američke CIA-e u Hostu, gradu u blizini granice s Pakistanom. U napadu su poginule tri osobe.

Bombaš samoubojica dovezao se automobilom-bombom do ulaska u bazu i detonirao eksploziv. Poginuo je policajac koji je pregledavao automobil i dvoje civila. Sve tri žrtve su državljani Afganistana.

U napadu je ranjeno sedam osoba, potvrdio je za agenciju AFP Martin O'Donnell, glasnogovornik NATO-ovih snaga u Afganistanu.

Baza Chapman u Hostu već je ranije bila metom talibanskog napada. 30. prosinca 2009. godine u napadu na ovu bazu CIA-e poginulo je sedam oficira američke tajne službe i jordanski oficir koji je s njima surađivao.
Kada je živ onda je visok, a kada je mrtav onda je dugačak

User avatar
Zagorka
Žena, majka, forumašica
Žena, majka, forumašica
Posts: 34535
Joined: 05 Oct 2011, 11:33
Location: Pije kahvu s podzidom.
Has thanked: 424 times
Been thanked: 623 times
Status: Offline

Re: Afganistan

Post by Zagorka » 27 Dec 2012, 19:15

Jao,talibani,crna zemljo :grana
Gospode, gdje li pronalaze, ovoliku đubrad i mamlaze.

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120132
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6876 times
Been thanked: 7756 times
Status: Offline

Stravične ispovijesti o narkomaniji u Afganistanu

Post by Krokodil Behko » 14 Apr 2013, 16:54

"Na heroin me "navukao" stric da bolje radim u polju"

Image

Afganistan proizvodi 90 odsto svih opijatskih droga u svijetu, mada donedavno nije bio i najveći konzument istih, ali je sada više od milion od ukupno 35 miliona Afganistanaca zavisno od narkotika - što je zapravo najveća stopa narkomana po glavi stanovnika u svijetu.

Razlozi zbog kojih se toliki broj Afganistanaca okreće drogi su složeni, a jasno je da su decenije nasilja odigrale u tome važnu ulogu, prenosi BBC.

Mnogi koji su iz te zemlje pobjegli pred nasiljem u posljednjih 30 godina našli su utočište u Iranu u Pakistanu, gdje je broj narkomana odavno visok, a sada se vraćaju kao zavisnici, navode zvaničnici.

Tu je i nezaposlenost, koja danas dostiže čak 40 odsto, jedan od faktora je i sve veća dostupnost heroina, koji se u posljednjih 10 godina rafinira iz sirovog opijuma u samom Afganistanu, a opijum se već vijekovima koristi u toj zemlji kao „univerzalni lijek”.

Image

Kupiti heroin u Kabulu je „kao da kupujete hljeb”, kažu zavisnici, navodeći da jedan gram košta oko šest dolara i da se droga može nabaviti na svakom ćošku.

Žene i djeca čine čak oko 40 odsto zavisnika od droge u Afganistanu, a malobrojni su oni kojima se pruža pomoć u prevazilaženju tog problema, s obzirom na mali državni budžet koji se izdvaja u te svrhe.

Image

U samom centru Kabula, na kamenitim obalama istoimene rijeke, narkomani se okupljaju da bi kupili i konzumirali heroin, na mjestu koje je sinonim za bijedu i propadanje.

Usred bijela dana, desetak odraslih muškaraca i tinejdžera sjede u parovima, sa kapuljačama na glavama, pušeći i ubrizgavajući drogu, a među njima su i jedan ljekar, jedan inženjer i jedan prevodilac.

Tarik Sulejman iz lokalne organizacije za zavisnost od droge „Nadžat”, redovno dolazi ovdje u pokušaju da ubijedi zavisnike da počnu sa liječenjem.

„Već gubimo svoju djecu u samoubilačkim ili bombaškim napadima, ali je zavisnost od narkotika sada još jedna vrsta terorizma koja ubija naše sunarodnike”, kaže on.

Džavid (18), porijeklom sa sjevera Afganistana, koristi heroin već 10 godina, a na drogu ga je navukao stric dok je bio mali, kako bi bolje radio u polju.

Image

„Mrzim svoj život. I svi me mrze. U ovim godinama bi trebalo da učim školu, a ja sam narkoman”, kaže on.

Otac mu je umro, a bolesna majka, u stalnoj brizi za njega, prosi na ulici da bi mu platila dnevnu dozu droge kako on ne bi krao od drugih i strahuje da će joj sin, poslije njene smrti, skončati u snu ispod mosta zajedno sa drugim narkomanima.

Takva je sudbina većine teških zavisnika, koje policija svakodnevno tuče i rastjeruje, a ponekad ih i baca u rijeku.

U trenutku kada se Afganistan suočava sa toliko problema na tako mnogo frontova, izgledi da pobijedi u ratu protiv droga čine se jednako neizvjesnim.
online

User avatar
Dust
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 7268
Joined: 21 Dec 2011, 01:53
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Stravične ispovijesti o narkomaniji u Afganistanu

Post by Dust » 14 Apr 2013, 17:19

Zato Ameri nece odatle za vijeke vijekova.
Gledam te nekim drugim ocima
upravo onako kako ne treba...
I ne shvatam sta mi se desava
nedostaje mi rec koja resava
u tebi je neka tajna ostala
k'o muzika starih majstora

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120132
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6876 times
Been thanked: 7756 times
Status: Offline

Re: Stravične ispovijesti o narkomaniji u Afganistanu

Post by Krokodil Behko » 14 Apr 2013, 17:31

Dust wrote:Zato Ameri nece odatle za vijeke vijekova.
Kako misliš? Da li kao biznis ili da je to posljedica invazije?
Ako je ovo drugo, čini mi se da negdje gore piše da oni tako rade već stoljećima.
online

User avatar
Dust
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 7268
Joined: 21 Dec 2011, 01:53
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Stravične ispovijesti o narkomaniji u Afganistanu

Post by Dust » 14 Apr 2013, 18:14

Tako su i za nas govorili da smo nepismeni, da ne znamo sta je TV, obucavali nas kako se upravlja kucanskim aparatima, jer eto to nam je pod cvrstom diktatorskom Titovom cizmom, bilo nepristupacno.
O skorijoj istoriji i tonama i tonama naoruzanja kojeg Iracani zele da upotrijebe, pa su ih ovi "ko biva" pretekli i"oslobodili" necu da pricam.
Ove igre politicke mi se gade. Nicemu ne vjerujem dok ocima ne vidim.
Gledam te nekim drugim ocima
upravo onako kako ne treba...
I ne shvatam sta mi se desava
nedostaje mi rec koja resava
u tebi je neka tajna ostala
k'o muzika starih majstora

User avatar
Pasaga
Hadžija
Hadžija
Posts: 37663
Joined: 09 Dec 2012, 16:58
Location: NORDPOL
Has thanked: 2865 times
Been thanked: 2202 times
Status: Offline

Re: Stravične ispovijesti o narkomaniji u Afganistanu

Post by Pasaga » 14 Apr 2013, 18:22

Krokodil Behko wrote:
Dust wrote:Zato Ameri nece odatle za vijeke vijekova.
Kako misliš? Da li kao biznis ili da je to posljedica invazije?
Ako je ovo drugo, čini mi se da negdje gore piše da oni tako rade već stoljećima.

Poznato,vec vidjeno.
Tu se obrcu miloni dolara od te proizvodnje....
Jedan od cileva invazije,ako nije i jedini....
Da ameri to stave pod svoju kontrolu,da upravljaju tim prihodima.
Radi cega je njihova koncentracija najjaca u pokrajinama gdje se
to najvise proizvodi.
A neka.....doce im to glave .---kad-tad-----
Crv nagriza iznutra..
..
Ne obracaj mi se:
Lavlje_srce

"Ne uzimaj hranu iz tanjira brata svojeg, jer će oslabiti, i ma koliko te volio, tako slab ti neće biti od pomoći, i ostaćeš sam".

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120132
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6876 times
Been thanked: 7756 times
Status: Offline

Re: Stravične ispovijesti o narkomaniji u Afganistanu

Post by Krokodil Behko » 14 Apr 2013, 20:02

Sve to stoji ali i u članku i dalje stoji da je to jako duga tradicija u Afganistanu.
Teško mi je za povjerovati da Afganistanska vlast i Talibani, nemaju ama baš nikakve
veze s tim opijumom. Sve same hazretlije :)
online

User avatar
Zagorka
Žena, majka, forumašica
Žena, majka, forumašica
Posts: 34535
Joined: 05 Oct 2011, 11:33
Location: Pije kahvu s podzidom.
Has thanked: 424 times
Been thanked: 623 times
Status: Offline

Re: Stravične ispovijesti o narkomaniji u Afganistanu

Post by Zagorka » 14 Apr 2013, 20:12

Moj muž je bio u Afganistanu.Tad je bio živ brat Hamida Karzaija.Upravo u Afganistanu,znači od ljudi koji tamo žive,i ljudi koji znaju o čem pričaju je čuo mahom priče kako je taj lik (ubijen je)glavni i odgovorni za svu drogu tamo.
Eh,sad, H.Karzai može i te kako učiniti nešto po pitanju toga(narkomanije),a zašto neće,jasno je.
Gospode, gdje li pronalaze, ovoliku đubrad i mamlaze.

Ruana
Status: Offline

Re: Stravične ispovijesti o narkomaniji u Afganistanu

Post by Ruana » 15 Apr 2013, 09:19

Ova zemlja je "raj" na zemlji za pedofile i narkomane. Zato su ovi otisli da im naprave demokratiju. Jadni narod kome oni demokratiju prave.

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120132
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6876 times
Been thanked: 7756 times
Status: Offline

Re: Stravične ispovijesti o narkomaniji u Afganistanu

Post by Krokodil Behko » 15 Apr 2013, 09:36

Možeš li ustvrditi da Talibani nemaju nikakve veze sa tim opijatima?
online

Ruana
Status: Offline

Re: Stravične ispovijesti o narkomaniji u Afganistanu

Post by Ruana » 15 Apr 2013, 09:38

Krokodil Behko wrote:Možeš li ustvrditi da Talibani nemaju nikakve veze sa tim opijatima?
Pa Talibani su americki proizvod, dok oni nisu dosli nije bilo ni Talibana.

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120132
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6876 times
Been thanked: 7756 times
Status: Offline

Re: Stravične ispovijesti o narkomaniji u Afganistanu

Post by Krokodil Behko » 15 Apr 2013, 09:40

Ruana wrote:
Krokodil Behko wrote:Možeš li ustvrditi da Talibani nemaju nikakve veze sa tim opijatima?
Pa Talibani su americki proizvod, dok oni nisu dosli nije bilo ni Talibana.
Po treći put. Piše gore da je ova opijumska tradicija jako duga. Amerika nije ni postojala kad su oni započeli s tim. Eventualno bi sad to mogli povezati s indijancima :)
online

Post Reply

Return to “Svijet”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 19 guests