Da li je skupa sahrana

Islam, Budizam, Kršćanstvo, hodže, popovi....
Post Reply
User avatar
komsija
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3367
Joined: 14 Jan 2011, 09:08
Been thanked: 1 time
Contact:
Status: Offline

Da li je skupa sahrana

Post by komsija » 13 Aug 2012, 16:32

Za sahranu potrebno najmanje 800 KM
Najniža cijena opreme za pogreb u Bijeljini kreće se od 300 do 500 KM, dok je za grobno mjesto na Gradskom groblju u Pučilama potrebno platiti 175,5 KM, koliko košta i sam ukop.



Iz preduzeća "Komunalac" u Bijeljini navode da rade prema cjenovniku koji je odredila Skupština grada Bijeljina.

"Građani za grobno mjesto na Gradskom groblju u Pučilama, koje je u nadležnosti `Komunalca`, plaćaju 175,5 KM. Toliko iznosi i cijena ukopa, a dužni su da navedene iznose plate prije sahrane", rečeno je Srni u ovom preduzeću.

U "Komunalcu" kažu da za rezervisanje grobnog mjesta treba izdvojiti 200 KM, a održavanje groba se plaća mjesečno i iznosi oko 12 KM.

Prema cjenovniku prodavnica pogrebne opreme u Bijeljini, najjeftiniji sanduk je oko 200 KM, a krst oko 40 KM. Najjeftiniji komplet sa najneophodnijom opremom - koja uključuje sanduk, krst, posteljinu i cvijeće - staje oko 300 KM.

OK, ovo je cijena koliko mi se cini za pravoslavce jer se spominje i krst
Ipak, neka ovaj gore clanak posluzi kao generalni uvodnik za ovu temu
Dakle, za obicnog naseg covjeka je sigurno skupo ako u obzir uzmemo primanja
Ja sam imao priliku da placam za nekoga i z mene nije bilo skupo ako bih uporedjivao cijenu sahrane npr. u USA
Kada ljudi odu od tebe, pusti ih neka idu.Tvoja sudbina nikada nije vezana za nekoga ko te napusti. To ne znači da je ta osoba loša, nego da je njena uloga u tvom životu završena."
I, obratno!

User avatar
Dust
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 7268
Joined: 21 Dec 2011, 01:53
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Da li je skupa sahrana

Post by Dust » 13 Aug 2012, 16:36

Jasta je nego skupa. Skupa je i u Americi komsija, najmanje $4000, sto itekako nije malo.
Gledam te nekim drugim ocima
upravo onako kako ne treba...
I ne shvatam sta mi se desava
nedostaje mi rec koja resava
u tebi je neka tajna ostala
k'o muzika starih majstora

User avatar
komsija
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3367
Joined: 14 Jan 2011, 09:08
Been thanked: 1 time
Contact:
Status: Offline

Re: Da li je skupa sahrana

Post by komsija » 13 Aug 2012, 16:39

Dust wrote:Jasta je nego skupa. Skupa je i u Americi komsija, najmanje $4000, sto itekako nije malo.
Ma znam za USA...preskupo je
U BiH je zaista tesko nasim ljudima a posebno je tesko za siromasne i nezapolene
Ipak, jedno mi se ne svidja, od sahrane su skoro napravili festu
Puno s jela sprema, hebo te kao da su pohode
Bas sam to svojima isto rekao
Kada ljudi odu od tebe, pusti ih neka idu.Tvoja sudbina nikada nije vezana za nekoga ko te napusti. To ne znači da je ta osoba loša, nego da je njena uloga u tvom životu završena."
I, obratno!

User avatar
silence
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 9687
Joined: 18 Oct 2010, 23:07
Status: Offline

Re: Da li je skupa sahrana

Post by silence » 13 Aug 2012, 16:40

Neke novotarije? :sok
Čuvaj se žurbe, jer ona uvijek dovodi do kajanja:
onaj koji žuri govori prije nego što sazna,
odgovara prije negoli nešto shvati,
odluči prije negoli provjeri,
kudi prije nego što se u nešto uvjeri.
(Arapska poslovica)

User avatar
Sheval
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 17562
Joined: 02 Mar 2012, 21:53
Has thanked: 344 times
Been thanked: 883 times
Status: Offline

Re: Da li je skupa sahrana

Post by Sheval » 13 Aug 2012, 16:41

Skup je transport.
Znam kad nekog dovoze iz Italije,Australije.
Ja ću se truditi da umrem blizu groblja,da svoje na zavalim puno.

User avatar
komsija
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3367
Joined: 14 Jan 2011, 09:08
Been thanked: 1 time
Contact:
Status: Offline

Re: Da li je skupa sahrana

Post by komsija » 13 Aug 2012, 16:45

silence wrote:Neke novotarije? :sok
Ma ne znam, kao eto sprema se puno hrane za one sto su sa strane a ustvari sprema se kao da ce svatovi stici
Jos samo fali rakija pa da ugodjaj bude potpun
Ne svidj mi se to jer ako je neko u zalosti ne pada mu na pamet toliko hrane spremati
Kada sam svojima dao primjedbu oni mi rekose eto kao : Svi tako rade pa i mi moramo
Kao da nekoga moramo slijediti u tome i stvarati sebi nepotrebne troskovea kuka se da se nema
Kada ljudi odu od tebe, pusti ih neka idu.Tvoja sudbina nikada nije vezana za nekoga ko te napusti. To ne znači da je ta osoba loša, nego da je njena uloga u tvom životu završena."
I, obratno!

User avatar
silence
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 9687
Joined: 18 Oct 2010, 23:07
Status: Offline

Re: Da li je skupa sahrana

Post by silence » 13 Aug 2012, 17:48

Ako je umrli musliman za moj pojam su to novotarije. Ljudi prihvataju razne običaje, prihvata svako ono što mu je blisko, a ne treba, treba se držati dosadašnje prakse jer se porodica u žalosti ne treba opterećavati. Znam da je običaj, bar do sada bio da rodbina i komšije donesu hranu u kuću žalosti. Ovo je i logično.
Čuvaj se žurbe, jer ona uvijek dovodi do kajanja:
onaj koji žuri govori prije nego što sazna,
odgovara prije negoli nešto shvati,
odluči prije negoli provjeri,
kudi prije nego što se u nešto uvjeri.
(Arapska poslovica)

Blackhawk
Status: Offline

Re: Da li je skupa sahrana

Post by Blackhawk » 13 Aug 2012, 18:23

Danas se kod vecine i janje okrece, negdje i dva.. Kazu da gosti ne odu gladni...
A bio je slucaj, umrla osoba, i dzenaza i sad sjede u kuci... I donesu sok, a ovaj jedan gost, kao nebi ja taj ja bi neki drugi.... ????? ima li smisla ikako, udjes u kucu u kojoj je zalost i jos ispredas kakav ces sok...
Sramota.. ali tako je...

Mislim da je kod nas oko 600 KM, opremanje, daske, cefini, kupanje, i sve sto ide uz to..
Eh sad to je ono sto se mora, a na drugoj strani, spremanje ruckova, opremanje gostiju i sviju kosta jos haman toliko..
Plus, ako dodje vise hodza, svakome ide koverta, u njoj sramota da je ispod 50... Tako da dzennaza bas puno kosta..

A niko se i ne pita, niti kaze, pa ljudi oni su u zalosti, treba ih malo osloboditi..
Po nekoj islamskoj tradiciji, komsije su duzne da naprave nesto hrane i da ugoste te sto su iz daljine dosli.. jer ipak moraju oni jesti koliko toliko..
A kod nas, te blize komsije su haman i prve da sjedu na rucku, i kad bi otisli gladni, pricali bi godinu dana kako ih nisu ugostili..

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120501
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6994 times
Been thanked: 7944 times
Status: Offline

Re: Da li je skupa sahrana

Post by Krokodil Behko » 13 Aug 2012, 18:27

Koliko razumjeh uvodni post, riječ je prvenstveno o sahrani.

Ukoliko je neko bio član Islamske zajednice, mislim da bi ga dženaza
došla oko 800-900 maraka. Tu su uračunati ukop, tehvid, tehvid sedmica
i dva imama na dženazi.

Ako neko nije bio član IVZ to će ga doći od 1500 do 1800 maraka.
online

User avatar
komsija
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3367
Joined: 14 Jan 2011, 09:08
Been thanked: 1 time
Contact:
Status: Offline

Re: Da li je skupa sahrana

Post by komsija » 13 Aug 2012, 20:36

Pa mozda mozemo izracunati sve te troskove oko sahrane u koje spadaju i ovo posredni
Danas je narod uveo neke obicaje da bi se znalo ko je gore a ko dole :lud
Izmisljaju se neki obicaji pa se u mnogim mjestima hodzama i "dodatno" placa
Kada ljudi odu od tebe, pusti ih neka idu.Tvoja sudbina nikada nije vezana za nekoga ko te napusti. To ne znači da je ta osoba loša, nego da je njena uloga u tvom životu završena."
I, obratno!

User avatar
String
Legenda foruma
Legenda foruma
Posts: 9736
Joined: 24 Mar 2010, 21:00
Has thanked: 1 time
Been thanked: 23 times
Status: Offline

Re: Da li je skupa sahrana

Post by String » 13 Aug 2012, 20:39

Nije skupa ako te bijeli kombi odveze u neku rupu kod Zenice. :D.
Image

User avatar
Heidi
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 45896
Joined: 01 Sep 2011, 22:10
Location: Kosmicki raspor
Been thanked: 5 times
Status: Offline

Re: Da li je skupa sahrana

Post by Heidi » 13 Aug 2012, 20:42

svaki put se nanerviram kad cujem i vidim koliko su te sahrane skupe.
ma nek me bace u kakav djeriz ili kanalizaciju da otplutam u procjep i da istruhnem vise. ma mrs
Be mindful of your self-talk. It's a conversation with the universe.

User avatar
String
Legenda foruma
Legenda foruma
Posts: 9736
Joined: 24 Mar 2010, 21:00
Has thanked: 1 time
Been thanked: 23 times
Status: Offline

Re: Da li je skupa sahrana

Post by String » 13 Aug 2012, 20:44

Da, da...Oni iz IZ su djedu kad je uginuo naplatili one neke "chefine" 60KM!!! :sok
Ma idi bre...
Image

User avatar
Major
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1775
Joined: 24 Dec 2011, 23:30
Status: Offline

Re: Da li je skupa sahrana

Post by Major » 13 Aug 2012, 22:06

Bio sam svjedok jedne sahrane gdje mi se ne znajuci da su to obicaji vise nego smucilo.
Dok sam bio mlad i nisam isao po sahranama, nisam prijatelji tih zalosnih ceremonija, sem da se reda radi mora.

Ovdje, poznanici, komsije, (srbi) imali su smrtni slucaj, sin smrtno nastradao (24) opsta tragedija.
Idemo na groblje i posle ukopa vadi jedan od njih vlasu rakije i nazdravlja sa svima, i da bi bio belaj sto veci ja drugi po redu,
nudi mi casicu rakije, ja se skamenio, posmatram ih i totalno zaijemio, kolega brzo uvidio u cemu je problem, samo mi rece da je to kod njih obicaj.

Ja nisam i pored obicaja popio rakiju jer mi je ionako ogromna muka bila.
Poslije sahrane svi su prisutni isli u restoran ili pak klubske prostorije na rucak, prizor je to za mene bio, pojedini kao da nisu bili na sahrani,
cak se i rakija u vecoj kolicini tocila....nisam mogao taj prizor posmatrati, otisao sam kuci.

Kao sto rekoh, nisam znao za ove obicaje i ovo svojim komsijama dole pricam sta sam dozivio, da to uopste nije lijepo,
ali oni se meni cude i vele, pa i kod nas nije druga siruacija sem da nema alkohola.

I zaista, posljednjih par godina bio sam i dole na par sahrana, zaista nemam razumijevanja za taj dio shrana/dzenaza.
Vjerski je sve naravno po propisu i tu nema primjedbe, ali da se svima mora prirediti, pice, kafa i rucak mi je neshvatljivo,
a hodzi je naravno pocasno mjesto.

Hem sto je zalost, sto je za mnoge jako skupo i onda jos i sve ugostiti sa obrokom, i pored toga sto su po selima jako solidarni i pomazu
u spremanju hrane,ali ako je jos kisovit dan ode sva kuca i kucni inventar u helac.

Davnih godina nije to kod nas po selima bio slucaj, poslije dzenaze kuci su isli samo bliza rodbina i prvi prijatelji.
Nasem hodzi u nasem dzematu sam rekao da ako bi me on nadzivio i obavio moju dzenazu da ga djavo ne navodi da mojoj kcerki
zabranjuje doci na moju sahranu, tog dana na mezar.

Zato ce biti placen i da ga nije briga ko ce biti na dzenazi.
"In dem Augenblick, in dem ein Mensch den Sinn und den
Wert des Lebens bezweifelt, ist er krank"....Sigmund Freud

User avatar
gejsha
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 9299
Joined: 09 Feb 2011, 17:10
Location: tamo daleko,daleko od bola..
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Da li je skupa sahrana

Post by gejsha » 14 Aug 2012, 14:37

Zaista ne znam koliko kod nas košta dženaza, samo znam da je običaj da bliža rodbina i komšije naprave hranu i donesu u kuću umrlog radi gostiju..
A to za janje mi je sramota, kao da je radost pa se janje okreće. Hvala Bogu pa kod nas to nije običaj..
Nije sloboda sa neba pala, za nju je sestra dva brata dala..

User avatar
Sheval
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 17562
Joined: 02 Mar 2012, 21:53
Has thanked: 344 times
Been thanked: 883 times
Status: Offline

Re: Da li je skupa sahrana

Post by Sheval » 14 Aug 2012, 15:55

Ovdje je itekako običaj svraćati u kuću ožalostenih nakon pokopa.
Tu bude meze,pića,svega u izobilju.
Još jedna parada pijanstva,kiča,prežderavanja i šupljih priča.
Mrzim sahrane.
Američke su zakon,dvoje troje dođu i idemo,svak svojoj kući.
Kakav teferič i skup kasnije,ništa...džada,razguli.

User avatar
Zagorka
Žena, majka, forumašica
Žena, majka, forumašica
Posts: 34535
Joined: 05 Oct 2011, 11:33
Location: Pije kahvu s podzidom.
Has thanked: 424 times
Been thanked: 623 times
Status: Offline

Re: Da li je skupa sahrana

Post by Zagorka » 14 Aug 2012, 16:01

E to sto je narod uveo,kao i mito doktorima,hodzama,profesorima,babicama itdisl-iskljucivo sami smo krivi,niko nas nije tjerao..............a rupa u ilovači i stara lopata ne kosta mnogo...ako si uredno izmirivao tokom zivota obaveze placanja hodzaluka i sta ja znam....i tako je u svakoj vjeri,pa ne moze ti niko dati komad zemljista,ljude da uce iznad tebe,da te kupa mrtvog neko,voza,nosi,i sve to dzabe......biste li vi kome to uradili dzabe?
Gospode, gdje li pronalaze, ovoliku đubrad i mamlaze.

User avatar
String
Legenda foruma
Legenda foruma
Posts: 9736
Joined: 24 Mar 2010, 21:00
Has thanked: 1 time
Been thanked: 23 times
Status: Offline

Re: Da li je skupa sahrana

Post by String » 14 Aug 2012, 18:29

Eno vidio sam sad je moderno nesto krecom da te pospu.
Znaci, kantu Jupola i lezi . :D.
Image

User avatar
paparaci
Hadžija
Hadžija
Posts: 6706
Joined: 26 Mar 2010, 22:08
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Da li je skupa sahrana

Post by paparaci » 14 Aug 2012, 19:07

dzenaze su cini mi se svugdje skupe. kod nas se krecu cini mi se oko 800 kilometara i vise. to su znaci samo obaveze prema IZ. a gdje je sigurno jos toliko za docek (ozaloscenih) gostiju, itd. meni to sa ruckom, sokovima, kahvama..... zaista ne ide u glavu. ljudi moji, pa zalost je. valjda dodjes kako bi umrlu osobu ispratio, pokupis svoje krpice i vozdra. hajd kad je rijec o gostima koji su dosli iz daleka, to mi je okaj - ali sve ostalo, uzas. bas sam nedavno prisustvovao dzenazi mamine tetke i ibretio se tako tim glupostima. kaze meni tetak kako je to obicaj i kako to svi rade - pa eto i mi tako, kao. ma znam, rekoh, da je obicaj, ali je pogresno.

nastavicu se na ovo nakon ramazana - ne smijem sad. ima bas jedan slucaj za :bua

ovdje u njemackoj su sahrane isto ubi Boze skupe. rece mi jaran svabo, da je ukop njegove bake/nane/majke kostao oko 10.000 eura :sok

daj, rekoh, jesi dobar?! kakvih deset hiljada?! kaze, jes' ti lud - pa sam kovceg kosta oko 5.000!
Major wrote: Nasem hodzi u nasem dzematu sam rekao da ako bi me on nadzivio i obavio moju dzenazu da ga djavo ne navodi da mojoj kcerki
zabranjuje doci na moju sahranu, tog dana na mezar.

Zato ce biti placen i da ga nije briga ko ce biti na dzenazi.
nakon obavljene dzenaze njoj ili bilo kom zensku niko ne zabranjuje da taj dan ide na mezar.
NeK pUkNu DuSmAnI...

:srce S a n i c a - G r m e č :srce

User avatar
IM_ex
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 6816
Joined: 29 Jan 2012, 23:07
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Da li je skupa sahrana

Post by IM_ex » 14 Aug 2012, 23:12

paparaci wrote:dzenaze su cini mi se svugdje skupe. kod nas se krecu cini mi se oko 800 kilometara i vise.
:oo


Skupo je, preskupo cak. Kad je o ozaloscenoj porodici, koja inace jedva prezivljava, rijec, vjerujem (hocu u to da vjerujem) da, pored nekog imucnijeg od rodbine (ako takav neko postoji) i imucniji komsiluk preuzme troskove dzenaze/sahrane na se. Mislim da bi predstavljalo grijeh taj cin sprovesti od pozajmljenog novca?!
Nedavno saznadoh da sam uclanjena u sadneznamkakobihtonazvala ... hm ... clanstvo za po ... pogrebnina, mozda?
Naime, taj neki odbor, pri medzlisu u cijem sam clanstvu, od nedavno je uveo, po meni, odlican nacin unaprijed obezbijedjenog ukopa; naravno, to na dobrovoljnoj bazi. Jednostavno, uz clanstvo za vjeroislamsku zajednicu, placa se jos 12 KM (za godinu), za svrhu ukopa.
U usluge spadaju usluge opremanja mrtvaca (koje ste iznad pomenuli) + ucenje trojice hodza.
Projekat je u pocetnoj fazi, tek, tako da, ako bi to funkcionisalo kako je receno, mislim da bi se isto moglo predloziti/uvesti i po ostalim medzlisima, ako vec nije.
E sad necu ni kako ja hocu

Post Reply

Return to “Religija”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 33 guests