Šerijatski zakon

Islam, Budizam, Kršćanstvo, hodže, popovi....
Post Reply
User avatar
komsija
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3367
Joined: 14 Jan 2011, 09:08
Been thanked: 1 time
Contact:
Status: Offline

Šerijatski zakon

Post by komsija » 19 Feb 2011, 00:06

Pa evo jedne teme koja na ovom forumu nije uopste bila niti se o ovome diskutovalo
Serijatski zakon je po meni blizi ljudima u Iranu, Indoneziji a u Sudanu je i rat nastao zbog uvodjenja serijatskog zakona
Po meni, taj zakon se nikada ne bi primjenjivao u BiH, jer mi smo ipak drugacije kulture, istorije itd
Naravno da i u BiH ima onih koji takav zakon zele, ali ipak vecina je protiv jer se takav zakon kosi sa osnovnim ljudskim pravima pa kome pravo a kome krivo bilo
Znaci ja sam protiv takvog zakona jer je jako okrutan
Vi ste na potezu pa recite svoje misljenje ali molim vas nemojte ovdje da se 'derete"
Barbarski zakon cccc
Kada ljudi odu od tebe, pusti ih neka idu.Tvoja sudbina nikada nije vezana za nekoga ko te napusti. To ne znači da je ta osoba loša, nego da je njena uloga u tvom životu završena."
I, obratno!

User avatar
Maja
Administrator
Administrator
Posts: 119668
Joined: 23 Mar 2010, 23:31
Location: Mrduša Donja
Has thanked: 5648 times
Been thanked: 12171 times
Contact:
Status: Offline

Re: Serijatski zakon

Post by Maja » 19 Feb 2011, 00:33

ko donosi taj zakon?
ko "određuje" pravila?
proizilaze li ti zakoni iz kurana ili iz glava pojedinaca?
je li npr kamenovanje preljubnika, odsijecanje ruku lopovima i šibanje koje je koliko ja znam po šerijatskom zakonu propisano proizašlo iz kurana?

ja koliko znam nije

valjalo bi da si malo pojasnio šta je šerijatski zakon

User avatar
komsija
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3367
Joined: 14 Jan 2011, 09:08
Been thanked: 1 time
Contact:
Status: Offline

Re: Serijatski zakon

Post by komsija » 19 Feb 2011, 01:10

Zar muslimanima treba objasnjavati sta je serijatski zakon
Imam svoje misljenje koje ne natruram drugima i kazem da je taj zakon barbarski i svi koji se zalazu za njega treba dobro da razmisle da li se oni ponasaju prema tom zakonu
Sreca je da u BiH nikada nece moci da se uvede jer bi bio rat, to je sigurno a znam da bi i mnogi muslimani bili protiv toga

http://sr.wikipedia.org/sr-el/%D0%A8%D0 ... 0%B0%D1%82
Kada ljudi odu od tebe, pusti ih neka idu.Tvoja sudbina nikada nije vezana za nekoga ko te napusti. To ne znači da je ta osoba loša, nego da je njena uloga u tvom životu završena."
I, obratno!

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120414
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6973 times
Been thanked: 7903 times
Status: Offline

Re: Serijatski zakon

Post by Krokodil Behko » 19 Feb 2011, 01:17

Valjda neki kadija to cini ili neko vijece u tom kontekstu.
A i ne zanima me bas puno to.
Bitno je da je to kao sto Marinac rece protivno prvenstveno
nasoj kulturi i tradiciji pa zatim i ljudskim pravima i slobodama.
Jedino bih uveo kamenovanje za ove nase privatnike i politicare.
Nema se tu sta reci. Zdrav razum se protivi tome. To nikada nece
biti nasa opcija bas kao i vehabijski islam.. Stvarno mi nisu jasni
ljudi koji tome daju podrsku.. i kad im se nesto kaze,onda se oni
bune jer toboze se ugrozavaju njihove vjerske slobode...
A kad bi ih pustili da bude po njihovom,oni bi u ime svojih vjerskih
sloboda,nama svima ukinuli ljudska prava i slobode.. Dakle izbor je izmedju
vjerskih i ljudskih sloboda.. Naravno da je ovo samo po sebi apsurdno..
Medjutim,kako nekima objasniti da se mogu boriti za vjeru ako se bore
za ljude.. Samo tako i nikako drugacije. A ako oni tim istim ljudima namecu
neka stroga pravila i tjeraju ih da zive po njima a u ime vjerskih zakona,
bar sto se Bosne tice,pobjegli bi svi iz drzave. Silom se u vjeri,nikad nista
nije postiglo pa nece ni sad..pa ni u Bosni. Eto pogledajte.cak i u Bahreinu
narod se digao i trazi smanjenje ovlasti vladajuce monarhije..a koja vlada
naravno..u ime Islama.. kao i ostale arapske monarhije.. Svi se pozivaju na to. Dakle,sve vjerske forme u sistemu pravne drzave voljom naroda,bivaju
smanjene. U Iranu je serijat na punoj snazi jer im je rezim takav. Imaju to
neko vrhovno vijece cuvara islamske revolucije i oni diktiraju u svemu..
Za Afganistan i Pakistan,sta reci? Razlozi su cisto kulturoloske prirode.
Oni za drugaciji pravni sistem i ne znaju.. To ce morati u buducnosti
da osvajaju,bas kao sto i Egipat ili Tunis,tek sad nastoje osvojiti demokratska
nacela vladanja.. Dakle,taj serijat nigdje nije trend.. Niko ne tezi ka tome da ga uvede u svojoj zemlji.. A Sudan,namjerno ostavljam za kraj.. Eto,takve zemlje
jedino bi mogle uvesti serijat.. Totalno siromasne i besperspektivne,sa jako velikim
brojem nepismenih,sa jako velikom stopom smrtnosti stanovnistva,usred Sahare..
I sa jako plemenski orjentisanim stanovnistvom. I tu je taj sraz.. Serijat vss praznovjerje.. Dakle,i nije im neki izbor.. :cvike
online

User avatar
Maja
Administrator
Administrator
Posts: 119668
Joined: 23 Mar 2010, 23:31
Location: Mrduša Donja
Has thanked: 5648 times
Been thanked: 12171 times
Contact:
Status: Offline

Re: Serijatski zakon

Post by Maja » 19 Feb 2011, 01:23

marinac wrote:Zar muslimanima treba objasnjavati sta je serijatski zakon
Imam svoje misljenje koje ne natruram drugima i kazem da je taj zakon barbarski i svi koji se zalazu za njega treba dobro da razmisle da li se oni ponasaju prema tom zakonu
Sreca je da u BiH nikada nece moci da se uvede jer bi bio rat, to je sigurno a znam da bi i mnogi muslimani bili protiv toga

http://sr.wikipedia.org/sr-el/%D0%A8%D0 ... 0%B0%D1%82
pa svako normalan je protiv toga. ali nisu ovdje svi muslimani a ni meni nije baš kristalno jasno jel te zakone donose ljudi ili piše u kuranu jer ako ih donose ljudi onda ne treba kriviti islam. pročitaću ovo sa linka što si postavio. možda mi bude jasnije

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120414
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6973 times
Been thanked: 7903 times
Status: Offline

Re: Serijatski zakon

Post by Krokodil Behko » 19 Feb 2011, 01:39

Kvaka je u tome da to u Kuranu i pise i ne pise..
Vidio sam sta stoji iza tog linka ali sam znao i bez toga jednu notornu cinjenicu.
Okupi se gomila tih nekih strucnjaka za Fikh,pa sad oni sto protumace i kako protumace,tako i bude... Odnosno,opet isto. Ljudi u ime boga skroje zakon
i sude po njemu. Nigdje u Kuranu ne pise da se preljibnici trebaju kamenovati do smrti..
Kao ni mnoge druge stvari. Dajkle,moze se izvesti zakljucak,da je setijat zakon kojeg su osmislili ljudi,inspirisani Kuranom.. Ali isto tako,neki drugi ljudi bi mogli usvojiti neke druge zakone i to bas na osnovu Kurana. Sve zavisi,kako ce ko sta protumaciti.

Men ovakve stvari i u vezi islam i u vezi krscanstva podsjecaju silovito na jednu scenu iz filma Mad max III (onaj sa Tinom Turner) Kad gomila postapokalipticnih ljudi,neobrazovanih i tek sa nekim sjecanjima na civilizaciju,popnu se na olupinu aviona i masu rukama,misleci da ce avion ili poletiti ili da ce oni bar biti blizi toj nekad mocnoj civilizaciji ako to rade.. Isto tako i ovi tumaci svetih knjiga rade.. Zele dostici Krista i Muhameda...ali im to nikako ne polazi za rukom.. Cal i lice na te indijance po nacinu razmisljanja.. Sve sto "dokuce" nazadno je i upereno protiv prava najsirih narodnih masa.. :cvike
online

User avatar
komsija
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3367
Joined: 14 Jan 2011, 09:08
Been thanked: 1 time
Contact:
Status: Offline

Re: Serijatski zakon

Post by komsija » 19 Feb 2011, 03:12

Indonezijke javno izbičevane zbog prodaje hrane tokom ramazana

Dvije žene iz Indonezije javno su izbičevane na trgu u gradu Jantho jer su prodavale hranu na ulici u toku muslimanskog mjeseca posta ramazana.

Foto: AFP
Time su, kako tvrde zvaničnici, prekršile šerijatsko pravo.

Stotine ljudi okupili su se da gledaju kako 27-godišnja Murni Amris i 22-godišnja Rukiah Adbullah primaju udarce bičem po leđima. Bičevanje se dogodilo u krugu džamije.

"Ove dvije žene proglašene su krivima jer su prodavale rižu na štandu u vrijeme ramazana. Šerijatski zakon brani prodaju hrane u toku posta", objasnio je Marzuki Asbullah, policajac iz provincije Aceh.

Amrisova je bila vlasnica štanda na kojem je Abdullah prodavala rižu, te su obje kažnjene, piše Telegraph.

Aceh se nalazi na sjevernom dijelu otoka Sumatra i jedna je od provincija sa većinskim muslimanskim stanovništvom u Indoneziji.

(Sarajevo-x.com
http://www.sarajevo-x.com/svijet/clanak/101001147


Joj sta ljudi nece izmisliti, pa majku im j.... mora prodavati jer od necega se mora zivjeti
Glup zakon totalno
Kada ljudi odu od tebe, pusti ih neka idu.Tvoja sudbina nikada nije vezana za nekoga ko te napusti. To ne znači da je ta osoba loša, nego da je njena uloga u tvom životu završena."
I, obratno!

User avatar
carobnjak N
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12908
Joined: 07 Oct 2010, 22:49
Has thanked: 801 times
Been thanked: 924 times
Status: Offline

Re: Serijatski zakon

Post by carobnjak N » 19 Feb 2011, 08:52

Naravno da si ti protiv tog zakona ,kako ces i biti kad si odabrao nik "marinac" jel..to dovoljno govori o upucenosti i objektivnosti tebe da govoris o tome.To nije nikakva uvreda na tvoj racun,to je jednostavno cinjenica,ali ajd makar mozes nesto nauciti o tome jer nekako osjecam da ce biti replika na slijedeci text.
Serijat je zakon ili bolje reci ustav kojeg je Allah dz.s. dao ljudima da se ponasaju prema njemu,sa zabranama,dozvolama,kaznama i nagradama kao i svaki drugi zakon,samo sto je ovaj zakon od Stvoritelja covjeka,od onoga koji najbolje poznaje svoja stvorenja i zna njihovu narav bolje nego oni sami.Vrlo je komplexan,osnove su zadane u Kur'anu kao i u praksi Poslanika s.a.v.s ,dok su neke stvari ostavljene da ih donose alimi(uceni ljudi ili ti pravnici)pa se taj dio zove "fetva" i prilagodjava se i podlozan je vremenu u kojem doticne generacije muslimana zive.
Ono sto nije podlozno vremenu su zakoni koji stoje u Kur'anu,a ja cu navesti samo neke najpoznatije i najcitirinaje.
Kazna za blud i preljub je bicevanje ili kamenovanje ,ovisno jesu li kaznjeni bili u braku ili ne.To mnogim ljudima izgleda pregrubo i neshvatljivo,medjutim to je kazem zbog neznanja..jer da bi se dokazala ova optuzba nad nekim potrebno je 4 svjedoka koji ce potvrditi da su svojim ocima vidjeli taj cin i zakleti se svaki 4 puta na Allaha dz.s.Znaci onaj ko vec zgrijesi i pocini blud nece valjda to raditi na sred ulice i kakva je mogucnost da ga vidi toliko ljudi?Ostaje samo strah od bozije kazne,medjutim taj zakon nije donesen eto bezveze onako da strasi ljude vec ima i drugih nacina da se dokaze blud,a to je trudnoca.
Znaci neko sklepa zeni dijete i ostavi je i niti ga zanima dijete niti ona,mora se priznati da je danas u bracnom pravu najcesci slucaj neplacanja alimentacije,zar ne?Ali sta ces uraditi ako saznas da je doticna ostala trudna sa tobom ,a znas da te ceka kazna bicevanja ili kamenovanja? Normalno da ces iz istih stopa joj ponuditi brak,sto i nije tako lose za danasnje samohrane majke,zar ne..Dalje ,ima jos opcija a to je silovanje,kakve su kazne za takve pocinitelje u danasnjem pravu i jesu li zrtve zadovoljne time?Pitajte Oprah,ona se je naslusala tih prica.Osim toga sta bi vi uradili nekome ko vam to uradi bliskoj i dragoj osobi,a takvih prica imamo masu iz nase skorije proslosti?Zar nije pravda da se taj izvede pred nju i njenu porodicu i da se kamenuje do smrti ili je pravda da se te zene sakrivaju i stide a pocinitelji par godina u zatvor + ono nagadjanje jel bilo silovanje ili nije i eto njega jase opet za par godina na slobodi,a zeni upropastio zivot.Ova kazna jeste zastrasujuca ali ona takva treba i da bude.Pa sta je sa pedofilijom,kako tome stati na kraj...aa moderni i savremeni ljudi?Kad vam neko uzme dijete i unakazi ga psihicki za citav zivot,moderni zakoni tog zlotvora posalju u bolnicu i kad se fol "rehabilituje" puste ga sa lokatorom na nozi,pa ako se je stvarno rehabilitovao sta ce mu onda lokator??Odgovor je jednostavan...skupo im je da ga cijeli zivot drze tu o drzavnom trosku..,sta njih briga hoceli ovaj opet to uraditi necijem dijetetu,a vrlo vjerovatno da hoce jer ce ga opet smijetiti u tvorza i hraniti i oblaciti.Zar to nije porazavajuce?
U BiH je serijatska kazna za blud izvrsena zadnji put za vrijeme Osmanlija,izvrsio ju je Travnicki pasa nad svojim sinom jedincem,zbog silovanja nad jednom djevojkom koja je trudna dosla pasi i optuzila njegovog sina.O tome ima pripovjest Resada Hafizovica mislim u knjizi "Ramazanske pripovjesti".Pasa ga je kaznio bicevanjem ,a sin mu je iskrvario na smrt ,a djevojku je udomio i brinuo se za nju i unuka kojega je priznao i upisao na sinovo ime.
Toliko o samo jednom Kur'anskom propisu,koje nam je Allah dz.s. dao iz svoje mudrosti i milosti prema nama ,a tako svaki njegov zakon ima svoje dublje znacenje.
Jos da kazem da trenutno po mome misljenju ne postoji niti jedna muslimanska drzava koja ima stvarni,a ne politicki serijat i da primjer 100% serijata tesko mozemo gledati u bilo kojoj zemlji,ali to je malo sira i preduga prica za objasniti nekome ko hem je pun stereotipa o svemu islamskom hem nema dovoljno predznanja
niko te ne može spasiti osim tebe (Bukovski)

User avatar
komsija
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3367
Joined: 14 Jan 2011, 09:08
Been thanked: 1 time
Contact:
Status: Offline

Re: Serijatski zakon

Post by komsija » 19 Feb 2011, 09:19

Naravno da si ti protiv tog zakona ,kako ces i biti kad si odabrao nik "marinac" jel..to dovoljno govori o upucenosti i objektivnosti tebe da govoris o tome.To nije nikakva uvreda na tvoj racun,to je jednostavno cinjenica,ali ajd makar mozes nesto nauciti o tome jer nekako osjecam da ce biti replika na slijedeci text.
Objasnio sam zasto sam uzeo nick marinac ali ja nisam predmet ove teme, zar ne
vi vehabije ste zaista cudni, zalazete se za ovakav zakon ali da se primjenjuje na druge
I otkud tebi uopste pravo da sudis o meni kada me uopste ne znas
Da se vratim zakonu.........
To je jedan cisto barbarski zakon i treba se boriti svim sredstvima protiv istog ali i protiv onih koji bi ga uveli kod nas
U Iranu ga primjenjuju i vidim da je tamo narod jako "sretan"
Kada ljudi odu od tebe, pusti ih neka idu.Tvoja sudbina nikada nije vezana za nekoga ko te napusti. To ne znači da je ta osoba loša, nego da je njena uloga u tvom životu završena."
I, obratno!

User avatar
carobnjak N
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12908
Joined: 07 Oct 2010, 22:49
Has thanked: 801 times
Been thanked: 924 times
Status: Offline

Re: Serijatski zakon

Post by carobnjak N » 19 Feb 2011, 14:37

marinac wrote:
Naravno da si ti protiv tog zakona ,kako ces i biti kad si odabrao nik "marinac" jel..to dovoljno govori o upucenosti i objektivnosti tebe da govoris o tome.To nije nikakva uvreda na tvoj racun,to je jednostavno cinjenica,ali ajd makar mozes nesto nauciti o tome jer nekako osjecam da ce biti replika na slijedeci text.
Objasnio sam zasto sam uzeo nick marinac ali ja nisam predmet ove teme, zar ne
vi vehabije ste zaista cudni, zalazete se za ovakav zakon ali da se primjenjuje na druge
I otkud tebi uopste pravo da sudis o meni kada me uopste ne znas
Da se vratim zakonu.........
To je jedan cisto barbarski zakon i treba se boriti svim sredstvima protiv istog ali i protiv onih koji bi ga uveli kod nas
U Iranu ga primjenjuju i vidim da je tamo narod jako "sretan"
Nisam bio na casu kad si objasnjavao svoj nik,halali hehe.Ima smisla ovo sto sam ti rekao budi realan pa priznaj jer marinci su elitne jedinice americke vojske,a zna se gdje su sve oni zavukli svoje noseve.Ja tebe razumijem jer mnogima je rambo jos uzor pa nista cudno da su tebi ti americki placenici.
Nijedan zakon nije ispravan ako se ne primjenjuje na svima jednako i to mozes skontati da sam rekao u drugom dijelu posta.Haj nemoj se ljutiti ,nije sramota ne znati nesto,sramota je ne pitati ..selam :mir
niko te ne može spasiti osim tebe (Bukovski)

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120414
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6973 times
Been thanked: 7903 times
Status: Offline

Re: Serijatski zakon

Post by Krokodil Behko » 19 Feb 2011, 16:35

A pretpostavljam da su islamski pravnici sve sami najumniji ljudi pa oni tacno znaju sta bog misli i tako donose zakone.. i to bas u duhu novog vremena.. Kamenovanje je zaista savremen metod kaznjavanja.. :laugh

Licno mislim,da u te krugove,na kraju price prodju oni koji su se klanjali puno vise kojekakvim arapskim seicima nego bogu.. I sta pametno takvi ljudi mogu dokuciti ??
Toliko su pametni da u arapskim zemljama,zene jos uvijek nemaju pravo glasa.

Bas bih volio da mi neko objasni kako je tim vrlo umnim ulemama,promakao "detaljcic" iz kurana u kojem pise,da su zene ravnopravne sa muskima

Ovo nisam rekao slucajno.. To kazem sa ciljem,da razjasnimo zablude primitivnih ljudi koji hvale ovaj serijatski zakon.. Dakle,ovdje,na tlu Evrope,muslimanke,to jest Bosnjakinje i Albanke..pa i ostale pripadnice,ostalih evro-muslimanskih naroda,imaju pravo glasa. A kod Arapa NE

Sve je to do razlicitih kulturoloskih sredina i historijskih uticaja na razvoj nekih naroda. Dakle,ili su svi euro-muslimani bezbozni ili su Arapi nesto izmislili naknadno u vezi ovog.
A prije ce biti ovo drugo... Kod njih je tradicija to kamenovanjer,mozda i iz neznabozackog perioda.. i sve su to samo prenijeli u serijatski zakon koristeci prednost nacije u kojoj se Muhamed rodio.. Dakle ono sto oduvijek i govorim.. Ako neko nastupa u ime boga,to ne mora znaciti da je to stvarno tako.

I na kraju,a u vezi kamenovanja,sve sto u Kuranu pise (Sura V) jeste da su neki zidovi,poslali preljubnicki par kod Muhameda da im on sudi zbog preljube. I Muhamed je rekao da se kamenuju jer im tako prepisuje i njihv Tevrat/Tora...
Dakle,kad se citiraju dijelovi iz Kurana,trebalo bi imati u vidu da se ne smije jedan mali djelic,tri-cetiri ajeta,istrgnuti iz konteksta pa ovdje objavljivati neka sopstvena bogojavljenja. Pitam se koliko covjek moze biti glup pa da ne shvati da tu nije rijec o bozijoj rijeci nego o Muhamedovoj presudi.. A on je to kao sto smo rekli,presudio iz razloga,sto Kuran potvrdjuje tacnost Tore/Tevrata. Dakle,unutar hamitsko-semitske rase,kamenovanje je bilo ukorijenjeno i prije objave Tevrata kao prve monoteisticke knjige uopce. Nema sumnje da su ljudi bozije rijeci,"prilagodili" tradicionalnim zakonima svog plemena.. Mislim da je sada dovoljno svjetla baceno na ovo i slicna mjesta u svetim knjigama gdje ljudi tvrde za nesto da je bozija rijec a nije. Da jeste,onda bi i kod nas bilo tih kamenovanja i tomu slicno. Sto jeste bozija rijec - jeste.. Sve ostalo je promjenjivo i podlozno sudu javnosti.. Sto ce reci,sudu naroda. Pa i te svirepe kazne. Vec odavno im je istekao rok trajanja i trebalo bi to promijeniti.. U istoj ravni treba gledati i arapske obicaje koji se proturaju kao islamski a u vezi sklapanja brakova unutar blize rodbine (tecici,dajdzici,amidzici i slicno) Ili mozda medju vama ima neko ko hoce da zeni svoju dajdzicnu ??? Kao dokaz,navodim i to da je isti obicaj i kod zidova. Jer zive u istom podneblju..i pripadaju istoj rasi.. istom historijskom krugu. Nista od svega toga nisu i ne mogu biti bozije rijeci.. Pogotovo ne,odsijecanje ruku,nogu,jezika i tome slicno. Po mojim stanovnistvima,sejtanski je sluga svako ko takvo sto naredi pa makar on bio i iranski ajatolah.. Imamo boziju rijec koja glasi: budi dobar sin,otac,brat,muz,komsija pa ces biti i dobar vjernik. A bratski je i roditeljski,brinuti za druge,pomoci im u nevolji,ne tajiti nista sto bi komsije trebale znati,dobra djela ciniti...itd..itd.. I tu mi se nikako ne uklapaju one rijeci iz vec pominjane sure koja citira Tevrat i gdje stoji: oko za oko,zub za zub.krv za krv,i ko odustane od odmazde,bice mu to od grijeha iskupljenje ..Pa da uporedimo malo sad nesto... Dakle kamenovanje je Muhamed preuzeo iz Tevrata,bas kao i krvnu osvetu.. I u jenoj jedinoj recenici (sura V/45) Muhamed nalaze i krvnu osvetu i odustanak od nje...a nagrada stoji u onom dijelu recenice koji je boldiran.. Dakle,trebalo bi i da je svakom glupom virusu na ovom internetu jasno da Tevrat i nije bio bas dovrsena bozija objava... pa je Bog odredio Isusa/Isa da propovijedi ljubav ljudima... I na kraju Muhameda da ljudima objavi cijelu knjigu.. I to tako treba promatrati.. U prvom dijelu recenice je Tevrat a u drugom Kuran.. Muhamed je rekao znaci,odustanimo od krvne osvete pa ce nam to biti iskupljenje od grijeha. I sta su ad tolike uleme,tolikastoljeca izucavali kad su coravi ko kokosi..?? Ili je to zato sto su Arapi pa su svjesno zaobisli Muhamedove tijeci i nastavili po svojim neznabozackim zakonima kaznjavati ljude.. Eto jednostavno.. ne moze biti jednostavnije. Samo treba procitati onako.. kao covjek slobodnog uma.. A ne kao neko ko trazi jos samopokore prema bogu i jos pokore drugih ljudi prema njemu kao ove retardirane vehabije.. A bozije davanje,svi doktorate imaju pa ih treba u svakom slucaju "pomno poslusati" ... :cvike
Last edited by Krokodil Behko on 19 Feb 2011, 23:14, edited 1 time in total.
online

User avatar
komsija
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3367
Joined: 14 Jan 2011, 09:08
Been thanked: 1 time
Contact:
Status: Offline

Re: Serijatski zakon

Post by komsija » 19 Feb 2011, 22:49

carobnjak_iz_voza wrote:
marinac wrote:
Naravno da si ti protiv tog zakona ,kako ces i biti kad si odabrao nik "marinac" jel..to dovoljno govori o upucenosti i objektivnosti tebe da govoris o tome.To nije nikakva uvreda na tvoj racun,to je jednostavno cinjenica,ali ajd makar mozes nesto nauciti o tome jer nekako osjecam da ce biti replika na slijedeci text.
Objasnio sam zasto sam uzeo nick marinac ali ja nisam predmet ove teme, zar ne
vi vehabije ste zaista cudni, zalazete se za ovakav zakon ali da se primjenjuje na druge
I otkud tebi uopste pravo da sudis o meni kada me uopste ne znas
Da se vratim zakonu.........
To je jedan cisto barbarski zakon i treba se boriti svim sredstvima protiv istog ali i protiv onih koji bi ga uveli kod nas
U Iranu ga primjenjuju i vidim da je tamo narod jako "sretan"
Nisam bio na casu kad si objasnjavao svoj nik,halali hehe.Ima smisla ovo sto sam ti rekao budi realan pa priznaj jer marinci su elitne jedinice americke vojske,a zna se gdje su sve oni zavukli svoje noseve.Ja tebe razumijem jer mnogima je rambo jos uzor pa nista cudno da su tebi ti americki placenici.
Nijedan zakon nije ispravan ako se ne primjenjuje na svima jednako i to mozes skontati da sam rekao u drugom dijelu posta.Haj nemoj se ljutiti ,nije sramota ne znati nesto,sramota je ne pitati ..selam :mir
Ja tebe razumijem jer mnogima je rambo jos uzor pa nista cudno da su tebi ti americki placenici.
stvarno lupetas kao i obicno :haha Image
Nisam toliko iskompleksiran niti mlad da mi takvi 'junaci' budu uzor , eto necu ovaj puta biti takav kao ti a mogao bi gadno da te 'ubodem' sa slicnom gluposcu :D
evo ako zelis vise o meni saznati mozes mi se javiti privatnom porukom da ti dam ima i prezime pa me potrazi na FB, ne moras me dodati na listu prijatelja jer moj je profil prilicno otvoren pa mozes vidjeti skoro sve hehe :D
bicu fin da ti objasnim oko nicka, ....ja imam nick na internetu koji mnogi poznaju ali ga nisam htio ovdje stavljati
pokusao sam mnoge i vidio da su zauzeti i eto bezveze mi na pamet pade marinac a dobro znam ko su marinci
Eto jesi li sada zadovoljan :mah
Kada ljudi odu od tebe, pusti ih neka idu.Tvoja sudbina nikada nije vezana za nekoga ko te napusti. To ne znači da je ta osoba loša, nego da je njena uloga u tvom životu završena."
I, obratno!

User avatar
carobnjak N
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12908
Joined: 07 Oct 2010, 22:49
Has thanked: 801 times
Been thanked: 924 times
Status: Offline

Re: Serijatski zakon

Post by carobnjak N » 21 Feb 2011, 11:10

Iz postovanja prema vasim godinama necu komentarisati vase ne/znanje o islamu jer bi moje pisanje bilo u stilu "u sta ste vi ostarili kad bas nista ne znate o svojoj vijeri",a vidim i da totalno odbijate razmisliti ovo o cemu sam pisao u prvom postu vec se ponavljate u nedogled sa svojom antireligijskom percepcijom i ne zeleci vidjeti nista drugo osim svog jednoumlja.Da bi covjek shvatio bilo sta mora imati "open mind" i ostaviti sve svoje predrasude ,jer ne kazu dzaba "mozak je poput padobrana,da bi funkcionisao mora biti otvoren" (bas mi se djasvi ovo moracu ga staviti u potpis :ok )ali opet kazem ,shvatam vas donekle jer ste odgajani u takvom vremenu.
Ima jedna anegdota o Musi Cazimu Caticu koji je bio veliki bohem i pijanac ali se je pred kraj zivota pokajao u svojoj cuvenoj "Pokajanje grijesnog pijesnika"..elem sretne ga jednom pijana i sva nikakva njegov efendija kod kojeg je isao u mekteb i kaze mu
-Pobugu Musa kako to izgledas Allah te uputio?!
Kaze njemu Musa
-E moj efendija,koga Allah uputi izgleda tako kao ti,a koga ti uputis izgleda ovako kao ja :lol
Musa je bio legenda ,Allah mu se smilovao i oprostio.
Da se vratim na temu :leti nisam ja dosao nesto tu da vam pametujem niti da vas vehabizujem vec samo zelim reci da nije dobro govoriti nesto o cemu niste dovoljno upuceni i ne znate dovoljno pa brkate babe i zabe(isto tako vi vjerovatno znate vise od mene o nekim drugim stvarima,ali o islamu se vidi vase neznanje i iskoristite priliku da izvrsite jedan veliki update).Ako vas bas zanima koje je vidjenje islama meni najblize (iako ja znam da sam u vasim ocima bio i ostao vehabija :lol )ukucajte na wikipediu pojam "ihvanije"
Da vam bude jasnije tu spada i pokret "muslim brother" koje ovih dana gledamo na sceni u rusenju diktatorskih rezima i glavnih inicijatora i logisticara svih tih demonstracija.Njihova zadnja izjava je da nece kandidovati svoje predstavnike na vlast sve dok 70% naroda ne bude zeljelo serijat(ali to je serijat bez kraljeva i nasljednika te privilegiranih)iako su oni glavni pokretaci svih tih promjena koje gledamo u Egiptu,Tunisu itd..Znaci kad narod bude zelio to u dvotrecinskoj vecini oni imaju legitimitet da preuzmu vlast ..bice i to insallah.Evo jedan snimak sa demonstracija
[media]ZXSl2GyMkiE&NR=1[/media]
niko te ne može spasiti osim tebe (Bukovski)

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120414
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6973 times
Been thanked: 7903 times
Status: Offline

Re: Serijatski zakon

Post by Krokodil Behko » 21 Feb 2011, 13:21

Konstatujem da nisam dobio odgovor na tumacenje sure navedene u mom proslom postu.

Pa posto mozda nije primjeceno ili dovoljno jasno rastumaceno,da ponovim..

U suri V o kamenovanju preljubnika,nema ni B od bozije rijeci.
Samo je upisana Muhamedova presuda za dvoje zidova koji su pocinili taj akt..
I Muhamed kaze sljedece propisujem im kamenovanje jer im i njihov Tevrat/tora tako propisuje. Dakle,rijec je o zapisu iz Muhamedovog zivota,koji je po prirodi stvari,mogao biti uvrsten u Kuran,samo nakon njegove smrti.. Boziji poslanik,nikako ne bi insistirao da se njegova djela uvrstavaju medju Bozije objave..Ovo je naravno logicno da logicnije ne moze biti... Posto je Bog preko Muhameda,potvrdio ispravnost Tevrata/Tore i Indzila/Evandjelja,uhamed i jeste donio takvu presudu za preljubnike.. Ona je sadrzana u Tervratu/Tori i morala se ispostovati... A zanimljivo je to,da je sljedeci mesija nakon Tevrata/Tore,Isus/Isa,prenio Bozije rijeci i rekao ljudima,da Bog zapovijeda ljubav,milosrdje i prastanje.. Musina/Mojsijeva i Isaova/Isusova poruka,kao sto se vidi eto i iz aviona,razlikuju se. To se najbolje vidi u Kuranu (SuraV/45) Gdje stoji ajet,preuzet iz Tevrata/Tore i koji glasi oko,za oko,zub za zub,krv za krv a ko oprosti,bice mu to iskupljenje za grijehe. ..Namjerno sam napisao ovaj ajet razlicitim bojama jer je rijec o sljedecem.. Prvi dio recenice,napisan plavom bojom,u potpunosti je preuzet iz Tevrata/Tore.. Dakle,Muhamed je zidovima,presudio po njihovoj objavi,na taj nacin,potvrdjujuci i nju kao ispravnu.. Drugi dio recenice,ispisan zelenom bojom,stoji i u Indzilu/Evandjelju i u Kuranu,dodat je na objavu iz Tevrata/Tore kao objava koju je Bog objavio Kristu i kao vjerodostojna,uvrstena je i u Kuran,jer je sastavni dio Evandjelja/Indzila.. Ovdje je Muhamed,nakon njegove smrti,pogresno protumacen sa strane te "vrlo ucene" uleme.. Vec sam vise puta pisao o nekim stvarima. Isusu je Bog objavio zapovijed o ljubavi i prastanju jer je vidio da medju sljedbenicima knjige (Tevrata/Tore) vlada velika mrznja,osvete,iskrivljavanja vjere i tomu slicno.. Ako uzmemo u obzir stanje u kojem se nalazila Judeja pred pocetak Kristove misije,brzo cemo doci do zakljucka da je to bilo drustvo koje je tonulo. Pod rimskom okupacijom,zidovske vjerske starjesine,ogrezle su bile u borbe za prevlast,suradjivali su sa rimljanima jedni protiv drugih a medju narodom su vladali siromastvo,borba za goli opstanak i sve se cinilo da se zaradi komad hljeba.. Nije ni cudo sto je Bog odlucio da Isusova misija pocne bas tad..jer gore nije moglo biti no sto je bilo.
Vjera u jednog Boga vec je bila toliko iskrivljena da je morao poslati novog mesiju. Krvna osveta i sve te svirepe kazne,proizilaze iz pred-monoteisticke tradicije hamitsko-semitske rase.. I svecenici Judeje,samo su je vratili u praksu,da bi na taj nacin,lakse kontrolisali narod i sprijecavali eventualne socijalne nemire.. Nista lakse od vladanja siromasnim i unutar sebe,posvadjanim narodom.. Dakle,vec nakon Kristove objave,te krvne osvete i svirepe kazne,ponovo su Bozijom voljom odbacene iz vjere. Ali ljudi su ljudi.. Uvijek teze ka tome da grijese u zelji da gledajuci kroz neku svoju prizmu,vjeru protumace bas onako,kako to njima godi. Pa je Krist i zavrsio onako kako je zavrsio... Na raspelu. Sve to isto,desavalo se i medju arapima.. Iste neznabozacke tradicije protiv kojih su se Muhamed i Muslimani,nakon potiskivanja u Medinu,borili godinama,samo da bi se vratili u Meku i otpoceli sa iskorjenjivanjem neznabostva medju arapima kao i pojasnjavanje Bozijih objava,datih Muhamedu. Na osnovu onog gore dvobojno oznacenog ajeta,moze se reci da je Muhamed tu preuzeo prvi dio iz Tevrata,kao iz tacne svete knjige i drugi dio iz Evandjelja/Indzila,kao iz takodjer,tacne svete knjige. Dakle,Kuranska/Evandjeljska poruka vjernicima bi glasila : Postuj sve svoje bliznje i oprosti uvijek kad oprostiti mozes i kad krivac iskaze pokajanje. Takodjer cete ovu poruku pronaci i u jednoj i u drugoj objavi. Nigdje ni traga ni glasa o krvnim osvetama i zivotinjskim izivljavanjem nad ljudima tokom izvrsenja tih monstruoznih kazni.. Na zalost,arapi su arapi.. Nakon Muhamedovog preseljenja na ahiret,desilo se isto sto i sa prethodnom dvojicom mesija (Mojsije,Krist). Ponovo se odstupilo od Bozije objave i nastavilo se sa neznabozackim tradicijama koije su na zalost,prisutne i dan danas medju njima. Serijatski zakon,najocitiji je primjer toga a pogotovo ovaj citat o kamenovanju.. Nigdje nema ni najmanjeg pomena da su meleci objavili Muhamedu,Boziju volju da to tako uradi. Muhamed je samo presudio po Tevratu jer su pocinioci i sami bili Zidovi. I dzaba sto je u toj suri (sura V) u toj istoj suri,objavio Boziju zapovijed o ljubavi i prastanju..kad neki vracevi jednostavno ne zele ici putem Bozije objave.

Post koji je prethodio mom postu,ne sadrzi nista ama bas nista sto ima bilo kakve veze sa temom i cudim se kako to neko uporno zeli biti u pravu a da niti jednom jedinom rijecju,ne kaze nista o temi za koju je predvidjen ovaj prostor..

Sto se tice,islamistickog dijela opozicije u Egiptu,to je ipak manjinski dio opozicije i cak i ako su izjavili takvo sto,izjavili su to da bi prikrili vlastitu nemoc pred cinjenicom da zagovaraci sekularne demokratije,imaju puno vecu podrsku kod gradjana.. da to nije ako,ne bi sve zapadne vlade,podrzale tranziciju Egipta,ali i ostalih arapskih zemalja a koja se trenutno krece u smjeru navedene demokratije.. Bilo bi apsaurdno,vjerovati u suprotno. A to za nadanje..pa sad.. Bog je porucio sabur..pa ko bude takav,docekace..ili serijatski zakon ili poneku truncicu anti-samoprosipajuce pameti... :pusi



PS

Ako neko misli da neko nesto ne zna o ovoj temi,nek to obrazlozi ili nek prestane vrijedjati ostale ucesnike u ovoj temi.. nadam se da ce Administrator procitati ovaj post scriptum da ne bi bilo kako se toboze nije znalo,nije vidilo i slicno tomu.. :lupa
online

User avatar
carobnjak N
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12908
Joined: 07 Oct 2010, 22:49
Has thanked: 801 times
Been thanked: 924 times
Status: Offline

Re: Serijatski zakon

Post by carobnjak N » 21 Feb 2011, 14:36

Konstatujem da ti nisi kompetentan da tumacis ajete(osim toga gdje si ti to naveo ajet,ti si samo rekao nesto o slucaju koji se odnosi na sudjenje drugim vjerama po serijatusto je skroz nesto drugo i govori o tome da se njima sudi po njihovim objavama,kontas)no medjutim bio si na dobrom tragu da zakljucis kako su takve kazne iste u svih abrahamovskih religija jer su od istog ,jednog jedinog Gospodara i poslane...ali ne,ti si otisao u drugom pravcu jer ne mozes odoljeti svojoj zelji da to negiras i onda se hvatas povrsne analize historije.Da bih te razuvjerio kako to nije izmisljanje alima ili arapa samo cu ti postaviti ajete iz Kur'ana koji su nedvosmisleni
إِنَّمَا جَزَاءُ الَّذِينَ يُحَارِبُونَ اللَّهَ وَرَسُولَهُ وَيَسْعَوْنَ فِي الْأَرْضِ فَسَادًا أَنْ يُقَتَّلُوا أَوْ يُصَلَّبُوا أَوْ تُقَطَّعَ أَيْدِيهِمْ وَأَرْجُلُهُمْ مِنْ خِلَافٍ أَوْ يُنْفَوْا مِنَ الْأَرْضِ ۚ ذَٰلِكَ لَهُمْ خِزْيٌ فِي الدُّنْيَا ۖ وَلَهُمْ فِي الْآخِرَةِ عَذَابٌ عَظِيمٌ
M.Mlivo
Plaća onih koji ratuju protiv Allaha iPoslanika Njegovog i žure na Zemlji fesadom je jedinoda budu ubijeni ili raspeti ili (im); se odsijeku rukenjihove i noge njihove unakrsno ili da se prognaju izzemlje. To im je poniženje na Dunjau, a imaće oni na Ahiretu kaznu strahovitu,
B.Korkut
kazna za one koji protiv Allaha i Poslanika Njegova vojuju i koji nered na Zemlji čine jeste: da budu ubijeni, ili razapeti, ili da im se unakrst ruke i noge odsijeku ili da se iz zemlje prognaju. To im je poniženje na ovom svijetu, a na onom svijetu čeka ih patnja velika
وَالسَّارِقُ وَالسَّارِقَةُ فَاقْطَعُوا أَيْدِيَهُمَا جَزَاءً بِمَا كَسَبَا نَكَالًا مِنَ اللَّهِ ۗ وَاللَّهُ عَزِيزٌ حَكِيمٌ
M.Mlivo
A kradljivcu i kradljivici - pa odsijeciteruke njihove. Plaća za ono šta su počinili -primjerena od Allaha. A Allah je Moćni, Mudri.
B.Korkut
Kradljivcu i kradljivici odsijecite ruke njihove, neka im to bude kazna za ono što su učinili i opomena od Allaha! A Allah je silan i mudar.
يَا أَيُّهَا الَّذِينَ آمَنُوا لَا يَحِلُّ لَكُمْ أَنْ تَرِثُوا النِّسَاءَ كَرْهًا ۖ وَلَا تَعْضُلُوهُنَّ لِتَذْهَبُوا بِبَعْضِ مَا آتَيْتُمُوهُنَّ إِلَّا أَنْ يَأْتِينَ بِفَاحِشَةٍ مُبَيِّنَةٍ ۚ وَعَاشِرُوهُنَّ بِالْمَعْرُوفِ ۚ فَإِنْ كَرِهْتُمُوهُنَّ فَعَسَىٰ أَنْ تَكْرَهُوا شَيْئًا وَيَجْعَلَ اللَّهُ فِيهِ خَيْرًا كَثِيرًا
M.Mlivo
O vi koji vjerujete! Ne dopušta vam se da nasljeđujete žene prisilno. I ne dodijavajte im da biste ugrabili dio onog šta ste im dali, izuzev ako počine blud otvoren.I družite se s njima lijepo, pa ako ih mrzite - ta moguće je da nešto mrzite, a učinio je Allah u tome veliko dobro.
B.Korkut
O vjernici, zabranjuje vam se da žene kao stvari nasljeđujete, preko volje njihove, i da im teškoće pričinjavate, s namjerom da nešto od onoga što ste im darovali prisvojite, osim ako budu očito zgriješile. S njima lijepo živite! A ako prema njima odvratnost osjetite, moguće je da je baš u onome prema čemu odvratnost osjećate Allah veliko dobro dao.
وَمَنْ لَمْ يَسْتَطِعْ مِنْكُمْ طَوْلًا أَنْ يَنْكِحَ الْمُحْصَنَاتِ الْمُؤْمِنَاتِ فَمِنْ مَا مَلَكَتْ أَيْمَانُكُمْ مِنْ فَتَيَاتِكُمُ الْمُؤْمِنَاتِ ۚ وَاللَّهُ أَعْلَمُ بِإِيمَانِكُمْ ۚ بَعْضُكُمْ مِنْ بَعْضٍ ۚ فَانْكِحُوهُنَّ بِإِذْنِ أَهْلِهِنَّ وَآتُوهُنَّ أُجُورَهُنَّ بِالْمَعْرُوفِ مُحْصَنَاتٍ غَيْرَ مُسَافِحَاتٍ وَلَا مُتَّخِذَاتِ أَخْدَانٍ ۚ فَإِذَا أُحْصِنَّ فَإِنْ أَتَيْنَ بِفَاحِشَةٍ فَعَلَيْهِنَّ نِصْفُ مَا عَلَى الْمُحْصَنَاتِ مِنَ الْعَذَابِ ۚ ذَٰلِكَ لِمَنْ خَشِيَ الْعَنَتَ مِنْكُمْ ۚ وَأَنْ تَصْبِرُوا خَيْرٌ لَكُمْ ۗ وَاللَّهُ غَفُورٌ رَحِيمٌ
M.Mlivo
A ko od vas ne može (smoći); sredstava da oženi slobodne vjernice, onda od onog štaposjeduju desnice vaše, od djevojaka vaših vjernica. A Allah je Najbolji znalac vjerovanjavašeg. Vi ste jedni od drugih, zato ih ženite s dozvolom (gospodara); porodica njihovih, idajte im darove njihove pristojno: kreposnim, ne bludnicama niti uzimačicama (intimnih);prijatelja. Pa ako su udate te počine blud - tad je protiv njih pola onoga šta je protiv kreposnih, od kazne. To je za onog od vas ko se plaši nevolje. A da se strpite, bolje vamje! A Allah je Oprosnik, Milosrdni.

Svi prijevodi Kur'ana su od Korkuta i Mlive iz 80-ih (da nebi bilo da je to neki "vehabiski"
prijevod)a precizni propisi su objasnjeni u hadisima (govoru Poslanika s.a.v.s)
Post koji je prethodio mom postu,ne sadrzi nista ama bas nista sto ima bilo kakve veze sa temom i cudim se kako to neko uporno zeli biti u pravu a da niti jednom jedinom rijecju,ne kaze nista o temi za koju je predvidjen ovaj prostor..
:sok odvadi malo
Sto se tice,islamistickog dijela opozicije u Egiptu,to je ipak manjinski dio opozicije i cak i ako su izjavili takvo sto,izjavili su to da bi prikrili vlastitu nemoc pred cinjenicom da zagovaraci sekularne demokratije,imaju puno vecu podrsku kod gradjana.. da to nije ako,ne bi sve zapadne vlade,podrzale tranziciju Egipta,ali i ostalih arapskih zemalja a koja se trenutno krece u smjeru navedene demokratije.. Bilo bi apsaurdno,vjerovati u suprotno. A to za nadanje..pa sad.. Bog je porucio sabur..pa ko bude takav,docekace..ili serijatski zakon ili poneku truncicu anti-samoprosipajuce pameti...
Iste te zapadne vlade su prvo kolonizirale ,a zatim uspostavile marionetske karikature kao sto su Mubarak ili Gadafi koji tlace svoj narod 30-ak godina glumeci po instrukcijama zapada velike muslimane i protivnike zapada,da bi sad se presaltali u novi cin glumatanja podrske narodu i ponovo uvukli svoje poltrone pod plastom demokratije na vlast.Organizacija "muslim brothers" ima podrsku od oko 50% gradjana,medjutim zbog politicke situacije i ocitog straha zapadnjaka od uspostave islamske republike ,jednostavno su odlucili pricekati i pokazati svijetu da nisu pristase agresivnog nametanja svoje vizije (kao sto su to ameri sa svojom demokratizacijom ).
I za kraj brate mili nemoj da budes jedan od ovih
فَلْيَضْحَكُوا قَلِيلًا وَلْيَبْكُوا كَثِيرًا جَزَاءً بِمَا كَانُوا يَكْسِبُونَ
M.Mlivo
Zato nek se smiju malo, a neka plaču mnogo;plaća za ono šta su zaradili.
B.Korkut
Malo će se oni smijati, a dugo će plakati, biće to kazna za ono što su zaslužili.
niko te ne može spasiti osim tebe (Bukovski)

User avatar
carobnjak N
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12908
Joined: 07 Oct 2010, 22:49
Has thanked: 801 times
Been thanked: 924 times
Status: Offline

Re: Serijatski zakon

Post by carobnjak N » 21 Feb 2011, 14:47

mandibulas wrote:moram reci "skidam kapu" neumornim spisateljima koji mogu ovoliko kucati (uzalud takodje), jer opste poznato je da nacoravo (tj ovako na forumu) niko nikoga nije ubijedio cak ni da sunce izlazi na Istoku a zalazi na Zapadu (a kamoli nesto vece poput ovoga)

najbolje je iznijeti svoje misljenje i ne pokusavati nekoga ubijediti u suprotno (uzalud ti trud)

(to sto se ja volim nadgovarati s Majom i Sanjarkom, to je ipak ljubav ali nije mjesto za tu raspravu ovdje)

lijepo pisete ali se trudite uzalud

pozz (ja bih pozvao u kafanu ali bojim se necete za mnom)
Znam ja to Mandi :lol nikoga ne ubjedjujem samo ne limvo kad ljudi postavljaju teme s namjerom da blate i sire svoje jednoumlje.Samo trazim objektivnost bez predrasuda i toleranciju i jednake arsine za sve.Eto tvoj je izbor kafana i to je tvoj zivot koji imas pravo urediti kako ti zelis,a ako ja ne zelim zar ces me poslati u Gvatanamo? :lol
niko te ne može spasiti osim tebe (Bukovski)

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120414
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6973 times
Been thanked: 7903 times
Status: Offline

Re: Serijatski zakon

Post by Krokodil Behko » 21 Feb 2011, 16:32

A sta bi za kamenovanje ??




Uostalom i sam si rekao da je serijat skupina zakona koje su ljudi osmislili inspirisani vjerom.. pa prema tome,sve navodis,sve te humane i bogu mile kazne,spadaju u red ljudskog djela.. Nikad ti neces nauciti svoju rodjenu vjeru a kamoli tek tudju... Samo totalni idiot moze nekome odsjeci ruke,pa makar se on i bio borio protiv muslimana. Sve zorno ukazuje na to da su ti zakoni pisani prije hiljadu godina i nisu niti mogu biti aktuelni u sadasnjem vremenu..
Dakle nisu i ne mogu biti dio bozije objave.. Bog takve stvari ne naredjuje.
To sto je neki Buhari porijeklom iz neke boga pitaj koje zemlje iza Kavkaza,300 godina nakon Muhamedove smrti mudrovao i pisao i dopisivao i uticao na ulemu sa svim tim..nije i ne moze biti bozije djelo..

Primjer sam naveo u proslom postu i opet nisam dobio odgovor..

Nego neke citate o odsijecanju ruku i nogu,raspelima i ostalim zastrasujucim kaznama... Zar mislis da bi se neko mozda mogao uplasiti strasne serijatske kazne koju mu porucuje intelektualac iz metropole Kalesija?? :plavi

Napokon nesto zabavno od tebe :plavi

Smatras li stvarno da ljudima treba odsijecati ruke i noge i razapinjati ih na krst??

Nego ti izadji fino iz srednjeg vijeka,trgni pivu-dbije,zguzi stogod..(nacionalnost nebitna) i vjerujem da ces se normalnije ponasati...

A sto se tice kolonijalizma,niko arapima nije kriv sto su upravo svoje drustvo uredjivali upravo takvim zakonima pa su ih savladali Englezi i ostali za 2 dana...
Ne bih bas rekao da arapi mrze zapadnjake.. U zapadnim zemljama sve vrvi od arapa.. To sto pricas,otrcana je prica u koju vjeruju samo kojekakvi nepismeni i zahlupani cobani,nikada i nigdje priznati i uvazeni... Arapi sad eto,imaju priiliku da urede svoje drustvo i da ga naprave boljim i konkurentnijim prema zapadu.. Dakle,nisam ja taj koji navija za zapad.. To bi eventualno mogao biti ti.. Uostalom,iz Egipta je utekla i Al kaida.. Stvarno bi covjek morao biti kreten pa da ne shvati te promjene u arapskim zemljama kao promjene nabolje.. za njih same!!
online

User avatar
carobnjak N
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12908
Joined: 07 Oct 2010, 22:49
Has thanked: 801 times
Been thanked: 924 times
Status: Offline

Re: Serijatski zakon

Post by carobnjak N » 21 Feb 2011, 17:17

Samo ti udri po pivi ili cemu vec ,a ostavi se mudrovanja oko islama .Mislio sam ti postaviti hadise koji govore nad kim ,kad i kako se izvrsvaju te kazne,medju kojim je i kamenovanje ali nema fajde to pricati insanu koji je uvjeren da je Buharija neki bradonja iz Kavkaza..eto bas cu tebi objasnjavati i gubiti vrijeme.
A sto se tice nase brace u Egiptu i njihove borbe
[media]2iRJIaQA2Hc[/media]
niko te ne može spasiti osim tebe (Bukovski)

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120414
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6973 times
Been thanked: 7903 times
Status: Offline

Re: Serijatski zakon

Post by Krokodil Behko » 21 Feb 2011, 17:57

A otkad su to hadisi Bozija objava ?????
:plavi :plavi :plavi :plavi :plavi :plavi :plavi :plavi :plavi :plavi :plavi



ccccc... razligu!!
online

User avatar
carobnjak N
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12908
Joined: 07 Oct 2010, 22:49
Has thanked: 801 times
Been thanked: 924 times
Status: Offline

Re: Serijatski zakon

Post by carobnjak N » 22 Feb 2011, 09:03

sistaba wrote:A otkad su to hadisi Bozija objava ?????
:plavi :plavi :plavi :plavi :plavi :plavi :plavi :plavi :plavi :plavi :plavi



ccccc... razligu!!
Ako hoces nesto da naucis moras iskazati postovanje,a ne prosipati te djecje finte tipa :plavi x 10 i odglumljeni smijeh koji je uvjek=nervoza.Znaci ignorisem tvoja pitanja sve dok ne budes razgovarao ko co'ek.
KAMATA
je takodjer jedna od najstrozijih zabrana po serijatskim propisima,sto vidimo i iz slijedeceg ajeta
Al-Bakarah
2:275
Tefsir . .Sura : 2
>
الَّذِينَ يَأْكُلُونَ الرِّبَا لَا يَقُومُونَ إِلَّا كَمَا يَقُومُ الَّذِي يَتَخَبَّطُهُ الشَّيْطَانُ مِنَ الْمَسِّ ۚ ذَٰلِكَ بِأَنَّهُمْ قَالُوا إِنَّمَا الْبَيْعُ مِثْلُ الرِّبَا ۗ وَأَحَلَّ اللَّهُ الْبَيْعَ وَحَرَّمَ الرِّبَا ۚ فَمَنْ جَاءَهُ مَوْعِظَةٌ مِنْ رَبِّهِ فَانْتَهَىٰ فَلَهُ مَا سَلَفَ وَأَمْرُهُ إِلَى اللَّهِ ۖ وَمَنْ عَادَ فَأُولَٰئِكَ أَصْحَابُ النَّارِ ۖ هُمْ فِيهَا خَالِدُونَ
M.Mlivo
Oni koji jedu kamatu, neće ustati, osim kao što ustaje onaj koga udari šejtan svojim dodirom. To zato što oni kažu: "Zaista je trgovina kao kamata" - a dozvoljava Allah trgovinu, a zabranjuje kamatu. Pa onom kome dođe pouka od Gospodara njegovog te se sustegne, tad je njegovo ono šta je prethodno bilo, a stvar njegova je do Allaha (da presudi);. A ko se povrati (kamati); - pa takvi će biti stanovnici vatre, oni će u njoj biti vječno.

Razlozi zabrane kamate su socijalnog karaktera i tom zabranom se na vrlo jednostavan nacin postize priblizna socijalna jednakost medju ljudima i kruzenje novca i dobara kako bi se ravnomjerno rasporedili ,a ne zaustavaljali kod onih koji vec imaju vise nego su potrebni.To ne znaci da ce nestati bogati i siromasni jer nisu svi ljudi isti po svome znanju,trudu,radisnosti,ali ce novac biti rasporedjen po tim kriterijima koji su najpravedniji.
Da bude jasnije primjer nam je danasnja ekonomija u svijetu koja je sva zasnovana upravo na kamati i sacici bankara koji vladaju svijetskom ekonomijom cak ni oni slavni i bogati koji nisu bankari ne mogu mrdnuti bez njihovog odobrenja.O ovome su knjige napisane ali ja cu nama navesti najblizi primjer.
Dodje neka "razvojna " banka u BiH i ponudi nekoj firmi kredit sa niskom kamatnom stopom,ta se firma pokrene i zaposli tebe,ti odes u tu istu banku da uzmes karticu,a oni ti ponude povoljan stambeni kredit,a u medjuvremenu su finansirali izgradnju stanova u tvome gradu tj dali kredit gradjevinskom preduzecu.Ti sav sretan uzmes taj kredit ,kao sto su ga uzeli tvoj poslodavac i gradjevinska firma i uzmes sebi stan i onda vas tri tako skupa u stvari kad se sabere placate enormno visoke kamate istoj banci koja se je na sve moguce nacine osigurala od bilo kakvog gubitka i pritom zaradjuje bez ikakvog truda preko ledja sviju vas.
I vi onda svi postanete moderni robovi koji imaju iluziju da nesto posjeduju,radite od jutra do mraka,skapavate razmisljajuci samo o tome kako prezivjeti...ali cijene sirovine i energije koja je u rukama tih kamatara mic po mic rastu i odjednom tvoj poslodavac i gradjevinska firma vise nisu u stanju biti profitabilni zbog skoka cijene sirovina i energije te pocnu kasniti sa ratama na koje idu zatezne kamate.Prvo sto ce uciniti,smanjit ce broj radnika ili platu i ti vise nisi u stanju vracati svoj kredit pa svoj stan jednog dana predas u vlasnistvo te banke,a tvoj poslodavac u stecaj iako je banka debelo zaradila na njemu ,on je njima jos duzan.Tako se banke bogate kamatom bez imalo truda i muke.Sad ce neko pitati ,a zasto oni to rade?!
Pa zato sto im se hoce i vole krojiti svijet po svojim mjerama,na taj nacin smijenjuju i postavljaju vlade,jer imaju direktan utjecaj na njihove ekonomije,te kontrolu nad skoro svakim pojedincem jer znaju putem kartica sta ti kupujes ,a to dovoljno govori o tebi o drustvu i njegovim slabostima.Jednostavno znaju tokove novca ,puste jedan djir u neku zemlju i kad ovladaju njome imaju direktnu kontrolu nad njom...a sve to od kamate hehe
Islam ne zabranjuje bankarstvo,ali bankarstvo koje nije samo sebi svrha vec je kostruktivno i dijeli rizike ulaganja podjednako sa drustvom,a osim toga tu je i zekjat koji oprezuje ljude prema visini njihovog imetka,porez na luksuz,na zlato,srebro,stoku..ali potpuno oslobadja ljude koji nemaju odredjenu visinu imovine od zekjata,a ne pausalno ko nas pdv-e ili npr kazne za saobracaj,sta one znace i kakvog ucinka imaju na nekog ko je prebogat ?Takvo je drustvo napravila kamata koju nam je nas mudri Gospodar zabranio iz svoje milosti prema nama ,a mi sami sebi nepravdu cinimo
niko te ne može spasiti osim tebe (Bukovski)

Post Reply

Return to “Religija”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 29 guests