Predložite mi kakav laptop

Sve o kompjuterima
User avatar
Čarobni
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 8632
Joined: 12 Jul 2015, 01:03
Been thanked: 13 times
Status: Offline

Re: Predložite mi kakav laptop

Post by Čarobni » 02 Apr 2020, 20:31

Krokodil Behko wrote: 02 Apr 2020, 20:13
Čarobni wrote: 02 Apr 2020, 20:03

Taj procesor uopšteno radi oko 1.1GHz, ali je sposoban, ukoliko se ukaže potreba(korištenje zahtjevnih aplikacija), podići brzinu na 2.6GHz u Turbo načinu rada.

Znači ipak 1.1? Imao sam posla s nekim AMD dual procesorima, na standardnoj brzini od 1.4 i bilo je strahota :poludio

Zato je laptop jeftin, sve komplet 500 maraka novo i to sa SSD i baš sam se pitao, kako to da je jeftin, nov, ima SSD?

Zapravo, evo ga..

To je jedina firma, kod koje i penzioneri mogu uzeti na rate :cudi
Ostali svi posluju ko Superhik. Ko ima bogatašku karticu može na rate, a sirotinja :jok

https://imtec.ba/laptopi/50266-laptop-a ... 79295.html
Sve ispod 2.0 je otprilike dosta sporo, a celeron inače nisu baš poznati po brzini.

I ja sam u imtecu uzeo laptop TOSHIBA u augustu 2012 i još uvijek radi i svakodnevno se koristi, a prošle godine, u julu, sam uzeo novi (ASUS) i do sada nije bilo nikakvih problema. Ljetos su imali neku akciju gdje se ostvaruje popust od nekih 30% ako se plaća unicredit karticom. Otprilike gledam da garancija ne bude ispod 24 mjeseca, to mi je bitno pri kupovini.

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120132
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6876 times
Been thanked: 7757 times
Status: Offline

Re: Predložite mi kakav laptop

Post by Krokodil Behko » 02 Apr 2020, 20:55

Čarobni wrote: 02 Apr 2020, 20:31
Krokodil Behko wrote: 02 Apr 2020, 20:13


Znači ipak 1.1? Imao sam posla s nekim AMD dual procesorima, na standardnoj brzini od 1.4 i bilo je strahota :poludio

Zato je laptop jeftin, sve komplet 500 maraka novo i to sa SSD i baš sam se pitao, kako to da je jeftin, nov, ima SSD?

Zapravo, evo ga..

To je jedina firma, kod koje i penzioneri mogu uzeti na rate :cudi
Ostali svi posluju ko Superhik. Ko ima bogatašku karticu može na rate, a sirotinja :jok

https://imtec.ba/laptopi/50266-laptop-a ... 79295.html
Sve ispod 2.0 je otprilike dosta sporo, a celeron inače nisu baš poznati po brzini.

I ja sam u imtecu uzeo laptop TOSHIBA u augustu 2012 i još uvijek radi i svakodnevno se koristi, a prošle godine, u julu, sam uzeo novi (ASUS) i do sada nije bilo nikakvih problema. Ljetos su imali neku akciju gdje se ostvaruje popust od nekih 30% ako se plaća unicredit karticom. Otprilike gledam da garancija ne bude ispod 24 mjeseca, to mi je bitno pri kupovini.

Ma u mene je neka harabatinja, pa gledam polako da nabavim neki.
Dobro je to, da se za nekih 550 maraka, može uzeti nov i DDR4 ploča i to sa SSD. E jedino, procesori su slabiji kod tih jeftinijih i treba dobro otvoriti oči. izgleda da format 17.3" izumire :(
online

User avatar
rethna
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 27232
Joined: 09 Oct 2014, 01:51
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Predložite mi kakav laptop

Post by rethna » 03 Apr 2020, 02:30

To prvo ti je bazna frekvencija na kojoj operira u normalnim okolnostima. Drugo je do koje mjere moze ici u burst modu po potrebi ovisno o zahtjevnosti softwera/appa.
Svaki burst znaci sagorijevanje, svako sagorijevanje znaci kraci vijek komponenti.
Manja baza ima za benefit manju potrosnju energije.

Klasicna gravura za opremu koja kaska dekadu za sistemskim updateima i aplikacijama.

A za izbor, zavisi za sta ga planiras koristiti i koji model.
Kad te dilema zaskaklji vise i priblizi se dan odluke, neka ti posluzi kao referenca:

Poredjenja sa raznih API-a skupljenih u jednoj stranici.
http://cpuboss.com/?product1=Intel+N371 ... und2=false

Kao i lista za modele glede single thread performansi. Obzirom da se cesto puta ne dostavlja kompletna specifikacija od proizvodjaca.
https://www.cpubenchmark.net/singleThread.html
Question everything.

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120132
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6876 times
Been thanked: 7757 times
Status: Offline

Re: Predložite mi kakav laptop

Post by Krokodil Behko » 03 Apr 2020, 10:17

rethna wrote: 03 Apr 2020, 02:30 To prvo ti je bazna frekvencija na kojoj operira u normalnim okolnostima. Drugo je do koje mjere moze ici u burst modu po potrebi ovisno o zahtjevnosti softwera/appa.
Svaki burst znaci sagorijevanje, svako sagorijevanje znaci kraci vijek komponenti.
Manja baza ima za benefit manju potrosnju energije.

Klasicna gravura za opremu koja kaska dekadu za sistemskim updateima i aplikacijama.

A za izbor, zavisi za sta ga planiras koristiti i koji model.
Kad te dilema zaskaklji vise i priblizi se dan odluke, neka ti posluzi kao referenca:

Poredjenja sa raznih API-a skupljenih u jednoj stranici.
http://cpuboss.com/?product1=Intel+N371 ... und2=false

Kao i lista za modele glede single thread performansi. Obzirom da se cesto puta ne dostavlja kompletna specifikacija od proizvodjaca.
https://www.cpubenchmark.net/singleThread.html

Ma ne treba za bogznašta. Ne igram igrice, a i da hoću, zaboravio sam kako se rukuje daemon toolom i ostalim čudesima :misli

Nek otvara tabove brzo, pa makar da ih hću otvoriti 30 za redom. To bi bilo glavno i da ne štekaju klipovi

Meni se čini, Intel još malo pa standard. AMD pliva ko sikira.
online

User avatar
Skin
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 5710
Joined: 19 Sep 2019, 15:46
Has thanked: 1818 times
Been thanked: 2238 times
Status: Offline

Re: Predložite mi kakav laptop

Post by Skin » 03 Apr 2020, 13:52

Krokodil Behko wrote: 02 Apr 2020, 20:18 I da li je bolje kupiti dual AMD 2.3-2.6 ghz, ili quad core intel 1.6?
2.3 x 10^9 cycle/sec x 2 =
1.6 x 10^9 cycle/sec x 4 =
--> "bolji" je quad core.

ali da je single core u pitanju, ocito da bi taj amd bio "bolji".

intel, jeste standard...tako je to..
a sto se tice ove masine za koju pitas, to ce biti dostatno za web browsing, gledanje klipova, office, email - neko nezahtjevno koristenje laptopa.
video editing, igre, i >30 tabova, taj laptop ne moze podnijeti.
jedan laptop koji koristim, star je jedno 7 godina, 8GB ram, Intel® Core™ i7-4500U CPU @ 1.80GHz × 4, 1TB disk - i steka na tabove. svaki laptop steka na veliki broj tabova, to uzima puno memorije.

ali sto kazes, za tu lovu taj n4000 je solidan laptop

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120132
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6876 times
Been thanked: 7757 times
Status: Offline

Re: Predložite mi kakav laptop

Post by Krokodil Behko » 03 Apr 2020, 17:55

Skin wrote: 03 Apr 2020, 13:52
Krokodil Behko wrote: 02 Apr 2020, 20:18 I da li je bolje kupiti dual AMD 2.3-2.6 ghz, ili quad core intel 1.6?
2.3 x 10^9 cycle/sec x 2 =
1.6 x 10^9 cycle/sec x 4 =
--> "bolji" je quad core.

ali da je single core u pitanju, ocito da bi taj amd bio "bolji".

intel, jeste standard...tako je to..
a sto se tice ove masine za koju pitas, to ce biti dostatno za web browsing, gledanje klipova, office, email - neko nezahtjevno koristenje laptopa.
video editing, igre, i >30 tabova, taj laptop ne moze podnijeti.
jedan laptop koji koristim, star je jedno 7 godina, 8GB ram, Intel® Core™ i7-4500U CPU @ 1.80GHz × 4, 1TB disk - i steka na tabove. svaki laptop steka na veliki broj tabova, to uzima puno memorije.

ali sto kazes, za tu lovu taj n4000 je solidan laptop

Dok smo mi diskutovali, rasprodato sve od ovih jeftinih.
Izolacija čini svoje :hm

Ima ih par po 520 maraka, a potom skok na 620 :why
online

User avatar
Skin
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 5710
Joined: 19 Sep 2019, 15:46
Has thanked: 1818 times
Been thanked: 2238 times
Status: Offline

Re: Predložite mi kakav laptop

Post by Skin » 04 Apr 2020, 00:11

croc, za budzet do 600 KM ja bih uvijek radije kupila dobru refurbished masinu i jos ubacila rama ako treba.
tako sam jedan ‘mali’ fujitsu, za 300€, pojacala I radi vec 4 godine kao da sam kupila nov. svasta smo prosli, ali jednostavno super podnosi.
pogledaj intelcom, kod njih sam uzela i na poklon i sebi i stvarno su skroz OK. ima dobrih lenovo masina za 450-500KM.

kod nas i dalje prodaju laptope sa 4GB kao da to nije outdated i puknu cijenu kad da je to neki standard, a kad je 8GB kao da je 16, toliko misle da je to super. ne prati cijena vrijednost masine uopste. ili recimo ne daj boze traziti dellov xps ovdje koji nije 5000KM, nema uopste ponude sa varijacijama modela. tako mislim kad je vec nesklad sa ponudom i cijenama, bolje je negdje pouzdano uzeti refurbished laptop gdje ne gubis ni ako te posluzi samo godinu. a u toj cijeni, nov laptop koji imaju da ti ponude je neka kanta.

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120132
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6876 times
Been thanked: 7757 times
Status: Offline

Re: Predložite mi kakav laptop

Post by Krokodil Behko » 04 Apr 2020, 01:12

Skin wrote: 04 Apr 2020, 00:11 croc, za budzet do 600 KM ja bih uvijek radije kupila dobru refurbished masinu i jos ubacila rama ako treba.
tako sam jedan ‘mali’ fujitsu, za 300€, pojacala I radi vec 4 godine kao da sam kupila nov. svasta smo prosli, ali jednostavno super podnosi.
pogledaj intelcom, kod njih sam uzela i na poklon i sebi i stvarno su skroz OK. ima dobrih lenovo masina za 450-500KM.

kod nas i dalje prodaju laptope sa 4GB kao da to nije outdated i puknu cijenu kad da je to neki standard, a kad je 8GB kao da je 16, toliko misle da je to super. ne prati cijena vrijednost masine uopste. ili recimo ne daj boze traziti dellov xps ovdje koji nije 5000KM, nema uopste ponude sa varijacijama modela. tako mislim kad je vec nesklad sa ponudom i cijenama, bolje je negdje pouzdano uzeti refurbished laptop gdje ne gubis ni ako te posluzi samo godinu. a u toj cijeni, nov laptop koji imaju da ti ponude je neka kanta.
U pravu si. Da makar ubace DDR4 uz tih 4 GB :hihi
Mi smo smetljište računara i to je jasno. Ih, kad je naš član saladin, ima 4-5 godina, došo iz Amerike, s laptopom od 32 GB RAM :D.

Uzeo bih ja refurbished, samo planiram prodaju kola, kad ovo prođe, pa doturanje i kupovanje drugih, a skoro sam istresao 650 za registraciju, pa oko 220 za drva, pa oko 100 maraka za drenažu, tako da bi mi super došlo da mi se da na rate i u tome je problemčić :oo
online

User avatar
rethna
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 27232
Joined: 09 Oct 2014, 01:51
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Predložite mi kakav laptop

Post by rethna » 04 Apr 2020, 02:58

Krokodil Behko wrote: 03 Apr 2020, 10:17
rethna wrote: 03 Apr 2020, 02:30 To prvo ti je bazna frekvencija na kojoj operira u normalnim okolnostima. Drugo je do koje mjere moze ici u burst modu po potrebi ovisno o zahtjevnosti softwera/appa.
Svaki burst znaci sagorijevanje, svako sagorijevanje znaci kraci vijek komponenti.
Manja baza ima za benefit manju potrosnju energije.

Klasicna gravura za opremu koja kaska dekadu za sistemskim updateima i aplikacijama.

A za izbor, zavisi za sta ga planiras koristiti i koji model.
Kad te dilema zaskaklji vise i priblizi se dan odluke, neka ti posluzi kao referenca:

Poredjenja sa raznih API-a skupljenih u jednoj stranici.
http://cpuboss.com/?product1=Intel+N371 ... und2=false

Kao i lista za modele glede single thread performansi. Obzirom da se cesto puta ne dostavlja kompletna specifikacija od proizvodjaca.
https://www.cpubenchmark.net/singleThread.html

Ma ne treba za bogznašta. Ne igram igrice, a i da hoću, zaboravio sam kako se rukuje daemon toolom i ostalim čudesima :misli

Nek otvara tabove brzo, pa makar da ih hću otvoriti 30 za redom. To bi bilo glavno i da ne štekaju klipovi

Meni se čini, Intel još malo pa standard. AMD pliva ko sikira.
Poredjenja i primjera radi, moj pomocni laptop (ovaj s kojeg pisem) u sebi ima AMD A6-6310, predstavljen kao pandan Intelovom Core i3-4010U, godinu dana starijem. Koristio sam i ovaj drugi (nije bio moj) i za moje potrebe, moj mi se pokazao boljim, a osim stvari koje si naveo koristim ga i za neke malo teze operacije i dobro se snalazi. A vec je pet godina kod mene, nedugo nakon pustanja na trziste.
I da li je bolje kupiti dual AMD 2.3-2.6 ghz, ili quad core intel 1.6?
Nezahvalno a i tesko je porediti razlicite modele i proizvodjace. AMD se uvijek smatrao jeftinijom alternativom. Ali danas su se stvari malo promijenile.
Moze se dati neki generalan i okviran odgovor.
Ipak, planiras paralelizam, pa ce ti vise jezgri smanjiti razinu nerviranja pri brzini, i omoguciti bolju fluidnost, s tim da provjeris da ti niskobazni (recimo te frekvencije {1.6}) ima mogucnost implementacije boost/burn moda bar do 2.2. Ako ne planiras igrati, ne moras previse brinuti o termalnoj disipaciji, jer ce se rad svoditi na brzo odradjene procese pa nece tako brzo dolaziti do pada performansi. Ali baci oko na kapacitet cache-a, kako bi imao dostatnog prostora za skladistenje svih tih resursa iz tabova, pa ce i ddr3 biti lakse podnosljiv. Dok stekanje videa ima dobre veze i sa internet brzinom. Pa prije nego polupas hardware, uradi speedtest, pa bijes iskali na ovim nasim ublehaskim operaterima. :oo

A ako se u nekom trenutku vratis u gejming vode, pretpostavljam da ces se drzati stari(ji)h klasika, a ne ovih graficki opterecenih anomalija danasnjeg doba :oo tako da ne bi trebao imati problema pri pokretanju ove prve kategorije, jer vecina dobrih klasika je mogla raditi i na manjim brzinama.
A sto se alata tice, ne trebaju ti nikakva cuda. Ja licno ne volim onaj grid dizajn u programima/aplikacijama, ex. daemona. Dovoljan ti je jedan obican PowerIso. U par klikova na komandnoj/alatnoj traci odradis i mountovanje i ekstrakciju i eto te.
Question everything.

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120132
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6876 times
Been thanked: 7757 times
Status: Offline

Re: Predložite mi kakav laptop

Post by Krokodil Behko » 04 Apr 2020, 10:01

rethna wrote: 04 Apr 2020, 02:58 Nezahvalno a i tesko je porediti razlicite modele i proizvodjace. AMD se uvijek smatrao jeftinijom alternativom. Ali danas su se stvari malo promijenile.
Moze se dati neki generalan i okviran odgovor.
Ipak, planiras paralelizam, pa ce ti vise jezgri smanjiti razinu nerviranja pri brzini, i omoguciti bolju fluidnost, s tim da provjeris da ti niskobazni (recimo te frekvencije {1.6}) ima mogucnost implementacije boost/burn moda bar do 2.2. Ako ne planiras igrati, ne moras previse brinuti o termalnoj disipaciji, jer ce se rad svoditi na brzo odradjene procese pa nece tako brzo dolaziti do pada performansi. Ali baci oko na kapacitet cache-a, kako bi imao dostatnog prostora za skladistenje svih tih resursa iz tabova, pa ce i ddr3 biti lakse podnosljiv. Dok stekanje videa ima dobre veze i sa internet brzinom. Pa prije nego polupas hardware, uradi speedtest, pa bijes iskali na ovim nasim ublehaskim operaterima. :oo

Imao sam neki compaq laptop, s dual procesorom 2x1.4 i bio je pravi invalid. Ok, tad mi je intenret bio oko 5 mbps, ali ne vjerujem da bi bilo bolje ni na bržem internetu. sad sam izmjerio 75 mbps i to bi trebalo biti dovoljno.

Laptop, nakon što sam promijenio 2 komada Compaq, 2 komada Asus, jedan Acer, jedan Packard bell, sad je prvi put neki lijevi brend Terra, ali on se pokazao kao najbolji. Koristim ga dvije godine i nikad ga nisam ni očistio, a kamo tek nešto drugo. Čini mi se da je Intel I3 procesor.
Moguće da sad procesor ne mora biti jak, jer je internet brži :hm


A ako se u nekom trenutku vratis u gejming vode, pretpostavljam da ces se drzati stari(ji)h klasika, a ne ovih graficki opterecenih anomalija danasnjeg doba :oo tako da ne bi trebao imati problema pri pokretanju ove prve kategorije, jer vecina dobrih klasika je mogla raditi i na manjim brzinama.
A sto se alata tice, ne trebaju ti nikakva cuda. Ja licno ne volim onaj grid dizajn u programima/aplikacijama, ex. daemona. Dovoljan ti je jedan obican PowerIso. U par klikova na komandnoj/alatnoj traci odradis i mountovanje i ekstrakciju i eto te.

Ma klasične. Šta će mi te gluposti. Čitam, modern warfare išče RAM od 8 GB minimalno :lud

Toliko je starih igara, a ne bih ni igrao te neke vratolomijske, nego samo strategije, a naumpalo mi je, otkako je ova izolacija. Skinut ću taj PowerIso, pa valjda se snađem, nakon nekih 5 god pauze, od gaminga.
online

User avatar
rethna
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 27232
Joined: 09 Oct 2014, 01:51
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Predložite mi kakav laptop

Post by rethna » 04 Apr 2020, 11:03

Treba ti i dostojan hardware ali i pristojna konekcija kako bi mogao neometano surfati i slusati/gledati klipove jer se koriste oba potencijala i resursi. Ugrubo receno.

Age of empires ili empire earth i dosta. :ok
Question everything.

User avatar
Skin
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 5710
Joined: 19 Sep 2019, 15:46
Has thanked: 1818 times
Been thanked: 2238 times
Status: Offline

Re: Predložite mi kakav laptop

Post by Skin » 04 Apr 2020, 11:54

croc gejmeru. :ok
ako vidim negdje nesto, javim

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120132
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6876 times
Been thanked: 7757 times
Status: Offline

Re: Predložite mi kakav laptop

Post by Krokodil Behko » 04 Apr 2020, 18:45

Skin wrote: 04 Apr 2020, 11:54 croc gejmeru. :ok
ako vidim negdje nesto, javim

Na rate, na rate :D
online

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120132
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6876 times
Been thanked: 7757 times
Status: Offline

Re: Predložite mi kakav laptop

Post by Krokodil Behko » 06 Jul 2020, 09:42

Krokodil Behko wrote: 04 Apr 2020, 18:45
Skin wrote: 04 Apr 2020, 11:54 croc gejmeru. :ok
ako vidim negdje nesto, javim

Na rate, na rate :D

Ništa na rate.
Ovaj laptop, nov uzeo za oko 580, a inače je oko 630. Popust je bio za gotovinsko plaćanje. Da sam ga uzeo na rate, došao bi me 710 maraka :grana
online

User avatar
tuzlak1212
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3792
Joined: 16 Nov 2019, 04:04
Has thanked: 213 times
Been thanked: 224 times
Status: Offline

Re: Predložite mi kakav laptop

Post by tuzlak1212 » 06 Jul 2020, 09:53

Nema vise novog laptopa za 580 kad procesor sam kosta 450 :plavi

Uzmi ti sta polovno, treba ti solidan CPU, sistem na SSD PCIe i jedno 8GB rama (to je to za brze tabove)
Vodi brigu da ako krenes prema AMD procesorima da ti treba RAM sa brzinama preko 3000 MHz (inace od procesora nemas nista)
U svakom slucaju ja bi za laptop isao na intel cpu, malo je skuplji cpu al ostala konfiguracija je relativno jeftinija i manje ce se grijati.

Sto se tice ekrana nemoj se s im opterecivati, uzmi kakvu 14" laptop s boljim konfiguracijama boli te briga, vremenom vidi kakav monitor za stoju i lupi na laptop i neces se pokajat s 2 ekrana a boljim laptopom

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120132
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6876 times
Been thanked: 7757 times
Status: Offline

Re: Predložite mi kakav laptop

Post by Krokodil Behko » 06 Jul 2020, 10:05

tuzlak1212 wrote: 06 Jul 2020, 09:53 Nema vise novog laptopa za 580 kad procesor sam kosta 450 :plavi

Uzmi ti sta polovno, treba ti solidan CPU, sistem na SSD PCIe i jedno 8GB rama (to je to za brze tabove)
Vodi brigu da ako krenes prema AMD procesorima da ti treba RAM sa brzinama preko 3000 MHz (inace od procesora nemas nista)
U svakom slucaju ja bi za laptop isao na intel cpu, malo je skuplji cpu al ostala konfiguracija je relativno jeftinija i manje ce se grijati.

Sto se tice ekrana nemoj se s im opterecivati, uzmi kakvu 14" laptop s boljim konfiguracijama boli te briga, vremenom vidi kakav monitor za stoju i lupi na laptop i neces se pokajat s 2 ekrana a boljim laptopom

Ma kupio sam već i zadovoljan sam. Brži je od onog kojeg sam imao i to znatno, SSD ima, a dobra je i grafika.


OS: Ne Display: 15.6“, Rezolucija: 1366x768 CPU: AMD A4-9125 (2.3- 2.6GHz, 1MB) RAM: 4GB DDR4 SSD: 256GB VGA: AMD Radeon R3 Povezivanje: WiFi, Bluetooth, LAN Priključci: 2xUSB3.1, 1xUSB2.0, HDMI, AUX, SD ...
online

User avatar
tuzlak1212
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3792
Joined: 16 Nov 2019, 04:04
Has thanked: 213 times
Been thanked: 224 times
Status: Offline

Re: Predložite mi kakav laptop

Post by tuzlak1212 » 06 Jul 2020, 10:21

Krokodil Behko wrote: 06 Jul 2020, 10:05
tuzlak1212 wrote: 06 Jul 2020, 09:53 Nema vise novog laptopa za 580 kad procesor sam kosta 450 :plavi

Uzmi ti sta polovno, treba ti solidan CPU, sistem na SSD PCIe i jedno 8GB rama (to je to za brze tabove)
Vodi brigu da ako krenes prema AMD procesorima da ti treba RAM sa brzinama preko 3000 MHz (inace od procesora nemas nista)
U svakom slucaju ja bi za laptop isao na intel cpu, malo je skuplji cpu al ostala konfiguracija je relativno jeftinija i manje ce se grijati.

Sto se tice ekrana nemoj se s im opterecivati, uzmi kakvu 14" laptop s boljim konfiguracijama boli te briga, vremenom vidi kakav monitor za stoju i lupi na laptop i neces se pokajat s 2 ekrana a boljim laptopom

Ma kupio sam već i zadovoljan sam. Brži je od onog kojeg sam imao i to znatno, SSD ima, a dobra je i grafika.


OS: Ne Display: 15.6“, Rezolucija: 1366x768 CPU: AMD A4-9125 (2.3- 2.6GHz, 1MB) RAM: 4GB DDR4 SSD: 256GB VGA: AMD Radeon R3 Povezivanje: WiFi, Bluetooth, LAN Priključci: 2xUSB3.1, 1xUSB2.0, HDMI, AUX, SD ...
Aha, pa za ono sto si opisivao izgleda da je super laptop :)

Samo dat cu ti neki bezze savjet, ne moras me ni procitati :D. Nemoj bjezati da "jaknes" RAM za makar jos 2 GB (najbolje bi bilo 4) u nekom doglednom vremenu, trebat ce ti, 4GB RAM-a ti ne mogu obecati onih tvojih 30 tabova (ni pola od toga) kad uzmes u obzir system + pozadinske stakove i viruse + ono sto browser po defaultu pojede a kod tebe je 64bitni sistem, i on jede sve od racunara
Sad kad je cist sistem sve to leti ko azdaja al nece ni pola godine trebat normalnog sufranja da upola zakuje... RAM inace nije rijesenje nicemu, ali je radna memorija i kad je nema ni ostale komponente nemaju "radni stol" na kojem da rade pa dzaba stoje i griju sobu.

User avatar
Beni
Fuck you
Fuck you
Posts: 26358
Joined: 27 Aug 2019, 17:14
Location: On land, air, or sea, I don't need No I.D
Mood:
Has thanked: 1848 times
Been thanked: 4036 times
Status: Offline

Re: Predložite mi kakav laptop

Post by Beni » 06 Jul 2020, 10:23

Krokodil Behko wrote: 06 Jul 2020, 10:05
tuzlak1212 wrote: 06 Jul 2020, 09:53 Nema vise novog laptopa za 580 kad procesor sam kosta 450 :plavi

Uzmi ti sta polovno, treba ti solidan CPU, sistem na SSD PCIe i jedno 8GB rama (to je to za brze tabove)
Vodi brigu da ako krenes prema AMD procesorima da ti treba RAM sa brzinama preko 3000 MHz (inace od procesora nemas nista)
U svakom slucaju ja bi za laptop isao na intel cpu, malo je skuplji cpu al ostala konfiguracija je relativno jeftinija i manje ce se grijati.

Sto se tice ekrana nemoj se s im opterecivati, uzmi kakvu 14" laptop s boljim konfiguracijama boli te briga, vremenom vidi kakav monitor za stoju i lupi na laptop i neces se pokajat s 2 ekrana a boljim laptopom

Ma kupio sam već i zadovoljan sam. Brži je od onog kojeg sam imao i to znatno, SSD ima, a dobra je i grafika.


OS: Ne Display: 15.6“, Rezolucija: 1366x768 CPU: AMD A4-9125 (2.3- 2.6GHz, 1MB) RAM: 4GB DDR4 SSD: 256GB VGA: AMD Radeon R3 Povezivanje: WiFi, Bluetooth, LAN Priključci: 2xUSB3.1, 1xUSB2.0, HDMI, AUX, SD ...
Pa zato i jeste brzi
Fuck you a friendly note to start the day

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120132
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6876 times
Been thanked: 7757 times
Status: Offline

Re: Predložite mi kakav laptop

Post by Krokodil Behko » 06 Jul 2020, 10:25

tuzlak1212 wrote: 06 Jul 2020, 10:21
Krokodil Behko wrote: 06 Jul 2020, 10:05


Ma kupio sam već i zadovoljan sam. Brži je od onog kojeg sam imao i to znatno, SSD ima, a dobra je i grafika.


OS: Ne Display: 15.6“, Rezolucija: 1366x768 CPU: AMD A4-9125 (2.3- 2.6GHz, 1MB) RAM: 4GB DDR4 SSD: 256GB VGA: AMD Radeon R3 Povezivanje: WiFi, Bluetooth, LAN Priključci: 2xUSB3.1, 1xUSB2.0, HDMI, AUX, SD ...
Aha, pa za ono sto si opisivao izgleda da je super laptop :)

Samo dat cu ti neki bezze savjet, ne moras me ni procitati :D. Nemoj bjezati da "jaknes" RAM za makar jos 2 GB (najbolje bi bilo 4) u nekom doglednom vremenu, trebat ce ti, 4GB RAM-a ti ne mogu obecati onih tvojih 30 tabova (ni pola od toga) kad uzmes u obzir system + pozadinske stakove i viruse + ono sto browser po defaultu pojede a kod tebe je 64bitni sistem, i on jede sve od racunara
Sad kad je cist sistem sve to leti ko azdaja al nece ni pola godine trebat normalnog sufranja da upola zakuje... RAM inace nije rijesenje nicemu, ali je radna memorija i kad je nema ni ostale komponente nemaju "radni stol" na kojem da rade pa dzaba stoje i griju sobu.

Pod uslovom, da se ova 4 RAM mogu nadograditi :hm
Znaš ako bih dao 100 maraka više, u toj trgovini (Imtec) dobio bih samo 2 GB RAM više i neki cpu sa 4 core, a ovaj je 2 core i 2 thread. Jel se i ovo računa kao quad core?
online

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120132
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6876 times
Been thanked: 7757 times
Status: Offline

Re: Predložite mi kakav laptop

Post by Krokodil Behko » 06 Jul 2020, 10:26

A i DDR4 je
online

Post Reply

Return to “Hardware & Software”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 19 guests