Jovan Divjak

Moderator: Krokodil Behko

User avatar
komsija
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3367
Joined: 14 Jan 2011, 09:08
Been thanked: 1 time
Contact:
Status: Offline

Re: Jovan Divjak

Post by komsija » 08 Mar 2011, 18:26

jovan divjak je pusten iz zatvora uz kauciju i branice se sa slobode
Austriju ne moze napustati
Kada ljudi odu od tebe, pusti ih neka idu.Tvoja sudbina nikada nije vezana za nekoga ko te napusti. To ne znači da je ta osoba loša, nego da je njena uloga u tvom životu završena."
I, obratno!

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120556
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 7011 times
Been thanked: 7969 times
Status: Offline

Re: Jovan Divjak

Post by Krokodil Behko » 09 Mar 2011, 23:39

Hasko tuzilastvo nikada nije naslo dokaze protiv Divjaka

Haško tužilaštvo provelo je prije devet godina istragu i nije pronašlo dokaze protiv penzionisanog generala Armije Bosne i Hercegovine Jovana Divjaka za stradanja pripadnika JNA u sarajevskoj Dobrovoljačkoj ulici u maju 1992. godine, objavio je u srijedu u Haagu na redovnoj pres-konferenciji posebni savjetnik haškog tužioca Frederick Swinnen
On je kazao kako je haško tužilaštvo u julu 2002. primilo iz Republike Srpske predmet vezan "uz događaje u Dobrovoljačkoj ulici u Sarajevu 2. maja 1992. u kojem je Jovan Divjak bio naveden kao jedan od osumnjičenih" te je provelo nezavisnu analizu dokaza koje su proslijedile lokalne vlasti, javila je Hina.

- Nakon što je proučio dokumentaciju vezanu uz Jovana Divjaka Ured haškog tužioca zaključio je da primljene informacije ne sadrže dostatne dokaze za progon ratnog zločina" i o tome su 2003. godine obaviještene vlasti u BiH, rekao je Swinnen.

- Haški tribunal nije nikada podigao optužnicu protiv Jovana Divjaka, kazao je Swinnen.

Divjak je uhapšen 3. marta na bečkom aerodromu na temelju potjernice što je za njim raspisala Srbija zbog navodnog ratnog zločina nad pripadnicima bivše JNA u Dobrovoljačkoj ulici u Sarajevu. Tada je došlo do sukoba između pripadnika teritorijalne obrane BiH koji su branili Sarajevo i kolone jugo-vojske koja je kao taoca držala tadašnjeg predsjednika predsjedništva BiH Aliju Izetbegovića te se s naoružanjem i opremom pokušavala probiti iz zgrade u kojoj je bilo sjedište nekadašnje Druge vojne oblasti. U sukobima je poginulo nekoliko pripadnika JNA.
online

User avatar
mrki62
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 7492
Joined: 26 Mar 2010, 07:23
Status: Offline

Re: Jovan Divjak

Post by mrki62 » 10 Mar 2011, 09:59

Zanimljiv i iskren komentar Draškovića


VIDEO / Drašković: "Potjernice za Divjakom ne bi bilo da je napustio Sarajevo, otišao na Pale i granatirao svoje komšije"


Čojstvo je braniti drugoga od sebe. I bilo je u ovim nesretnim ratovima, i u Bosni i u Hrvatskoj, dosta prmijera "srpskog čojstva".

Riječi su ovo Vuka Draškovića, predsjednika srbijanskog Srpskog pokreta obnove (SPO), na temu hapšenja Jovana Divjaka, nekadašnjeg generala Armije RBiH.

Ono što je najupečatljivije u Draškovićevoj izjavi za "TV1" jeste i njegovo viđenje historije na taj način "šta je to Divjak trebao uraditi pa da bi bio poželjan Srbin u BiH".

"Ja sam uvjeren da ove potjernice za Divjakom ne bi bilo da je on napustio Sarajevo, otišao na Pale i granatirao svoju kuću i svoje komšije", konstatovao je Drašković.

Više pogledajte u priloženom videu.

Izvor vijesti: http://www.24sata.info/vijesti/regija/5 ... z1GBYbdAVj
Najzaslužniji za slobodu naše zemlje su danas bez posla, gladni i žedni!
https://www.youtube.com/watch?v=vG8cSBpqHSM :pusi

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120556
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 7011 times
Been thanked: 7969 times
Status: Offline

Re: Jovan Divjak

Post by Krokodil Behko » 10 Mar 2011, 12:03

Austrijski strucnjaci analizirali dokumentaciju o Divjaku


Zaključeno da penzionirani general ne može biti izručen • Dobra reakcija pravosuđa
(Od specijalnog izvještača "Dnevnog avaza" iz Beča)

Ministar vanjskih poslova Austrije Mihael Špindeleger (Michael Spindelegger) ponovio je jučer da general Jovan Divjak neće biti izručen Srbiji.

Pravna borba

U razgovoru sa šefom bh. diplomatije Svenom Alkalajem, kako nam je preneseno, Špindeleger je kazao da su stručnjaci Ministarstva vanjskih poslova Austrije analizirali priloženu dokumentaciju i došli do zaključka da penzionirani general Armije RBiH ne može biti izručen Srbiji.

- Bez obzira na to, nama predstoji pravna borba. Ne vjerujem da bi ona mogla trajati duže od tri mjeseca. U slučaju dr. Ejupa Ganića, kada je bio zatočen u Londonu, trebalo nam je pet mjeseci i uspjeli smo. Sada imamo iskustvo, znanje, dobru saradnju i s austrijskim vlastima, siguran sam da ćemo i ovu prepreku uspješno prebroditi - kazao je za Alkalaj za "Dnevni avaz".

S njim smo razgovarali jučer ujutro, nakon što je izašao sa sastanka sa Špindelegerom.

- Ovo je nastavak dijaloga koji ministar i ja imamo već duže vrijeme, a počeli smo intenzivnije kontakte od trenutka kada je Divjak uhapšen. Bili smo stalno na liniji. Nadao sam se da ćemo se susresti tokom nedavne posjete tri ministra vanjskih poslova Sarajevu, ali se on nažalost razbolio i nije to ona "diplomatska bolest", već je stvarno imao upalu pluća. Danas je na poslu i odmah smo našli priliku da razgovaramo. Razgovarali smo o diplomatskim aktivnostima koje poduzimaju tri ministra vanjskih poslova - Austrije, Bugarske i Slovenije, ali i - naravno - o slučaju Divjak.

Obilazak porodice

Zahvalio sam se austrijskim vlastima na korektnoj saradnji i tome da je general Divjak izašao tako brzo. Dobro je reagiralo i austrijsko pravosuđe. Sada radimo protiv ekstradicije Srbiji. Mislim da ćemo i tu pobijediti - kazao je Alkalaj.

On je istakao i da će BiH zahtijevati da se sistem sigurnosti EU - SIRENA - unaprijedi kako se ne
bi više dešavali ovakvi propusti.

- Vidjet ćemo šta ćemo dalje poduzimati. Kad prođe određeno vrijeme nastojat ćemo da se generalu Divjaku omogući dolazak u Sarajevo, obilazak porodice... Prije toga ćemo se potruditi da Divjakova porodica dođe u Beč - kazao je Alkalaj.

Kafa u bečkom restoranu "Saher"

Generala Divjaka, koji je iz pritvora pušten u utorak uz kauciju, jučer smo zatekli na kafi u čuvenom bečkom restoranu "Saher". Opušten, vrlo raspoložen, ali i suzdržan u istupima u medijima, on je uživao u bečkoj kafi i kolačima.

Izjave za medije može davati "na kašičicu" jer advokatski tim ne želi nikakve rizike.
Ambasador BiH u Beču Haris Hrle na stalnoj je vezi s dr. Vernerom Zojerom (Werner Soyer) i ništa ne prepušta slučaju.

U Saheru su u društvu Divjaka bili i Alkalaj i Hrle. Bh. general čitao je jučerašnje evropsko izdanje "Dnevnog avaza". Prijatno se iznenadio kada je vidio da je uz njega poznati Rikardo Muti, gode mu brojni pozivi podrške...

U vrlo opuštenoj atmosferi, uz šale i smijeh s Divjakom smo jučer u centru starog Beča ćaskali o svemu u svačemu...
online

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120556
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 7011 times
Been thanked: 7969 times
Status: Offline

Re: Jovan Divjak

Post by Krokodil Behko » 10 Mar 2011, 13:02

Divjak za srbijanske medije

- Pretpostavljamo da ste upoznati sa svim što je pratilo sarajevsku premijeru filma "Montevideo, bog te video"?


“Čuo sam da je taj mladi glumac nosio majicu sa mojim likom i da je reditelj Bjelogrlić izjavio da mu je žao što nisam došao na premijeru”.

- Bjelogrlić je juče to na neki način demantovao i objasnio da je sa vama imao ne baš prijatan susret na premijeri "Lepih sela" u Sarajevu.

“Ma, to nije tačno! On je jedna od prvih osoba koja je iz Beograda došla u Sarajevo nakon rata. Sjećam se da sam mu prišao, kucnuo ga po ramenu i pitao ga: "Što si gađao Sarajevo?", na šta mi je on odgovorio: "Da sam ga gađao, ne bih ga promašio!"

- Čekajte, da li ste vodili napet razgovor ili ne?

“Kakav crni napet razgovor?! Ja sam se našalio, ništa negativno nisam ni osećao ni rekao Bjelogrliću”.

- A kako glasi istina?

“Koja istina? Srpska, hrvatska ili bošnjačka? Glasi da je u Hrvatskoj prije rata bilo 14 posto Srba, a da ih je danas samo tri. Da je u Banjaluci prije rata živjelo 40 posto Bošnjaka, a da ih sada ima manje od dva procenta... Ko je kriv za to? Da li su svi ljudi odgovarali? Da li su sve tri strane sjele da iskreno razgovaraju o tome? Nisu. I ne vjerujem da će u skorije vrijeme”.

- Možete li da pojasnite vašu trenutnu situaciju?

“Malo ljudi zna da sam 2005. bez ikakvih problema boravio u Beogradu. Išao sam u Jugoslovensko dramsko pozorište, niko se tada nije interesovao za mene. A onda se 2008. godine podiže ta besmislena optužnica protiv mene”.

- Roditelji oficira stradalih u Dobrovoljačkoj ulici 3. maja 1992. ne misle tako.

“Čujte, ja se za to ne osjećam krivim! Pokušavao sam da spriječim mnogo veći zločin od onog koji se desio. Imate taj famozni snimak na kojem se čuje moj glas dok pokušavam da smirim situaciju. Vikao sam: Ne pucaj”.

- Da li ste spremni da konačno objasnite šta se tog dana desilo?

“Desio se sukob dvije vojske! JNA je ušla u grad, pucala, ali zbog čega? S druge strane je bilo pripadnika Teritorijalne odbrane Sarajeva, "zelenih beretki", pripadnika tzv. Patriotske lige... Trebalo je obaviti razmjenu između uhapšenog Alije Izetbegovića i generala Kukanjca, ali su stvari izmakle kontroli”.

- Zašto se niste vratili u Beograd?

“Ma, gdje da se vratim? Moji korjeni su u Bosni, ja sam Bosanac, Sarajlija, Evropejac! Čitavih 45 godina proveo sam u Sarajevu. Samo sam rođen u Srbiji, kada je moj otac tri godine bio na službi na Jablanici kod Smedereva”.

- Vi ste Srbin?

“Kakve to veze ima sa bilo čim? U Srbiji nemam nikoga, ništa, ni kučeta ni mačeta”!

- Zašto ste onda tek 1998. vratili čin generala Armije BiH? Pominjalo se da ste bijesni zbog otkrića jame Kazane, u koju su bacani ubijeni Srbi.

“O toj jami sam pričao još 1993. Čin sam vratio iz građanske neposlušnosti. Vidio sam kako se dodjeljuju odlikovanja, upozoravao da će mnogi od tih, tada sa ljiljanima kao činovima, završiti u Hagu. I bio sam u pravu”.

- Bilo vam je žao što niste i vi odlikovani?

“Ma, drago mi je što nisam! Da jesam, ne bih mogao sad da lajem ovoliko”.

- Mnogi detalji iz vaše biografije su nerazrjašenjeni. Kako ste napustili JNA?

“Nisam napustio JNA, ja sam u Teritorijalnoj odbrani bio još od 1984. U vrijeme rata bio sam komandant TO okruga Sarajevo.”

- Optužuju vas da ste oružje JNA ustupili teritorijalcima i za to uzeli pare?

“Čitam prije neki dan nekog veselnika koji piše da sam u Beč došao kako bih u Hypo banci uzeo pare od balija zato što sam omogućio ubistva Srba. Meni je to i smiješno i tužno. Kakve crne pare...”, kaže između ostalog general Divjak.
online

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120556
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 7011 times
Been thanked: 7969 times
Status: Offline

Re: Jovan Divjak

Post by Krokodil Behko » 11 Mar 2011, 23:02

Interpol potvrdio: Potjernica za Jovanom Divjakom uopce ne postoji

Ovo je navedeno u pismu generalnog sekretara INTERPOL- a Ronalda K. Nobblea, upućenog nadležnim institucijama Bosne i Hercegovine 10. marta 2011
Za penzioniranim generalom Armije RBiH Jovanom Divjakom ne postoji raspisana nikakva potjernica niti je on uopće registriran u INTERPOL-ovim bazama podataka.

Ovo je navedeno u pismu generalnog sekretara INTERPOL- a Ronalda K. Nobblea, upućenog nadležnim institucijama Bosne i Hercegovine 10. marta 2011.

Ovakav odgovor bio je očekivan i potvrđuje istupe čelnika Ministarstva sigurnosti BiH da je u prethodnom period učinjeno sve što je bilo u moći institucija BiH da bi se spriječilo postupanje po politički motiviranim optužnicama iz Srbije, saopćeno je iz Ministarstva sigurnosti BiH.
online

User avatar
komsija
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3367
Joined: 14 Jan 2011, 09:08
Been thanked: 1 time
Contact:
Status: Offline

Re: Jovan Divjak

Post by komsija » 12 Mar 2011, 15:02

Kada ljudi odu od tebe, pusti ih neka idu.Tvoja sudbina nikada nije vezana za nekoga ko te napusti. To ne znači da je ta osoba loša, nego da je njena uloga u tvom životu završena."
I, obratno!

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120556
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 7011 times
Been thanked: 7969 times
Status: Offline

Re: Jovan Divjak

Post by Krokodil Behko » 26 Mar 2011, 23:08

Srbija uputila zahtjev za izrucenje Jovana Divjaka

Ministarstvo pravde Srbije uputilo je austrijskim pravosudnim organima zahtjev za izručenje penzionisanog generala Armije BiH Jovana Divjaka, potvrdila je danas Srni ministarka pravde Srbije Snežana Malović.

Ona je navela da je zahtjev za izručenje Divjaka, koga Srbija tereti za umiješanost u zločin nad vojnicima JNA 1992. godine u Dobrovoljačkoj ulici u Sarajevu, upućen prije nekoliko dana.

"Očekujem da će tužilaštva Srbije i BiH postići dogovor oko potpisivanja Sporazuma o ustupanju dokaza što može dovesti do još veće saradnje u pogledu procesuiranja predmeta ratnih zločina, a samim tim uspostavljanju pomirenja u regionu", rekla je Malović.

Zahtjev za izručenje Divjaka austrijskim vlastima uputila je i BiH 22. marta.

Divjak uhapšen je 3. marta u Beču na zahtjev Srbije, koja ga optužuje da je odgovoran za napad na kolonu JNA u Dobrovoljačkoj ulici u Sarajevu u marta 1992. godine, kada su ubijena 42, ranjena 73 i zarobljeno 215 pripadnika JNA.

Divjaka je sud u Kornburgu 8. marta pustio iz pritvora uz kauciju od 500.000 eura.
online

User avatar
paparaci
Hadžija
Hadžija
Posts: 6706
Joined: 26 Mar 2010, 22:08
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Jovan Divjak

Post by paparaci » 27 Mar 2011, 03:36

definitivno im (Srbiji) treba okrenuti ledja za sva vremena!
NeK pUkNu DuSmAnI...

:srce S a n i c a - G r m e č :srce

User avatar
mrki62
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 7492
Joined: 26 Mar 2010, 07:23
Status: Offline

Re: Jovan Divjak

Post by mrki62 » 27 Mar 2011, 10:26

paparaci wrote:definitivno im (Srbiji) treba okrenuti ledja za sva vremena!
Kad bi se ti pitao al se ne pitaš a tvoj idol Alija je pustio takvo nasljedstvo da se ponajviše upravo sa njima kontaktuje :pusi
Najzaslužniji za slobodu naše zemlje su danas bez posla, gladni i žedni!
https://www.youtube.com/watch?v=vG8cSBpqHSM :pusi

User avatar
paparaci
Hadžija
Hadžija
Posts: 6706
Joined: 26 Mar 2010, 22:08
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Jovan Divjak

Post by paparaci » 27 Mar 2011, 13:12

ne kaki, kruha ti. nigdje i nikad nisam rekao da je Alija moj idol.
NeK pUkNu DuSmAnI...

:srce S a n i c a - G r m e č :srce

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120556
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 7011 times
Been thanked: 7969 times
Status: Offline

Re: Jovan Divjak

Post by Krokodil Behko » 27 Mar 2011, 13:16

Da se ne zaboravi slucajno...
Predsjednik SDA Sulejman Tihic-Dambo rekao je da je u Dobrovoljackoj ulici,bio zlocin.. :kafa
online

User avatar
paparaci
Hadžija
Hadžija
Posts: 6706
Joined: 26 Mar 2010, 22:08
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Jovan Divjak

Post by paparaci » 27 Mar 2011, 13:35

Tihija treba dobro "otresti", kao mnoge njih! i onog zujana Bakira ne mogu organski!
NeK pUkNu DuSmAnI...

:srce S a n i c a - G r m e č :srce

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120556
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 7011 times
Been thanked: 7969 times
Status: Offline

Re: Jovan Divjak

Post by Krokodil Behko » 27 Mar 2011, 13:40

paparaci wrote:Tihija treba dobro "otresti", kao mnoge njih! i onog zujana Bakira ne mogu organski!
Obicni babin upisanko... pokro glasove na izborima...
SDA vise nema kadrove koji su iole ostali cisti u svom tom
kriminalu i unazadjivanju drzave na sve moguce nacine..
Problem je taj sto ni ostale "bosnjacke" stranke ne stoje
dobro sa kadrovima....

Ljudi poput Divjaka,nikada nece biti u prvom planu..
Neda im ova lopovija..
online

User avatar
mrki62
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 7492
Joined: 26 Mar 2010, 07:23
Status: Offline

Re: Jovan Divjak

Post by mrki62 » 27 Mar 2011, 13:45

paparaci wrote:Tihija treba dobro "otresti", kao mnoge njih! i onog zujana Bakira ne mogu organski!
Sve je to ostavština vašeg idola iliti izdajice.
Alija je striktno zahtijevao da ga naslijedi na čelu SDA upravo Tihić - da nastavi politiku koja Srbima odgovara a Bakir je jednako došao u politiku , da drugdje glasovi ne bi išli - da se ne bi rasipali
Najzaslužniji za slobodu naše zemlje su danas bez posla, gladni i žedni!
https://www.youtube.com/watch?v=vG8cSBpqHSM :pusi

User avatar
paparaci
Hadžija
Hadžija
Posts: 6706
Joined: 26 Mar 2010, 22:08
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Jovan Divjak

Post by paparaci » 27 Mar 2011, 13:47

Krokodil Behko wrote: Ljudi poput Divjaka,nikada nece biti u prvom planu..
Neda im ova lopovija..
da, nazalost! ne samo zbog te lopovije, nego i zbog naroda. dok god budu dopustali da nas truju i dalje vecinski vladaju te tri stranke i slicne njima - nema nam spasa. :lopta


Slovenac, smaras!
NeK pUkNu DuSmAnI...

:srce S a n i c a - G r m e č :srce

User avatar
mrki62
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 7492
Joined: 26 Mar 2010, 07:23
Status: Offline

Re: Jovan Divjak

Post by mrki62 » 27 Mar 2011, 14:01

paparaci wrote:

Slovenac, smaras!
Budi fer pa priznaj da je to tako a ako ne možeš priznati, mogu se nekako i dokazi prilijepiti ovđekana :pusi
Najzaslužniji za slobodu naše zemlje su danas bez posla, gladni i žedni!
https://www.youtube.com/watch?v=vG8cSBpqHSM :pusi

User avatar
mrki62
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 7492
Joined: 26 Mar 2010, 07:23
Status: Offline

Re: Jovan Divjak

Post by mrki62 » 29 Mar 2011, 17:12

Kako sada razumjeti ovo ??????????????




Austrijski sud: Stigao zahtjev Srbije za izručenje Divjaka / Zahtjev bh vlasti još nije stigao



Image

Nadležni austrijski sud u Kornojburgu primio je zahtjev Srbije za izručenje penzionisanog generala Armije BiH Jovana Divjaka, koga Beograd traži zbog sumnji za ratni zločin u Dobrovoljčkoj ulici u Sarajevu.

"Dokumentacija iz Srbije je dospjela", potvrdio je danas portparol tog suda Gernot Brajtenberg-Cenenberg za austrijsku novinsku agenciju APA.

Prema njegovim riječima, nakon što je pristigao zahtjev Srbije za ekstradiciju, počinje prikupljanje dokumentacije za izručenje.

Nadležni u sudu će, kako je naveo portparol suda, prikupiti i razmotriti sve dostupne dokumente u slučaju "Divjak".

Ako dospije i zahtjev BiH, oba će biti paralelno razmotrena, rekao je on i dodao da je "teoretski moguće da sudija smatra mogućim izručenje i u Srbiju i u BiH".

Portparol suda kaže da će ekstradicija Divjaka uslijediti tek nakon odgovarajuće "političke odluke" austrijskog Ministarstva vanjskih poslova.

Portparol Ministarstva vanjskih poslova Austrije Peter Launski-Tifental kaže da zahtjev vlasti BiH, koji je takođe, prema pisanju medija iz Sarajeva, poslat, "nije stigao".

Zoran Perković, pomoćnik ministra vanjskih poslova BiH za međunarodno-pravne i konzularne poslove, ranije je rekao da bi zahtjev BiH za izručenje Divjaka mogao da stigne u Austriju početkom ove sedmice.

Ministarstvo vanjskih poslova BiH 22. marta uputilo Austriji zahtjev za izručenje Divjaka. Zahtjev austrijskim vlastima predaće Ambasada BiH u Beču.

Jovan Divjak uhapšen je 3. marta u Beču na zahtjev Srbije koja ga optužuje da je odgovoran za napad na kolonu JNA u Dobrovoljačkoj ulici u Sarajevu 2. i 3. marta 1992. godine kada su ubijena 42, ranjena 73 i zarobljeno 215 pripadnika JNA, piše Srna.

Divjaka je sud u Kornburgu 8. marta pustio iz pritvora uz kauciju od 500.000 eura koja je plaćena iz budžeta Kantona Sarajevo, što je izazvalo negodovanje zvaničnika Republike Srpske i njenih predstavnika u institucijama BiH.
Najzaslužniji za slobodu naše zemlje su danas bez posla, gladni i žedni!
https://www.youtube.com/watch?v=vG8cSBpqHSM :pusi

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120556
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 7011 times
Been thanked: 7969 times
Status: Offline

Re: Jovan Divjak

Post by Krokodil Behko » 29 Mar 2011, 21:59

mrki62 wrote:Zahtjev bh vlasti još nije stigao

Imal neko da je izenenadjen ?????
online

User avatar
mrki62
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 7492
Joined: 26 Mar 2010, 07:23
Status: Offline

Re: Jovan Divjak

Post by mrki62 » 30 Mar 2011, 22:22

Enigma još traje: Gdje se zagubio zahtjev za izručenje Divjaka BiH?!



Image

Enigma oko zahtjeva za izručenjem Bosni i Hercegovini generala Jovana Divjaka, koji je uhapšen u Beču 3. marta po srbijanskoj potjernici, još traje.

Prema posljednjim informacijama, nadležni austrijski sud u Korneuburgu još nije zaprimio zahtjev bh. vlasti za izručenjem Divjaka, ali zato je tamo stigao srbijanski zahtjev.

Prema podacima iz Ministarstva pravde BiH kompletiran zahtjev za Divjakovo izručenje predat je Ministarstvu vanjskih poslova BiH 9. marta ove godine, a prema ranijoj izjavi Zorana Perkovića, pomoćnika ministra vanjskih poslova za međunarodno pravo i konzularne poslove, zahtjev Austriji poslat je 22. marta. Perković je tada rekao da je sve dugo trajalo zbog internih procedura. Podsjetimo, Divjak je uhapšen na osnovu srbijanske potjernice koja ga tereti za navodni ratni zločin u slučaju dešavanja u Dobrovoljačkoj ulici u Sarajevu maja 1992. godine. Potrebno je naglasiti da Ministarstvo pravde Austrije, još nikad nije zvanično odgovorilo Ministarstvu pravde BiH na pismeni zahtjev da im se zvanično objasni na osnovu čega je uhapšen Jovan Divjak!

"Mi kao Ministarstvo nismo dobili zvaničnu informaciju iz Austrije zašto je uhapšen. Mi smo organ koji posreduje u svemu ovome. U konkretnom slučaju, osim Konvenvcije o ekstradiciji, imamo i Ugovor iz 1982. godine između Austrije i tadašnje Jugoslavije, u kojem se za ekstradiciju mora pokazati rješenje o pritvoru i uvjerenje o državljanstvu. Rješenja o pritvoru za Divjaka nema. Tužilaštvo BiH nam je poslalo kopije zapisnika o Divjakovom dosadašnjem saslušanju i uvjerenje o držvljanstvu. Neubičajeno je da se traži izručenje nekoga, prije saznanja o razlozima hapšenja", smatra Jusuf Halilagić, sekretar Ministarstva pravde BiH, prenosi list San.

Tužilaštvo BiH je dan nakon Divjakovog hapšenja, Ministarstvu pravde BiH predalo prijedlog za njegovo izručenje BiH.

"Mi želimo da okončamo istragu u slučaju Dobrovoljačka, a gospodin Divjak je jedan od osumnjičenih u tom slučaju. Mislimo da je najbolje da predmet Dobrovoljačka bude okončan pred domaćim pravosudnim organima", pojasnio je Boris Grubešić, glasnogovornik Tužilaštva BiH razlog za zahtjevanje izručenja generala Divjaka BiH.

U Ministarstvu vanjskih poslova juče nisu željeli davati izjave o tome zašto se zahtjev za Divjakovo izručenje kod njih zadržao od 9. do 22. marta.
Najzaslužniji za slobodu naše zemlje su danas bez posla, gladni i žedni!
https://www.youtube.com/watch?v=vG8cSBpqHSM :pusi

Post Reply

Return to “Historijske ličnosti”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 4 guests