Sekte u islamu

Islam, Budizam, Kršćanstvo, hodže, popovi....
User avatar
mrki62
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 7492
Joined: 26 Mar 2010, 07:23
Status: Offline

Sekte u islamu

Post by mrki62 » 12 Mar 2011, 21:21

Moram ja zbog ponekih članova ipak otvoriti novu temu.

Sekte islama

Nakon Muhamedove smrti (570-632) došlo je do više sukoba i borbi zbog vodstva među muslimanima. Čak su neki Muhammedovi najbliži prijatelji (ashabi) bili ubijeni od strane drugih muslimana. Rezultat takvih sukoba je prouzročio razne podjele. Te podjele naizgled političke naravi su se pravdale vjerskim razlozima i tako su počele nicati razne sekte. Njih danas ima poveći broj sa svojim pod-sektama, vjerskim i pravnim školama, mističnim grupama i tajnim udruženjima.

Na primjer to su: ibadije iz južnog Alžira; aliallahi iz Iraka i Irana; druzije iz južnog Libana, Sirije i sjevernog Izraela; alevije iz Turske; nusajrije iz Sirije; jazidije iz Iraka; ahmedije iz Pakistana; rafidije koji tvrde da je Kuran patvoren; bahaije kažu da je šerijat ukinut dolaskom Bab-ea 1844. i Bahaullaha 1863.; tidžanije da su molitve i podsjećanje na Alaha vrjednije od Kurana; sufije ili derviši da znaju skrivena značenja Kurana, te da im je Kuran nepotreban zbog njihovih natprirodnih snova i vizija; murdžije da nije dostojno nikoga suditi jer je krajnja čovjekova sudbina u Allahovim rukama; džebrije vjeruju da čovjek nema slobodu izbora jer ga Allah prisiljava da radi to što već radi...

Na kraju hadis prenosi Muhammedove riječi koji kaže: ''Ljudi dvaju objava (Židovi i kršćani) su se podijelili u 72 sekte. I ovaj ummet (muslimani) će se podijeliti u 73 sekte, svi će biti u Vatri osim jedne od njih, a to je džemat (Muhammedovi sljedbenici). Neki od mog ummeta će biti vođeni čežnjama, kao zaraženi bolešću, ni jedan krvni sud niti gležanj neće biti slobodan od tih čežnji.'' (Ahmed). U drugim postevima sam dao kratki pregled poznatijih islamskih sljedbi.

Da nabrojim neke sekte :

Adžredije

Ahmedije

Alevije

Bahaije

Barelvije

Buhejsije

Čištije

Džemati teblig

Ezarikaije

Haridžije

Hemzaije

Hurufije

Ibadije

Ismailije

Nedžadije

Selefije

Sufije

Šije

Vehabije

Zejdije

Čarobnjače, pa ti kao ne vjeruješ u hadise a ima jedan ide ovako : MOJ UMET POSLIJE MENE CE SE PODIJELITI NA 73.SKUPINE.
JEDNA U DZENET A SEDAMDESET I DVIJE U DZEHENEM !




Vehabije i to bez tzv.

Stav islamske zajednice o vehabijama:

Razne sekte se u zadnje vrijeme pojavljuju i u BiH , samom svojom pojavom doprinose samo dodatnim nesporazumima - da ne kažem mržnji.

Evo par riječi o tome i od uvaženog gospodina Grabusa - koji je usput rečeno muftija u Sloveniji :

Postoji desetine različitih neoreligijskih pokreta koji narušavaju islamsku praksu u Bošnjaka. Bošnjački i bosanski identitet prepoznatljiv je između ostalog po islamu, i to specifičnoj formi sufijske, odnosno derviške prakse i hanefijskom mezhebu. Tokom povijesti BiH je bila izuzetno mirno religijsko islamsko područje u poređenju čak i sa albanskim i turskim govornim područjem, a de ne govorimo o arapskoj, perzijskoj, urdu i drugim zonama. Bošnjaci su maloljudan narod i stoga je jedinstvo koje je čuvano tokom povijesti kroz vjersku praksu i dalje jedan od uvjeta opstanka bošnjačkog naroda. Vjersko biće Bošnjaka znatno je narušeno. To sada poprima ozbiljne reperkusije. Prije nekoliko godina odbranjen je diplomski rad na FIN-u o novim religijskim pokretima u Sarajevu. Prema tom istraživanju samo u Sarajevu djeluje više stotina udruženja i nevladinih organizacija koje promoviraju različite vjerske ideje. BiH je postala pravi eldorado za različite svjetske probisvijete i sa Istoka i sa Zapada, koji „demokratiziraju“ ili „totaliziraju“ bosansku stvarnost unoseći zabunu i vjersku i političku nesigurnost među neobaviješteni svijet. Ovdje imamo jedan paradoks. Grupa o kojoj govorimo pripada ehli sunnetu, a desetine drugih obrazaca vjerovanja nema nikakve veze sa islamom. Dobro bi bilo da nosioci vehabijskog razumijevanja islama imaju više senzibiliteta za bosansku i svjetsku stvarnost. Nije dobro da se pitanje islama u jugostočnoj Evropi sada svodi na unutrašnje nesuglasice i sukobe. Dugoročno, posljedice će trpiti svi muslimani, a ideje o kojima sada razgovaramo završit će na marginama bosanske stvarnosti, jer te ideje po svome sadržaju i snazi ne rješavaju suštinska religijska pitanja, s kojima se susreće moderni čovjek. Taj obrazac rješava religijske dileme pojedinaca, ali ne rješava dileme šire zajednice.
Najzaslužniji za slobodu naše zemlje su danas bez posla, gladni i žedni!
https://www.youtube.com/watch?v=vG8cSBpqHSM :pusi

User avatar
carobnjak N
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12908
Joined: 07 Oct 2010, 22:49
Has thanked: 801 times
Been thanked: 924 times
Status: Offline

Re: Sekte u islamu

Post by carobnjak N » 12 Mar 2011, 21:33

Fino ti coek kaze ,de pogledaj opet ..ja se 100% slazem sa njegovim stavom a to je i zvanicno misljenje IZ Bih...o Sloveniji stavrno ne znam nista
[media]LT92mEsKW_A[/media]
niko te ne može spasiti osim tebe (Bukovski)

User avatar
mrki62
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 7492
Joined: 26 Mar 2010, 07:23
Status: Offline

Re: Sekte u islamu

Post by mrki62 » 12 Mar 2011, 21:39

Imaš temu o vehabijama i stav samog reisa Cerića a imaš i hadis koji govori o sektama i sav tvoj trud je uzalud.
Ybt, svugdje na svijetu vehabije postoje a samo za tebe ne, jel ahi :pusi
Najzaslužniji za slobodu naše zemlje su danas bez posla, gladni i žedni!
https://www.youtube.com/watch?v=vG8cSBpqHSM :pusi

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120553
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 7010 times
Been thanked: 7966 times
Status: Online

Re: Sekte u islamu

Post by Krokodil Behko » 12 Mar 2011, 21:51

Pa i jeste tako... U vezi dervisa.. Islam se i jeste sirio isprva u Bosni i Hercegovini,
zahvaljujuci,da tako kazem,derviskim misionarskim radom.. I danas,nakon 550 godina,ostalo je u nasoj percepciji islama ono sto inace,krasi sufizam u Islamu,odnosno dervise..
Dakle,Bog se prihvata individualno i nema posrednika izmedju muslimana i vjernika..
Nesto slicno je i kod Albanaca i Turaka.. Zanimljivo,ujedno bi to i bili jedini muslimanski
narodi sa ove strane Kavkaza a koji ne prakticiraju nista od svih ostalih islamskih grupa.. Naravno,izuzev pojedinaca.. Mozda bi trebalo otvoriti temu o Dervisima ili to ovdje iznositi..
Sufizam jeste zasebna islamska percepcija..
online

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120553
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 7010 times
Been thanked: 7966 times
Status: Online

Re: Sekte u islamu

Post by Krokodil Behko » 12 Mar 2011, 21:53

One Ahmedije..mislim da su to oni porijeklom iz Indije ili Pakistana a koji vjeruju da je Mahdi vec bio i to upravo u Indiji... I oni su prisutni u BiH.. Sreo sam par njihovih clanova a u goste im dolazi neki crnac sa svemirskom kapom na glavi.. Ili bar lici na nesto takvo.. Ziva istina...
online

User avatar
mrki62
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 7492
Joined: 26 Mar 2010, 07:23
Status: Offline

Re: Sekte u islamu

Post by mrki62 » 12 Mar 2011, 22:01

carobnjak_iz_voza wrote:Fino ti coek kaze ,de pogledaj opet ..ja se 100% slazem sa njegovim stavom a to je i zvanicno misljenje IZ Bih...o Sloveniji stavrno ne znam nista
[media]LT92mEsKW_A[/media]
Saslušao sam i skontao da čovjek govori istinu , vehabije uistinu ne postoje al to još ne znači da nisu odpadnici od vjere
Najzaslužniji za slobodu naše zemlje su danas bez posla, gladni i žedni!
https://www.youtube.com/watch?v=vG8cSBpqHSM :pusi

User avatar
carobnjak N
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12908
Joined: 07 Oct 2010, 22:49
Has thanked: 801 times
Been thanked: 924 times
Status: Offline

Re: Sekte u islamu

Post by carobnjak N » 12 Mar 2011, 22:09

To je bolan nepotrebno zamaranje mozga sa tim i gubljenje vremena.Mene zanima samo islam ,cisti islam sa svojim temeljima i njegovim duhovnim velikanima.To ti je kao hajmo pricati o racunskoj operaciji koja se koristi u atomskoj fizici,a nismo jos ni skontali operaciju sabiranja i oduzimanja.Bavite se islamom a ne kako je nesto nastalo pod uticajem islama.
Ja cu postaviti jedan link na kojem se mogu pogledati dugometrazni dokumentrani filmovi o islamu.
Nisu to nikakvi sektaski uradci ni slicna cjepidlacenja vec zanimljivi dokumentarci o npr Ibrahimu.a.s ili o el-Gazaliju jednom od najvecih islamskih mislioca ,cak su ga i zapadnjaci svrstali u rang sa Platonom i Aristotelom..pa bujrum pogledajte,ostavite se mlacenja prazne slame.
Link cu staviti na temu islam
niko te ne može spasiti osim tebe (Bukovski)

User avatar
mrki62
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 7492
Joined: 26 Mar 2010, 07:23
Status: Offline

Re: Sekte u islamu

Post by mrki62 » 12 Mar 2011, 22:53

carobnjak_iz_voza wrote:To je bolan nepotrebno zamaranje mozga sa tim i gubljenje vremena.Mene zanima samo islam ,cisti islam sa svojim temeljima i njegovim duhovnim velikanima.To ti je kao hajmo pricati o racunskoj operaciji koja se koristi u atomskoj fizici,a nismo jos ni skontali operaciju sabiranja i oduzimanja.Bavite se islamom a ne kako je nesto nastalo pod uticajem islama.
Ja cu postaviti jedan link na kojem se mogu pogledati dugometrazni dokumentrani filmovi o islamu.
Nisu to nikakvi sektaski uradci ni slicna cjepidlacenja vec zanimljivi dokumentarci o npr Ibrahimu.a.s ili o el-Gazaliju jednom od najvecih islamskih mislioca ,cak su ga i zapadnjaci svrstali u rang sa Platonom i Aristotelom..pa bujrum pogledajte,ostavite se mlacenja prazne slame.
Link cu staviti na temu islam
Hoš reći da u ovo ne vjeruješ : MOJ UMET POSLIJE MENE CE SE PODIJELITI NA 73.SKUPINE.
JEDNA U DZENET A SEDAMDESET I DVIJE U DZEHENEM !
Najzaslužniji za slobodu naše zemlje su danas bez posla, gladni i žedni!
https://www.youtube.com/watch?v=vG8cSBpqHSM :pusi

User avatar
carobnjak N
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12908
Joined: 07 Oct 2010, 22:49
Has thanked: 801 times
Been thanked: 924 times
Status: Offline

Re: Sekte u islamu

Post by carobnjak N » 13 Mar 2011, 00:22

mrki62 wrote:
carobnjak_iz_voza wrote:To je bolan nepotrebno zamaranje mozga sa tim i gubljenje vremena.Mene zanima samo islam ,cisti islam sa svojim temeljima i njegovim duhovnim velikanima.To ti je kao hajmo pricati o racunskoj operaciji koja se koristi u atomskoj fizici,a nismo jos ni skontali operaciju sabiranja i oduzimanja.Bavite se islamom a ne kako je nesto nastalo pod uticajem islama.
Ja cu postaviti jedan link na kojem se mogu pogledati dugometrazni dokumentrani filmovi o islamu.
Nisu to nikakvi sektaski uradci ni slicna cjepidlacenja vec zanimljivi dokumentarci o npr Ibrahimu.a.s ili o el-Gazaliju jednom od najvecih islamskih mislioca ,cak su ga i zapadnjaci svrstali u rang sa Platonom i Aristotelom..pa bujrum pogledajte,ostavite se mlacenja prazne slame.
Link cu staviti na temu islam
Hoš reći da u ovo ne vjeruješ : MOJ UMET POSLIJE MENE CE SE PODIJELITI NA 73.SKUPINE.
JEDNA U DZENET A SEDAMDESET I DVIJE U DZEHENEM !
Vjerujem,a ti hos reci da si ti neki dzennetlija ,a ne drzis se farzova vec te od cijelog islama zanimaju samo 2-3hadisa i sekte .Zalosna cinjenica Mrki
niko te ne može spasiti osim tebe (Bukovski)

User avatar
mrki62
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 7492
Joined: 26 Mar 2010, 07:23
Status: Offline

Re: Sekte u islamu

Post by mrki62 » 13 Mar 2011, 08:58

carobnjak_iz_voza wrote:Vjerujem,a ti hos reci da si ti neki dzennetlija ,a ne drzis se farzova vec te od cijelog islama zanimaju samo 2-3hadisa i sekte .Zalosna cinjenica Mrki
Eh , pa ako vjeruješ , onda vjeruj i da vehabije postoje a ne da se zanimaš samo za one farzove ili hadise ili sekte koje tebi odgovaraju i to u datom trenutku :pusi
Teško je sa tobom onim koji te ne poznaju i ne kontaju kome si nagnjen al meni je uživanje sa takvima sudjelovati po forumima :pusi
Najzaslužniji za slobodu naše zemlje su danas bez posla, gladni i žedni!
https://www.youtube.com/watch?v=vG8cSBpqHSM :pusi

User avatar
carobnjak N
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12908
Joined: 07 Oct 2010, 22:49
Has thanked: 801 times
Been thanked: 924 times
Status: Offline

Re: Sekte u islamu

Post by carobnjak N » 13 Mar 2011, 09:24

mrki62 wrote:
carobnjak_iz_voza wrote:Vjerujem,a ti hos reci da si ti neki dzennetlija ,a ne drzis se farzova vec te od cijelog islama zanimaju samo 2-3hadisa i sekte .Zalosna cinjenica Mrki
Eh , pa ako vjeruješ , onda vjeruj i da vehabije postoje a ne da se zanimaš samo za one farzove ili hadise ili sekte koje tebi odgovaraju i to u datom trenutku :pusi
Teško je sa tobom onim koji te ne poznaju i ne kontaju kome si nagnjen al meni je uživanje sa takvima sudjelovati po forumima :pusi
Citiraj mi hadis o "vehabijama"...mozes li?
niko te ne može spasiti osim tebe (Bukovski)

User avatar
mrki62
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 7492
Joined: 26 Mar 2010, 07:23
Status: Offline

Re: Sekte u islamu

Post by mrki62 » 13 Mar 2011, 09:49

carobnjak_iz_voza wrote:Citiraj mi hadis o "vehabijama"...mozes li?
Ti si veoma mlad u islamu , ne po godinama, već po vjerovanju , jer da si imalo u vjeri moj mumine, ti bi znao da ne postoji hadis ni o jednoj jedinoj sekti.
Ako ima, popravime.
Našao si meni muda pod bubrege prodavat :lupa
Najzaslužniji za slobodu naše zemlje su danas bez posla, gladni i žedni!
https://www.youtube.com/watch?v=vG8cSBpqHSM :pusi

User avatar
carobnjak N
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12908
Joined: 07 Oct 2010, 22:49
Has thanked: 801 times
Been thanked: 924 times
Status: Offline

Re: Sekte u islamu

Post by carobnjak N » 13 Mar 2011, 16:14

mrki62 wrote:
carobnjak_iz_voza wrote:Citiraj mi hadis o "vehabijama"...mozes li?
Ti si veoma mlad u islamu , ne po godinama, već po vjerovanju , jer da si imalo u vjeri moj mumine, ti bi znao da ne postoji hadis ni o jednoj jedinoj sekti.
Ako ima, popravime.
Našao si meni muda pod bubrege prodavat :lupa
Kako si ti onda ,kojom logikom dosao do toga da hadisi govore o "vehabijama"?
niko te ne može spasiti osim tebe (Bukovski)

User avatar
mrki62
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 7492
Joined: 26 Mar 2010, 07:23
Status: Offline

Re: Sekte u islamu

Post by mrki62 » 13 Mar 2011, 16:26

carobnjak_iz_voza wrote:Kako si ti onda ,kojom logikom dosao do toga da hadisi govore o "vehabijama"?
Gdje sam to baš ja napisao ???????????
Najzaslužniji za slobodu naše zemlje su danas bez posla, gladni i žedni!
https://www.youtube.com/watch?v=vG8cSBpqHSM :pusi

semi zimmitti
Na probnom
Na probnom
Posts: 2
Joined: 19 May 2011, 12:55
Status: Offline

Re: Sekte u islamu

Post by semi zimmitti » 22 May 2011, 08:30

kao prvo od vas nije ni jedan musliman pravi pravi musliman ne prica tako i ne prepire se stvarno smjesno

User avatar
mrki62
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 7492
Joined: 26 Mar 2010, 07:23
Status: Offline

Re: Sekte u islamu

Post by mrki62 » 23 Aug 2014, 15:15

semi zimmitti wrote:kao prvo od vas nije ni jedan musliman pravi pravi musliman ne prica tako i ne prepire se stvarno smjesno
A kao drugo, ti si zadužen da dijeliš titule ko jeste a ko nije musliman?
Ko se to gdje prepire?
Ko određuje mimo Allaha ko je vjernik a ko nije,da nisi možda ti ?
Najzaslužniji za slobodu naše zemlje su danas bez posla, gladni i žedni!
https://www.youtube.com/watch?v=vG8cSBpqHSM :pusi

User avatar
harlekin
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3089
Joined: 14 Aug 2011, 02:04
Has thanked: 150 times
Been thanked: 261 times
Status: Offline

Re: Sekte u islamu

Post by harlekin » 23 Aug 2014, 16:47

mrki62 wrote:
semi zimmitti wrote:kao prvo od vas nije ni jedan musliman pravi pravi musliman ne prica tako i ne prepire se stvarno smjesno
A kao drugo, ti si zadužen da dijeliš titule ko jeste a ko nije musliman?
Ko se to gdje prepire?
Ko određuje mimo Allaha ko je vjernik a ko nije,da nisi možda ti ?
jesam ja :jupi
klanjas?
postis?
jok,ajmo prtina,ne zivis po vjeri a vjernik,e nemere
i dobra ti ova tema sekte u islamu :ideja
ovi vaki ko ja i ti koji ne zivimo po islamu a kodjoja velimo kak smo muslimani,jesmo mi u biti sekta? :ovaj

User avatar
mrki62
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 7492
Joined: 26 Mar 2010, 07:23
Status: Offline

Re: Sekte u islamu

Post by mrki62 » 23 Aug 2014, 16:54

harlekin wrote: jesam ja :jupi
klanjas?
postis?
jok,ajmo prtina,ne zivis po vjeri a vjernik,e nemere
i dobra ti ova tema sekte u islamu :ideja
ovi vaki ko ja i ti koji ne zivimo po islamu a kodjoja velimo kak smo muslimani,jesmo mi u biti sekta? :ovaj
Ma ti znaš da sam ja Krajišnik i kao taki mogu biti samo magare :pusi ,.............ko ima zeta ima i,...........
Najzaslužniji za slobodu naše zemlje su danas bez posla, gladni i žedni!
https://www.youtube.com/watch?v=vG8cSBpqHSM :pusi

User avatar
harlekin
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3089
Joined: 14 Aug 2011, 02:04
Has thanked: 150 times
Been thanked: 261 times
Status: Offline

Re: Sekte u islamu

Post by harlekin » 23 Aug 2014, 18:33

mrki62 wrote:
harlekin wrote: jesam ja :jupi
klanjas?
postis?
jok,ajmo prtina,ne zivis po vjeri a vjernik,e nemere
i dobra ti ova tema sekte u islamu :ideja
ovi vaki ko ja i ti koji ne zivimo po islamu a kodjoja velimo kak smo muslimani,jesmo mi u biti sekta? :ovaj
Ma ti znaš da sam ja Krajišnik i kao taki mogu biti samo magare :pusi ,.............ko ima zeta ima i,...........
e bas si magare,ozb pitam :klara
vidim ja vako ti upucem u te stvari oko islama,i svega u biti pa reko da njesto pitam coeka :kafa
ja ne klanjam,ne postim,nisam na hadz isao niti imam u planu.
znaci vjernik musliman nisam,jesam ja odpadnik,ili sam u sekti,dje sam ja coece boziji :cudi

User avatar
mrki62
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 7492
Joined: 26 Mar 2010, 07:23
Status: Offline

Re: Sekte u islamu

Post by mrki62 » 23 Aug 2014, 22:14

harlekin wrote: e bas si magare,ozb pitam :klara
vidim ja vako ti upucem u te stvari oko islama,i svega u biti pa reko da njesto pitam coeka :kafa
ja ne klanjam,ne postim,nisam na hadz isao niti imam u planu.
znaci vjernik musliman nisam,jesam ja odpadnik,ili sam u sekti,dje sam ja coece boziji :cudi
Magare nego šta :pusi
Pa ja sam davno pisao da je vjernika uistinu 10-12% a ti i ja nismo među njima jer 88-90% se samo izjašnjavamo da smo pripadnici te il one vjere a u stvari ne držimo se - upravo tako kao što si opisao.
Neboj se, jopet smo mi u većini, što znači da nismo u manjini :pivo
Najzaslužniji za slobodu naše zemlje su danas bez posla, gladni i žedni!
https://www.youtube.com/watch?v=vG8cSBpqHSM :pusi

Post Reply

Return to “Religija”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 4 guests