ZENICKA "ČIMBURIJADA": POZDRAV PROLJECU

Predstavljanje gradova, naši putopisi, savjeti u vezi putovanja.

Moderator: Krokodil Behko

User avatar
Biba
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 16577
Joined: 12 Feb 2015, 12:12
Location: Zemlja Nedođija
Status: Offline

Re: Ćimburijada u Zenici

Post by Biba » 23 Mar 2015, 19:14

E onda me meni najbolji cimbur s paprikama :ok
Počeo sam pušiti otkad su se moji snovi pretvorili u dim. :pusi

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120151
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6890 times
Been thanked: 7766 times
Status: Online

Re: Ćimburijada u Zenici

Post by Krokodil Behko » 23 Mar 2015, 19:16

E pa malo će sačekati taj ćimbur. Pet maraka paprike :D
online

User avatar
Zagorka
Žena, majka, forumašica
Žena, majka, forumašica
Posts: 34535
Joined: 05 Oct 2011, 11:33
Location: Pije kahvu s podzidom.
Has thanked: 424 times
Been thanked: 623 times
Status: Offline

Re: Ćimburijada u Zenici

Post by Zagorka » 23 Mar 2015, 22:20

Rum wrote:Cimbur je jaja ,mlijeko i sol ,sve drugo.je fake recept

pa ti naruci u bbi(bubam primjer) cimbur pa da vidis sta ces dobiti.......cuj jaja sama......pa zasto bi se jaja zvala cimbur a ne jaja?Izmisljate novo ime za jaja?

Otprilike je ovako kako Maja kaze,moze sa svacim kao sto imas baklavu od pistacija ili narandze ali je prva i prava s orasima........i nama tradicija vec.........

behko kakve paprike te spopale,ti vazda uzjaho po tim paprikama opet....... :roll ..........to je luk........
Gospode, gdje li pronalaze, ovoliku đubrad i mamlaze.

User avatar
Rum
Sebijin pulen
Sebijin pulen
Posts: 95678
Joined: 17 Oct 2010, 17:29
Mood:
Has thanked: 33899 times
Been thanked: 20673 times
Contact:
Status: Offline

Re: ZENICKA "ČIMBURIJADA": POZDRAV PROLJECU

Post by Rum » 17 Mar 2021, 12:20

VIDEO: ČIMBURIJADA 2021 – BUDIMO ODGOVORNI, organizovana nagradna igra

Image


VIDEO: ČIMBURIJADA 2021 – BUDIMO ODGOVORNI, organizovana nagradna igra- S obzirom na naglo pogoršanje epidemiološke situacije izazvane virusom COVID-19, te nepovoljnu situaciju kada je u pitanju porast zaraženih, oboljelih i umrlih na području cijele BiH, Forum građana Zenice neće ni ove godine organizovati prateće aktivnosti u sklopu Čimburijade. Apelujemo na sve građane da ozbiljno shvate ovu tešku situaciju te da odustanu od masovnog okupljanja, da poštuju sve mjere i preporuke nadležnih kriznih štabova jer samo tako možemo svi zajedno uticati da se ova situacija stabilizuje.

Ove godine vas pozivamo, da sačuvamo tradiciju i primjereno aktuelnoj epidemiološkoj situaciji u krugu svoga doma, sa porodicom i prijateljima pripremanjem Zeničkog čimbura na simboličan način pozdravimo dolazak proljeća.

Za razliku od dosadašnjih, ova Čimburijada može imati obilježja polu-virtualnog događaja koji bi se jednim dijelom održavao u privatnom okruženju, a drugim dijelom na društvenim mrežama.

U vezi s tim Forum građana Zenice je izradio promotivni video o pravljenju Zeničkog čimbura kao jednog od simbola Čimburijade i objavljuje konkurs za fotografije na temu „Zenički čimbur u doba korone“.

Sve zainteresovane pozivamo da nam pošalju tri fotografije koje će pokazati: pripremu Zeničkog čimbura, gotov čimbur, sliku ambijenta/društva.

Vaše tri fotografije možete poslati do 25. marta 2021. godine na sljedeće adrese:

Viber broj: 060 33 10 127
FB stranica: Forum građana Zenice
e-mail: forumgze@gmail.com.
Najuspješnije fotografije će biti nagrađene prigodnim poklon paketima Zeničke mljekare.

Forum građana Zenice

Zenica, 17. marta 2021. god.


Neka si nam Živa I Zdrava Sultanija 💚

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120151
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6890 times
Been thanked: 7766 times
Status: Online

Re: ZENICKA "ČIMBURIJADA": POZDRAV PROLJECU

Post by Krokodil Behko » 21 Mar 2022, 17:24

Image
online

User avatar
insomnia
Rđav kurac
Rđav kurac
Posts: 63717
Joined: 31 May 2013, 20:11
Has thanked: 3146 times
Been thanked: 9718 times
Status: Offline

Re: ZENICKA "ČIMBURIJADA": POZDRAV PROLJECU

Post by insomnia » 21 Mar 2022, 17:30

Hop, posle zene da farbaju jaja imal koja da … a, jbg nije ovo to
Iskustvo mi je pomoglo da u sebi nađem balans
Pa okoreli šaban začas postao je šaman

User avatar
ironman
sirius
sirius
Posts: 26570
Joined: 25 Jan 2021, 19:36
Has thanked: 13847 times
Been thanked: 14111 times
Status: Offline

Re: ZENICKA "ČIMBURIJADA": POZDRAV PROLJECU

Post by ironman » 21 Mar 2022, 17:33

Krokodil Behko wrote: 21 Mar 2022, 17:24 Image
Ova slika je prije zbogom zivote :D.
dream of spring..
...at dawn look to the east.

User avatar
Rum
Sebijin pulen
Sebijin pulen
Posts: 95678
Joined: 17 Oct 2010, 17:29
Mood:
Has thanked: 33899 times
Been thanked: 20673 times
Contact:
Status: Offline

Re: ZENICKA "ČIMBURIJADA": POZDRAV PROLJECU

Post by Rum » 21 Mar 2022, 17:51

Satrali koronu bez vakcine :respekt
Neka si nam Živa I Zdrava Sultanija 💚

User avatar
Rum
Sebijin pulen
Sebijin pulen
Posts: 95678
Joined: 17 Oct 2010, 17:29
Mood:
Has thanked: 33899 times
Been thanked: 20673 times
Contact:
Status: Offline

Re: ZENICKA "ČIMBURIJADA": POZDRAV PROLJECU

Post by Rum » 21 Mar 2022, 18:27

Image
Šabović Adis wrote: 21 Mar 2022, 17:39 .
Neka si nam Živa I Zdrava Sultanija 💚

User avatar
Rum
Sebijin pulen
Sebijin pulen
Posts: 95678
Joined: 17 Oct 2010, 17:29
Mood:
Has thanked: 33899 times
Been thanked: 20673 times
Contact:
Status: Offline

Re: ZENICKA "ČIMBURIJADA": POZDRAV PROLJECU

Post by Rum » 21 Mar 2022, 19:40

Obale rijeke Bosne u Zenici nakon dvogodišnje pauze usljed pandemije koronavirusa ove godine ponovo su mjesto odražavanja tradicionalne manifestacije “Čimburijada” kojom se u Zenici slavi dolazak proljeća.
Organizator “Čimburijade” je Forum građana Zenice, a pokrovitelj je Gradska uprava Zenica na čelu sa gradonačelnikom Fuadom Kasumovićem koja je još jednom potvrdila da poštuje sve tradicije u gradu pa tako i ovu stogodišnju. Upravo Forum građana Zenice i Gradska uprava Zenica rade na tome da se Čimburijada proglasi nematerijalnim kulturnim dobrom BiH.
Svečanoj ceremoniji otvorenja “Čimburijade” prisustvovao je gradonačelnik Fuad Kasumović sa saradnicima, koji se kratko obratio prisutnima, a potom obišao Kamberovića polje i sugrađane koji su došli obilježiti ovu manifestaciju.
“Zahvaljujem se Forumu građana Zenice koji njeguju ovu dugogodišnju tradiciju Zeničana. Također, neizmjerno hvala i porodici Salčinović koja godinama baštini ovu tradiciju i osigurava besplatnu podjelu čimbura posjetiocima. Narod bez tradicije, nije narod. Dok sam gradonačelnik, Gradska uprava Zenica će podržavati ovakve i slične manifestacije, a što smo činili i ranije. Ove godine finansijski smo podržali Čimburijadu i organizatora sa 10.000 KM, a naredne godine ćemo cjelokupnu organizaciju podići na još veći nivo kakav naš grad i ova tradicionalna manifestacija zaslužuju. Želim da svi građani uživaju u ovom danu i da obavezno probaju zenički “Čimbur”, što su mnogi već i učinili”, poručio je gradonačelnik Zenice Fuad Kasumović.
Nakon govora, gradonačelniku je uručen poklon i to maskota “Čimburko” i suvenir sa motivom ove manifestaciju, a koji su djelo ruku Abdulaha Frndića.

Neka si nam Živa I Zdrava Sultanija 💚

User avatar
greeneyes
Hadžija
Hadžija
Posts: 90760
Joined: 19 Jan 2013, 21:17
Location: Ispod šljive na sred njive.
Has thanked: 6125 times
Been thanked: 6701 times
Status: Offline

Re: ZENICKA "ČIMBURIJADA": POZDRAV PROLJECU

Post by greeneyes » 21 Mar 2022, 20:30

Ne pamtim kad sam se ovako ismijao :D.

Dido legenda :srce


Samo sabura

User avatar
Rum
Sebijin pulen
Sebijin pulen
Posts: 95678
Joined: 17 Oct 2010, 17:29
Mood:
Has thanked: 33899 times
Been thanked: 20673 times
Contact:
Status: Offline

Re: ZENICKA "ČIMBURIJADA": POZDRAV PROLJECU

Post by Rum » 18 Mar 2023, 19:14

ZENICA - SJEĆANJA NA ČIMBUR, ČIMBURANJE
PRVO OVO, PA DALJE. Prvog dana proljeća, treba pojesti čimbur sa žarom (koprivom). Planinari su pravili sa srijemušom (divlji bijeli luk). Meni taj čimbur ljepši, jer lijepo miriše po bijelom luku.
Zahvalan sam planinarskom prijatelju Bernadinu Kapi, koji me obradovao svježe ubranim srijemušom sa Lisca. Pojeo sam jutros u slast!
Prije izvjesnog vremena sam za određene namjene, nabacio na papir svoja sjećanja na čimbur i čimburanje, koje se od kraja sedamdesetih, po ideji našeg veoma poštovanog novinara, pok. Vlaste Jovića, preimenovalo u čimburijadu.
Stanovao sam s roditeljima u zgradi projektnog naziva C-7, sada bulevar Kulina bana 34, peti ulaz. U ulazu je bila i porodica Čuruković. Mujo Čuruković sa suprugom i djecom, majkom Šuhretom udovicom Derviša Čurukovića i bratom Muharemom. Mi smo u peti ulaz doselili krajem 1955. godine, a prethodno smo u istoj zgradi stanovali u trećem ulazu, prizemlje.
Komšijska poznanstva su tada brzo sklapana. Obavezna sijela, najčešće subotom uvečer ili nedjeljom uvečer uz radijsku emisiju „Veselo veče“.
Godine 1956. smo dobili poziv od komšija Čurukovića, da idemo kod njih na Ušće, dočekati proljeće uz čimbur. Otac je radio, pa nije mogao, a mi smo djeca sa majkom krenuli zajedno sa Čurukovićima. Po dolasku, prvo smo išli do kuće Saliha Čurukovića, da naberemo kopriva. Usput sam vidjeo još nekoliko malih društvanca okupljenih oko vatrica. Ta kuća bijaše uz lijevu obalu Babine rijeke, ispod sadašnjeg Doma penzionera. Iz temelja kuće je izbijala česma sa hladnom vodom.
Poslije branja koprive, pošli smo do mlina Barešića Ilije. Tu smo se umivali omahom i koprivu prali u omahi. Omaha je vodena izmaglica, koja se stvara udaranjem vodenog mlaza u vodenički točak.
Ispred mlina je bio vodeničar Barešić Ilija sa svojim prijateljima, uz vatricu i spremao čimbur.
Kada smo se vratili, prvo je spravljen čimbur za nas djecu. Taj čimbur je spravljen od ulupanih jaja u koja je umiješana isjeckana kopriva i koliko se sjećam, na svako jaje se dodavao po findžan mlijeka.
Čimbur su najčešće pripremali Mujo ili Sulejman Čuruković. Prvo bi se na maslu lagano pržila žara i na to su se izlijevala blago umućena kokošija jaja, uz dodatak mlijeka.
Čimbur za starije se te godine pravio također sa umućenim jajima, ali bez dodataka. U kasnijim godinama se čimbur za starije pravio sa mladim lukom, listovima srijemuša, a ponekada i sa tanko narezanim suhim mesom.
Prilikom čimburanja, a u slavu proljeća i ljubavi, pjevala se, bez muzičke pratnje narodna pjesma: „Proljeće se budi i lista drveće“. Pjesmu je krajem pedesetih godina 20. stoljeća pjevala nenadmašna kraljica bosanske sevdalinke, Beba Selimović.
Poslušati pjesmu na linku:
Nije se dugo zadržavalo. Pojede se čimbur, stariji popiju kafu i po neku ljutu i razlaz.
Vremenom se društvo širilo, a redovno je bilo veće, posebno kada 21. mart pada u nedjelju, jer je u ta doba, jedino nedjelja bila neradni dan. Radno vrijeme je bilo od 6,00 sati, a nastava u školama počinjala u 7,00 sati.
Za nas školarce, problem je bio u tom, ako je nastava prije podne. Izostanke se moglo pravdati samo ljekarskim i roditeljskim ispričnicama. Roditelji u pravilu, nisu tolerisali izostanak iz škole radi čimbura, odnosno čimburanja.
Image
Neka si nam Živa I Zdrava Sultanija 💚

User avatar
Kai
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 7564
Joined: 24 Aug 2021, 13:47
Mood:
Has thanked: 675 times
Been thanked: 1452 times
Status: Offline

Re: ZENICKA "ČIMBURIJADA": POZDRAV PROLJECU

Post by Kai » 18 Mar 2023, 21:46

Ubace li bar suha mesa 👀😂
Vragolasto..:zao

User avatar
Mutevelija
Selonačelnik
Selonačelnik
Posts: 86350
Joined: 28 Nov 2015, 20:04
Has thanked: 853 times
Been thanked: 1641 times
Status: Offline

Re: ZENICKA "ČIMBURIJADA": POZDRAV PROLJECU

Post by Mutevelija » 18 Mar 2023, 22:37

Kad je to :hm
Pero la suerte se ensañó contigo
Y te dejó con el alma
Hecha pedazos
Tú corazón
Quedó herido y sin perdón
Ya no sabe como amar
Como piedra endureció

🍉🍉🍉🍉

User avatar
ElTriconi
Đulaga
Đulaga
Posts: 36843
Joined: 24 Mar 2019, 14:13
Mood:
Has thanked: 23154 times
Been thanked: 4506 times
Status: Offline

Re: ZENICKA "ČIMBURIJADA": POZDRAV PROLJECU

Post by ElTriconi » 18 Mar 2023, 22:42

Sace 🤔
Sehara mi puna blaga
Al ne haje moja draga 🤗😊

User avatar
Rum
Sebijin pulen
Sebijin pulen
Posts: 95678
Joined: 17 Oct 2010, 17:29
Mood:
Has thanked: 33899 times
Been thanked: 20673 times
Contact:
Status: Offline

Re: ZENICKA "ČIMBURIJADA": POZDRAV PROLJECU

Post by Rum » 20 Mar 2023, 11:04

Neka si nam Živa I Zdrava Sultanija 💚

Post Reply

Return to “Turizam”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 5 guests