PIO/MIO FBiH, PIO RS

Zapošljavanje, stanje ekonomije u BiH i svijetu, recesija.

Moderator: Krokodil Behko

User avatar
ElTriconi
Đulaga
Đulaga
Posts: 36846
Joined: 24 Mar 2019, 14:13
Mood:
Has thanked: 23159 times
Been thanked: 4508 times
Status: Offline

Re: Svi penzioneri u Federaciji BiH u augustu će dobiti jednokratnu pomoć

Post by ElTriconi » 28 Jun 2021, 20:31

Nek dobro razgode da im barem tri godine traje 🙈😂
Sehara mi puna blaga
Al ne haje moja draga 🤗😊

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120162
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6890 times
Been thanked: 7770 times
Status: Offline

Re: PIO/MIO FBiH, PIO RS

Post by Krokodil Behko » 12 Sep 2021, 09:59

Koliko godina života i staža vam treba za minimalnu, srazmjernu ili zagarantovanu penziju... Ko ima pravo, a ko ne?


Ko ima pravo na minimalnu penziju (382 KM), šta je to srazmjerna penzija, koji uvjeti se moraju ispuniti da bi se ostvarila zagarantovana penzija (478 KM), svakodnevna su pitanja građana u Federaciji koji bi željeli da se penzionišu. Pojašnjenje smo potražili u Federalnom zavodu za penzijsko i invalidsko osiguranje, piše Faktor.


Šta ako imate u BiH 10 godina staža, a pet u Hrvatskoj?


- Osnovni uvjet za penzionisanje, za minimalnu penziju, jeste 15 godina staža i 65 godina života, što je dovoljno za našu samostalnu penziju. Srazmjerna penzija je kada osoba ima staža iz drugog nekog fonda (izvan BiH), a nema dovoljno godina za našu samostalnu penziju. Naprimjer, ako ima 15 godina kod nas i 15 u Njemačkoj, i dalje će imati pravo na našu minimalnu. Ili ako ima kod nas sedam godina staža, a u Njemačkoj osam, onda će kod nas ostvariti pravo na penziju za tih sedam godina jer ukupno ima 15, i to je i dalje srazmjerna penzija. A ako kod nas osoba ima 15 godina staža, i u Njemačkoj 16-17 godina, onda ima našu samostalnu penziju - objašnjava Tomislav Kvesić, portparol Zavoda PIO FBiH.


Naglašava kako je najjednostavniji primjer za minimalnu penziju 15 godina staža i 65 godina života.


- Ukoliko osoba ima kod nas deset godina staža i pet u Hrvatskoj, i ona će dobiti za tih deset godina kod nas neki iznos penzije, zato što ukupno ima 15 godina staža. Ali ako kod nas ima 10 godina staža i u Hrvatskoj dvije, neće dobiti ništa jer ukupno nema tih minimalnih 15 godina staža i to je onda problem - govori Kvesić.


Dodaje da recimo u slučaju da osoba ispunjava uvjete za minimalnu penziju koju je stekla u BiH, ali da na rješenju ima niži iznos od 382 KM, ta osoba ipak dobija minimalnu penziju.


Ima 20 hiljada korisnika zagarantovane penzije


- Pravo na zagarantovanu penziju (478 KM) imaju naši korisnici koji su, po novom zakonu, ostvarili pravo na penziju s navršenih 40 godina staža osiguranja, a po starom zakonu oni koji su ostvarili penziju s 40 godina penzijskog staža, također pod uvjetom da žive na području BiH, a rješenjem im određen manji iznos od iznosa zagarantovane. Korisnika zagarantovane penzije, prema posljednjoj isplati, ima oko 20 hiljada - rekao nam je Kvesić.


Dodaje da minimalnu penziju, ostvarenih prema Zakonu o PIO-u, ima oko 174.500 naših korisnika i kada se tome pridodaju i penzije ostvarene pod povoljnijim uvjetima, bude ih oko 215.000.



(DEPO PORTAL/ad)
online

User avatar
Veca
Uvijek slobodna!
Uvijek slobodna!
Posts: 26348
Joined: 08 Dec 2012, 19:16
Location: Sikirevci! ---- Dijasporo, od pomoći su potrebna samo finansijska sredstva!
Has thanked: 14247 times
Been thanked: 3773 times
Status: Online

Re: PIO/MIO FBiH, PIO RS

Post by Veca » 12 Sep 2021, 13:23

...a sta cemo mi koji imamo par godina prijeratnih, radnog staza? ...nikom nista! ...ja kad sam ovdje dobila rjesenje za pemziju, ovi odavde su stupili u kontakt s sumskom, kao da jave da sam u pemziji i da mi to i dole priznaju :ha ...kad ja dobih rjesenje iz sumske, pise, ako ne moze raditi taj posao, neka izabere neki koji moze! Njet.
Zena koja ima kcer, sjedi na stolici-zena koja ima sinove naslanja se na zid.

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120162
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6890 times
Been thanked: 7770 times
Status: Offline

Re: PIO/MIO FBiH, PIO RS

Post by Krokodil Behko » 12 Sep 2021, 15:02

Veca wrote: 12 Sep 2021, 13:23 ...a sta cemo mi koji imamo par godina prijeratnih, radnog staza? ...nikom nista! ...ja kad sam ovdje dobila rjesenje za pemziju, ovi odavde su stupili u kontakt s sumskom, kao da jave da sam u pemziji i da mi to i dole priznaju :ha ...kad ja dobih rjesenje iz sumske, pise, ako ne moze raditi taj posao, neka izabere neki koji moze! Njet.

Piši propalo i traži od kancelarke :oo
online

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120162
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6890 times
Been thanked: 7770 times
Status: Offline

Re: PIO/MIO FBiH, PIO RS

Post by Krokodil Behko » 16 Dec 2021, 11:19

Biće para za mora :jupi

Penzioneri u FBiH će u decembru dobiti 50 KM novčane podrške

https://www.klix.ba/vijesti/bih/penzion ... /211216053
online

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120162
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6890 times
Been thanked: 7770 times
Status: Offline

Re: PIO/MIO FBiH, PIO RS

Post by Krokodil Behko » 21 Jan 2022, 10:19

Vučić lijepo brine o svojima. Sebija nas ne jebe ni nula posto


Image
online

User avatar
Julia-Klara
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 80782
Joined: 02 Dec 2011, 23:48
Location: u gajevima
Has thanked: 9955 times
Been thanked: 6804 times
Status: Offline

Re: PIO/MIO FBiH, PIO RS

Post by Julia-Klara » 21 Jan 2022, 12:52

i garant sve "od roka" im spakovali :valja


Moji roditelji dio iz RSa dobijaju, dio is Federacije :grana
ju mast lov jor femili end bi najs tu komsija :djed

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120162
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6890 times
Been thanked: 7770 times
Status: Offline

Re: PIO/MIO FBiH, PIO RS

Post by Krokodil Behko » 18 Apr 2022, 17:13

Penzije u Federaciji će biti povećane za 7.3%


Penzije u Federaciji Bosne i Hercegovine će se redovno uskladiti za 7,3 posto, potvrdio je za Faktor Kenan Spahić, pomoćnik federalnog ministra rada i socijale politike u Sektoru za penzijsko i invalidsko osiguranje. On kaže da je odluku o procentu donio Upravni odbor Federalnog zavoda za penzijsko i invalidsko osiguranje.

"Vlada Federacije BiH je u petak, 15. aprila, održala telefonsku sjednicu na kojoj je primila k znanju ovu odluku Upravnog odbora Zavoda PIO FBiH i ta odluka je faktički konačna i izvršna.



Pokazatelji Federalnog zavoda za statistiku su takvi kakvi jesu, izračun je pokazao 7,3 posto, ali ono što je vrlo moguće je da će se ta nekakva razlika od 0,7 posto penzionerima dati kroz vanredno usklađivaje penzija koje će biti za jedno dva mjeseca, kako bi se ispoštovalo ono što je obećavano penzionerima. Ali naravno takvu odluku donosi Vlada FBiH", kazao je Spahić.

Penzionerima je ranije rečeno iz Federalne vlade i Zavoda PIO da će se penzije redovno uskladiti za osam posto.

"Sada je do Federalnog zavoda da obračuna to usklađivanje. Zavod je zapravo uradio sve tehničke pripreme, tu neće biti nikakvih problema, oni su samo čekali zvanične podatke Zavoda za statistiku FBiH", govori Spahić.
online

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120162
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6890 times
Been thanked: 7770 times
Status: Offline

Re: PIO/MIO FBiH, PIO RS

Post by Krokodil Behko » 31 Jan 2023, 00:26

Mutevelija wrote: 26 Mar 2016, 22:51 ...

Penzioneri će dobiti ček za penziju i poseban ček na kojem će biti povećanje od 11,1 posto. Isplata počinje svakog petog u mjesecu, ali s obzirom na to da je 5. februar nedjelja, isplata počinje prvog radnog dana, a to je ponedjeljak, 6. februar.

I boli me q za osmorku, trojku, četvorku, itd..
Ja glasam strogo za one koji mi povećavaju prihode. Kužiš?
online

User avatar
Mutevelija
Selonačelnik
Selonačelnik
Posts: 86350
Joined: 28 Nov 2015, 20:04
Has thanked: 853 times
Been thanked: 1641 times
Status: Offline

Re: PIO/MIO FBiH, PIO RS

Post by Mutevelija » 31 Jan 2023, 00:48

Krokodil Behko wrote: 31 Jan 2023, 00:26
Mutevelija wrote: 26 Mar 2016, 22:51 ...

Penzioneri će dobiti ček za penziju i poseban ček na kojem će biti povećanje od 11,1 posto. Isplata počinje svakog petog u mjesecu, ali s obzirom na to da je 5. februar nedjelja, isplata počinje prvog radnog dana, a to je ponedjeljak, 6. februar.

I boli me q za osmorku, trojku, četvorku, itd..
Ja glasam strogo za one koji mi povećavaju prihode. Kužiš?
Pa kužim , ja glasam protiv onih koji govore da omladina nosa skupe mobitele i da treba uzimati brašno . Da se puno žale da ima posla itd.I da će se mladi ljudi zamijeniti robotima
Ideološki ja sma bliži ali piramida lanca ishrane nije poredana tako da prvo ide ideologija.

Ti i jesi biračko tijelo za takve ja nisam. To i kažem. Ali to je kratkovidno, ne od tebe nego od onih koji tu politiku vode, nema tu budućnosti i izgradnje nikakve nego krpljenjr i prošenje glasova od penzionera.
Sad mi je malo jasnije što si govorio da sam lijen kad san bio na državnim jaslama na birou :D. Jer nisam uplaćivao iz realnog sektora za budžet .

Znam to za penzije i otac mi je penzioner ali, ne može plata biti 570 a penzija 600 700 htio ne htio moraš pratiti platu.

Ako plata bude 570 penzija će 400 i nešto biti najniža.
Eto kad je nama bilo 420 vama je najniža bila 370-380
Tako da Dilfa i vas malo skrati kad samo poveća minimalnu platu za 53 marke umjesto dogovorenih sa sindikatima koja treba biti.
Pero la suerte se ensañó contigo
Y te dejó con el alma
Hecha pedazos
Tú corazón
Quedó herido y sin perdón
Ya no sabe como amar
Como piedra endureció

🍉🍉🍉🍉

User avatar
Masamune
DeLorean
DeLorean
Posts: 42190
Joined: 12 Dec 2019, 23:29
Mood:
Has thanked: 13802 times
Been thanked: 12345 times
Status: Online

Re: PIO/MIO FBiH, PIO RS

Post by Masamune » 31 Jan 2023, 07:21

Ne trebaju samo dizati penzije, već i plate.
When people believe in me I am good, but when people doubt me I am great.

User avatar
Dori
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 22251
Joined: 12 Nov 2019, 14:35
Mood:
Has thanked: 12771 times
Been thanked: 12357 times
Status: Offline

Re: PIO/MIO FBiH, PIO RS

Post by Dori » 31 Jan 2023, 07:33

Chan wrote: 31 Jan 2023, 07:21 Ne trebaju samo dizati penzije, već i plate.
Ma inflacija pojede sve…..Ne mogu oni to stići koliko god da ih dignu.
Ja se divim našim penzionerima (a i radnicima) kako zive (preživljavaju). Pogotovo ako samo jedno radi u familiji…..
”Fascism is cured by reading and racism is cured by traveling”

User avatar
Beni
Fuck you
Fuck you
Posts: 26358
Joined: 27 Aug 2019, 17:14
Location: On land, air, or sea, I don't need No I.D
Mood:
Has thanked: 1848 times
Been thanked: 4036 times
Status: Offline

Re: PIO/MIO FBiH, PIO RS

Post by Beni » 31 Jan 2023, 09:08

Krokodil Behko wrote: 31 Jan 2023, 00:26
Mutevelija wrote: 26 Mar 2016, 22:51 ...

Penzioneri će dobiti ček za penziju i poseban ček na kojem će biti povećanje od 11,1 posto. Isplata počinje svakog petog u mjesecu, ali s obzirom na to da je 5. februar nedjelja, isplata počinje prvog radnog dana, a to je ponedjeljak, 6. februar.

I boli me q za osmorku, trojku, četvorku, itd..
Ja glasam strogo za one koji mi povećavaju prihode. Kužiš?
TI si prodana materialisticna dusa :chloe
Fuck you a friendly note to start the day

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120162
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6890 times
Been thanked: 7770 times
Status: Offline

Re: PIO/MIO FBiH, PIO RS

Post by Krokodil Behko » 31 Jan 2023, 10:10

Beni wrote: 31 Jan 2023, 09:08
Krokodil Behko wrote: 31 Jan 2023, 00:26






I boli me q za osmorku, trojku, četvorku, itd..
Ja glasam strogo za one koji mi povećavaju prihode. Kužiš?
TI si prodana materialisticna dusa :chloe

Naravno :ok
Za šteku Iqosa, prodo bi bilo koga
online

User avatar
baton
Poneki mu pročitamo
Poneki mu pročitamo
Posts: 916
Joined: 06 Jan 2021, 22:22
Has thanked: 200 times
Been thanked: 509 times
Status: Online

Re: PIO/MIO FBiH, PIO RS

Post by baton » 03 Feb 2023, 20:12

Kad saberem sav penzijski staž imam 40 god.
Medjutim tu je i 8 godina ratnog (ABiH) staža.
I neće da mi priznaju pravo na penziju zato što nemam
58 godina starosti.Moram raditi još tri godine do 58 godina starosti...a onda ću imati 44 god penzijskog staža.Tad mogu ostvariti pravo na penziju .
Sami ste krivi, slali ste nam vukove umjesto čobana.

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120162
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6890 times
Been thanked: 7770 times
Status: Offline

Re: PIO/MIO FBiH, PIO RS

Post by Krokodil Behko » 20 Mar 2023, 10:46

Beni wrote: 31 Jan 2023, 09:08
Krokodil Behko wrote: 31 Jan 2023, 00:26






I boli me q za osmorku, trojku, četvorku, itd..
Ja glasam strogo za one koji mi povećavaju prihode. Kužiš?
TI si prodana materialisticna dusa :chloe

U aprilu povećanje za 15%, plus poravnanje uz aprilsku penziju (isplata u maju) za mjesece od n.g. do maja, u iznosu oko 60 maraka. Sad ću se još slađe prodati Fadilu :D.

E jedino, od kraja godine inflacija će pojesti tih 15%, ako ne i više :grana



KAKO SE MOŽE OTIĆI U INVALIDSKU PENZIJU U FBiH?: Trećinu radnog vijeka treba "pokrivati" penzijski staž, to je osnovni uslov da bi se išlo na komisiju, osim u slučaju

Redakciji Faktora obratili su se čitatelji sa pitanjem na koji način se može ostvariti invalidska penzija, sa koliko godina života i radnog staža se može otići u invalidsku penziju.

"Trećina radnog vijeka mora biti “pokrivena” penzijskim stažem za odlazak u invalidsku penziju. To je osnovni uvjet da bi se išlo na komisiju, osim u slučaju povrede na radu, tada nema te odredbe, tada nema te odredbe“, pojašnjava Tomislav Kvesić, portparol Federalnog zavoda za penzijsko i invalidsko osigranje.


U Zakonu o penzijskom i invalidskom osiguranju piše da osiguranik, kod koga je utvrđena prva kategorija invalidnosti, stječe pravo na invalidsku penziju ako je invalidnost prouzrokovana povredom van rada ili bolešću, pod uvjetom da je prije nastanka invalidnosti imao navršen penzijski staž koji mu pokriva najmanje jednu trećinu perioda od navršenih najmanje 20 godina života do dana nastanka invalidnosti.


Zatim, osoba kod koje je utvrđena prva kategorija invalidnosti do navršene 30. godine života, stječe pravo na invalidsku penziju ako je invalidnost prouzrokovana povredom van rada ili bolešću, pod uvjetom da prije nastanka invalidnosti ima navršen penzijski staž koji mu pokriva najmanje jednu trećinu radnog vijeka, ali najmanje jednu godinu staža osiguranja.

Osiguraniku koji je bio na redovnom školovanju i takvim školovanjem stekao višu ili visoku stručnu spremu, radni vijek se računa od 22 godine života, ako je stekao višu stručnu spremu, odnosno 25 godina, ako je stekao visoku stručnu spremu.
online

User avatar
Beni
Fuck you
Fuck you
Posts: 26358
Joined: 27 Aug 2019, 17:14
Location: On land, air, or sea, I don't need No I.D
Mood:
Has thanked: 1848 times
Been thanked: 4036 times
Status: Offline

Re: PIO/MIO FBiH, PIO RS

Post by Beni » 20 Mar 2023, 11:28

eee za 60 keka ti proda dusu :valja
Fuck you a friendly note to start the day

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120162
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6890 times
Been thanked: 7770 times
Status: Offline

Kad se u BiH ide u penziju? Radiće se i do 70-og rođendana!

Post by Krokodil Behko » 31 Mar 2023, 10:33

Image


Pitanje starosne granice za odlazak u penziju posljednjih sedmica je centralna tema u brojnim evropskim državama ali i povod za masovne demonstracije.

U Francuskoj stotine hiljada ljudi već nedjeljama protestuju zbog riješenosti njihovog predsjednika Emmanuela Macrona da pomjeri starosnu granicu za penzionisanje sa 62 na 64 godine. U začetku su, za sada još uvijek ne masovni, protesti i u Pragu, jer Vlada Češke ima namjeru da sa trenutne 64, podigne prag odlaska u penziju na čak 70 godina, što njihovi sindikati i opozicione partije smatraju neprihvatljivim.

Povećanje pomenutog praga pravda se dugoročnom neodrživošću trenutnog sistema i činjenicom da je životni vijek ljudi značajno duži nego kada su se definisale trenutne granice penzionisanja, a što ugrožava penzione sisteme država. Uprošteno, radnika je manje, a penzionera sve više.


Kada je riječ o Bosni i Hercegovini, ali i većini zemalja regiona, gornja granica za penzionisanje je 65 godina, sa izuzetkom Crne Gore, gdje je ona dvije godine kasnije. Ranije možete ukoliko napunite 40 godina radnog staža ili ispunite neki drugi preduslov, poput invalidske penzije.


Pomjeranje praga neminovnost

Poslovni savjetnik Zoran Pavlović za UNA portal naglašava da je pogrešan pristup spašavanja penzionog fonda podizanjem starosne granice penzionisanja ali da je to izvjesno i kod nas u dogledno vrijeme jer su, kako dodaje, domaće vlasti nesposobne povećati broj radnih mjesta i zaposlenih.

„Broj radnika koji plaćaju doprinose, po kojim se vrši redistribucija penzija penzionerima, se radi na bazi principa međugeneracijske solidarnosti. Iako oni koji danas rade uplaćuju novac u penzioni fond za sebe, to je u stvari fond iz koga se isplaćuju penzije za one ljude koji su trenutno penzioneri. Vlasti ne razumiju da je jedina mogućnost da se obezbjeđuje više novca u fondovima, povećanje broja zaposlenih radnika. Nikako na bazi povećanja opterećenja rada koje je realno i koje se može registrovati danas“, kaže naš sagovornik.

Podsjeća da je bivšoj Jugoslaviji odnos radnika i penzionera bio 3,1 naprema 1 dok je danas u Bosni i Hercegovini on 1,1 naprema 1.


„Uz to imamo i veoma lošu strukturu isplata radnicima jer je značajan dio njih na minimalcu. Vlasti u BiH ne razumiju da odlazak radnika iz zemlje zato što nemaju veće plate, nema novih pogona, investicija, kao sada npr. u Srbiji, rezultiraju da će biti moguće isplaćivati penzije samo na bazi zaduženja i kredita a ne na bazi doprinosa koje uplaćuju uposleni radnici. Neznanje, nebriga, odsustvo eksperata struke, je dovelo do toga da izabrani dužnosnici u vladama entiteta i bh. nivou nisu ljudi koji mogu zadovoljiti zahtjeve teškog vremena u kojem živimo.

Sunovrat politike zapošljavanja nas je doveo do toga da danas imamo minimalnu platu u RS od 700 KM, na koje se i dalje plaća 65 odsto doprinosa. Umjesto da se doprinosi smanje na 50 odsto i da se onda svakome isplaćuje stvarna plata a ne da pola plate bude preko računa a pola u gotovom novcu“, ističe Pavlović.

"Radit ćemo dok smo živi"

Na pitanje podržavaju li pomjeranje starosnog praga za odlazak u penziju, većina anketiranih Banjalučana je odgovorila odrično, ali se među njima posebno izdvojio komentar četrdesetogodišnjeg vozača Milana Stanića.

„Ne podržavam. I 65 izgleda daleko, ne znam kako će se dočekati. U stvari, nebitno je. Kad pomislim kolike su penzije kod nas nije važno kada ćemo u penziju jer ćemo i tad morati dodatno raditi kako bi preživjeli. Valja nam raditi dok smo živi“, rekao je Stanić za naš portal.

(SB)
online

User avatar
Matan
Sila nečista
Sila nečista
Posts: 31219
Joined: 22 Mar 2020, 15:54
Has thanked: 2654 times
Been thanked: 5014 times
Status: Offline

Re: Kad se u BiH ide u penziju? Radiće se i do 70-og rođendana!

Post by Matan » 31 Mar 2023, 11:04

Dok covjek radi i ziv je..
problem je samo danasnji tempo, kojeg ne moze pratiti jedan 70 -ogodisnjak..
Zasto konja tuces sine, kad i drugi cura ima..

User avatar
Masamune
DeLorean
DeLorean
Posts: 42190
Joined: 12 Dec 2019, 23:29
Mood:
Has thanked: 13802 times
Been thanked: 12345 times
Status: Online

Re: Kad se u BiH ide u penziju? Radiće se i do 70-og rođendana!

Post by Masamune » 31 Mar 2023, 11:04

Ja sam čvrsto odlučio do pedesete ili do pedeset pete raditi kao konj, a onda u prijevremenu. Do tad pokušati obezbijediti nekretnine da ih izdajem i da imam prihod od kirija pored penzije i dosta od mene.

Rad od 60 pa naviše je patnja uglavnom, pa bolesti i mnogo čega drugog.

Dižu granicu da bi ljudi krepali na poslu i da kasnije bude manje penzionera.
When people believe in me I am good, but when people doubt me I am great.

Post Reply

Return to “Posao & Ekonomija”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 13 guests